Düzenlenen etkinliğe CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan, CHP Urla İlçe Başkanı Pelin Karasakal, CHP Urla Belediye Meclis Üyesi Adayları, STK’lar ve vatandaşlar katılım gösterdi.

10 Mart 2024 Pazar günü Urla’nın Yağcılar Mahallesi’nde köy meydanında bir araya gelen vatandaşlar daha sonra Altınköy Koyu’ndan jeotermal sondajı açılmak istenen bölgeye yürüyüş düzenlendi.

‘JEOTERMAL KAYNAK ARAMA ADI ALTINDA RANTA VE TALANA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Doğup büyüdüğü bölgeye hâkim olan ve bugüne kadar bölgedeki çevre davalarında taraf olan CHP Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan verilmek istenen arama ruhsatının, iptal edilen ruhsat ile aynı durumda olduğunu belirtti. Balkan konuşmasında ‘Bugün karşı çıkmak, tepki koymak istediğimiz şey, Altınköy sırtlarında daha önce SİT’ten dolayı iptal olan Jeotermal Kaynak Arama Ruhsatı’nın hemen iki - üç kilometre kaydırılarak tekrar aranmak istenmesidir. Bizim için her şeye karşı çıkıyorlar gibi algı oluşturmak istiyorlar. Biz her şeye karşı çıkmıyoruz. Doğaya, çevreye ve insan sağlığına zarar verecek olan çalışmalara karşı çıkıyoruz. Örneğin biz, Rüzgâr Enerji Santrali yapılmasın demiyoruz. Biz, bir tane Rüzgâr Enerji Santrali yapılırken 1000 tane çam ağacı kesileceğine daha uygun yerlerde, Hollanda gibi denizin ortasında yapılsın diyoruz. Jeotermal kaynağı aranması dediğimiz de ilk karşılaşacağımız durum yeraltı sularının kirlenmesi olacak. Zaten mevcut şartlarla devam edildiğinde ilçemizde 10 yıl sonra her artezyenin başına arıtma cihazı koymak zorunda kalacağız. Bizler doğamızı, çevremizi korumak için mücadele ediyoruz. Jeotermal kaynak arama adı altında ranta ve talana izin vermeyeceğiz’ ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz haftalarda açıkladığı projelerini hatırlatan ve bölgenin korunması için önemli bir projeye imza atmak istediklerini belirten Balkan açıklamasının devamında ‘Göreve geldiğimizde de Enstitümüz ve Orman Bakanlığı’mızla yapmayı planladığımız, Kokar Limanı- Tatar Köprüsü ve Sığacık Körfezi arasında bulunan ‘URLA GÜNEY ORMANLARI MİLLİ PARKI’ projesi ile doğamıza zarar verecek bu tarz girişimleri engellemek istiyoruz. Ayrıca burada belirtmek isterim ki bugüne kadar olduğu gibi 1 Nisan 2024 gününde sonra da bu davaların tarafı ve takipçisi olacağım’ diye konuştu..

Çevreci Avukat Şehrazat Mercan, sürece ilişkin bilgilendirmede bulunarak bu sürecin birliktelik ile aşılacağının altını çizdi. Mercan yaptığı açıklamada ‘İzmir Valiliği İZKA’nın Şubat 2022 İzmir İlindeki Jeotermal Kaynakların Potansiyeli, Kullanım Alanları, Ekonomik Ve Çevresel Etkilerinin Belirlenmesi Araştırması verilerine göre, 30-35 C derecedeki suyun, yerine ulaşmada olası 10 c derece kayıpla verimli olmayacağı ortadadır. Başlatılan ÇED sürecindeki Proje Tanıtım Dosyasında da bu veriler yer almaktadır. Suyun ısısının çok düşük olmasına rağmen, bu alanda sondaj araştırma ruhsatı verilerek ÇED sürecinin başlatılması, fizıbıl da değildir. Bölge Doğal SİT derecelendirmesi yönünden “nitelikli koruma alanı” olması ve kıyıdaki plajlardan halkın yararlandığı zengin ve hassas bir bölgede böyle bir arama ruhsatı verilmesi, bilime, hukuka tamamen aykırıdır. Sadece bugün değil, bundan sonra da doğamıza sahip çıkalım ve mücadelemizde ortak olun’ çağrısında bulundu.

Önümüzdeki yerel seçimlerin sıradan bir seçim olmadığı belirten CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu yaptığı açıklamada ‘Şimdi önümüzde yerel seçim var. Bu seçim; Buca Cezaevi’nin olduğu yer yeşil alan olarak kalsın diyenlerle AVM’ler, apartmanlar yapalım diyenler arasında. Bu seçim İnciraltı yeşil kalsın diyenlerle İnciraltı’nı betona boğalım diyenler arasında. Bu seçim yalandan çevreci gözükenler, lansman toplantısında zeytin ağacı fideleri getirip ortalıkta bırakıp hepsini kurutan Hamza Dağ ile lansman törenine katılan her kişi adına ağaç diken Cemil Tugay arasında. Biz bu seçimlere böyle gireceğiz. Bu seçimlerden sonra da hep birlikte doğaya, çevreye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Başkanımızın da; Homeros Vadisi’ni apartman yığını yerine Âşık Veysel Rekreasyon Alanı haline getiren Aziz Kocaoğlu’ndan, AVM’ler yapmak yerine OliVelo Yaşam Parkı haline getiren Tunç Soyer’den, İnciraltı Kent Ormanı’nı yapan Ahmet Piriştina’dan devraldığı bayrağı gururla taşıyacağına ve daha ileriye götüreceğini düşündüğümüz başkanımız var. Yolu açık olsun’ ifadelerine yer verdi.