İskele Ortaokulu öğrencilerinin gerçekleştirdiği kıyı temizliğine Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç, İlçe Milli Eğitim Müdürü, ilçemiz protokolü, öğretmenler ve gönüllüler katıldı.

 

ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKALIM

Dünya Çevre Günü farkındalık etkinliği kapsamında Urla’da öğrenciler, sivil toplum kuruluşları, kamu personeli ve basın mensuplarıyla birlikte farkındalık etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade eden Belediye Başkan V. Kaymakam Dayanç, “Burada öğrencilerimiz çevreye bilinçsizce atılan çöpleri topladılar. Aslında bu bizim ders almamız gereken bir konu ve çocuklara örnek olmamız lazım. Evden buraya gelirken farklı yollardan geldim. Yollardan geçerken gördüğüm manzara hiç iç açıcı değildi. Çünkü insanlar evsel atıklarını, bahçe atıklarını ve bilumum daha ne kadar atıklar varsa yollara ve evlerinin önlerine yığmışlar. Bunun içerisinde plastikte, demirde, bahçe atığı da var. Bunlar Urla’mıza yakışmıyor. Urla Belediye Başkan Vekili ve Urla Kaymakamı olarak kıymetli hemşerilerime farkındalık etkinliği vesilesiyle seslenmek istiyorum. Çevremize gerçekten duyarlı olalım, sahip çıkalım. İnsanlığın devamı ve sürdürülebilir bir çevre hayati bir öneme sahip. Biz bunu kendimiz için olmasa bile çocuklarımız, torunlarımız, gelecek nesiller ve insanlığın devamı için yapmak zorundayız. Çevre hepimizin derken çevreden kastımız; topraktır, atmosferdir, sudur; velhasıl hiçbirisini kirletmememiz gerekiyor. Biz medeni bir toplumuz binlerce yıllık köklü geçmişi ve geleceği olan bir medeniyete sahibiz. Türk milleti olarak dünyadaki diğer milletlere örnek olmak durumundayız. Çevre bizim kültürümüzde geçmişten beri önemli bir yer tutmuştur. Dolayısıyla günümüz kuşaklarının da gelecek kuşaklara örnek olması gerekiyor ve bu duyarlılığı Urla halkı olarak en üst seviyede göstermeliyiz” diye konuştu.

 

İNSANLARA ÖRNEK OLACAĞIZ

Kıyı temizliğine katılan İskele Ortaokulu öğrencisi Deniz Tarun da duygularını şöyle dile getirdi: “Bence insanlar çok sorumsuzlar bir şeyler alıp getiriyorlar ama çöplerini orada bırakıyorlar. Yanlarında çöp kutusu olmasına rağmen iki adım yere çöp atmaya üşeniyorlar. Dünyayı kirletmek mi kolay yoksa iki adım yere çöpü atmak mı kolay? Bence iki adım yere çöpü atmak daha kolay. Dünyayı kirletmek hayvanları evinden mahrum bırakmak kötü bir şey.”

Ali Aslan Çelik ise “doğayı görüldüğü üzere kirletenler oldu ancak biz de temizleyeceğiz” diyerek, “Büyüklerimiz anlayış göstermiyor ama biz çevreyi temizleyerek insanlara örnek olacağız. Bu davranışımızı nesilden nesile de aktarmayı düşünüyoruz inşallah” ifadelerini kullandı.