AKUT Seminer Birim Sorumlusu Kemal Şam’ın sunumunda gerçekleşen seminerde; AKUT’un kuruluş aşaması, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapıldı.

DEPREM ÖNCESİNDE GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ…

Nasuh Mahruki tarafından 1996 yılında dağ faaliyetlerindeki çalışmalara destek sağlamak amacıyla kurulan AKUT’un 1999’da kamu yararına dernek statüsü kazandığını belirterek sözlerine başlayan Şam, “AKUT adını Marmara depremiyle duyurdu. Bizler sadece insan değil bütün canlıları kurtarmak için çalışıyoruz.” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.” sözünden yola çıkarak sunumunu sürdüren Kemal Şam, “Biz deprem ülkesinde yaşıyoruz. Depremden sonra değil öncesinde önlemlerimizi almalıyız. Lütfen, öncelikli olarak kolonlarında eksilme var mı diye apartmanlarınızı kontrol ediniz. Acil Durum ve Afet Planını muhakkak oluşturunuz. Çağrı Merkezi 112’yi unutmayın. İlkel bir teknoloji olsa dahi SMS güvende olduğunuzu yakınlarınıza bildirmek için en güvenli iletişim yoludur. Deprem öncesinde; eşyalarımızı duvara sabitlemeliyiz. Sabitlenmeyen eşyalar kaçış yolumuzu kapatacak, ciddi yaralanmalara yol açacaktır.

Çok basit bir önlem olarak terlik giymeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Acil Durum Çantamız muhakkak olmalı. Çantamıza koyduğunuz malzemelerin belirli aralıklarla kontrolünü yapmalıyız. Kolonlar kesilmesin, inşaat mühendisi binayı doğru tasarlasın, usta malzemeyi doğru kullansın” uyarılarında bulundu.

“Deprem anında sakın kaçmayın, pencereden atlamayın, merdiven ve asansörlerden uzak durun” diyen Şam, “Güvenliğiniz için kapı eşiklerine gidip beklemeyin. Evinizdeyseniz yat, korun, tutun ya da çök, kapan, tutun hareketlerinden birini muhakkak yapın. Hacim küçültmeli, ufak bir alana sığmalısınız. Dışarıdaysanız ağaçlardan, yüksek binalardan, elektrik direklerinden uzaklaşıp çök kapan hareketini yapmalısınız. Deprem sonrasında; Acil Durum Çantanızı alıp, Acil Durum Planınızı uygulayın. Binayı terk etmeden önce gaz, sonra elektrik, su vanası ve şalterleri kapatmayı unutmayınız” diye konuştu.

Şam ayrıca, deprem sonrasında telefonları meşgul etmeyiniz ve sosyal medya aracılığıyla doğruluğundan emin olmadığınız hiçbir bilginin yayılmamasını istedi.

1999 Marmara Depremi ve 2023 Maraş Depremi’nden görüntülerle desteklenen sunumun ardından seminer, vatandaşlardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.