CHP Urla İlçe Örgütü tarafından hazırlanan etkinlikler, Urla Jandarma Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kortej ile başladı. Urlalı CHP’lilerin marşlar eşliğinde coşkuyla Cumhuriyet Meydanı’na varmasıyla tören programına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP Urla İlçe Başkanı Av. Pelin Karasakal Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

CHP Urla İlçe Başkanı Av. Pelin Karasakal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir.

Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumlan, halkı, Anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur.

Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir.

Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir.

Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır.

Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir.

Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir.

Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir.

Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak. Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.

100'üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Etkinliklere önceki dönem CHP İzmir İl Başkanlarından Alaattin Yüksel, önceki dönem Urla Belediye Başkanlarından Sibel Uyar, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı A. Birol Aydınhan, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, ADD Urla Şube Başkanı Enver Karanfil, muhtarlar, partililer ve Urlalı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.