Pencere Haber Gazetesi
HV
28 EYLÜL Perşembe 01:38

KURTULUŞUN 100.YILI KUTLAMALARI URLA’DA COŞKUYLA BAŞLADI

12 Eylül 1922 Urla'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü kutlamaları coşkulu etkinliklerle başladı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2022 14:56   Güncelleme : 12-09-2022 15:04
KURTULUŞUN 100.YILI KUTLAMALARI URLA’DA COŞKUYLA BAŞLADI

Kutlama programı kapsamında Mermerli Çeşme istikametinden Cumhuriyet Meydanı’na kortej düzenlendi. Yediden yetmişe Urlalıların ellerinde Şanlı Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle katıldığı korteje bando, efeler, halk oyunları ekibi ve rahvan atlı grubu da eşlik etti.

Kurtuluş programına Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç ve eşi Damla Dayanç, Garnizon Komutanı v. Deniz Albay Yılmaz Kütükçü, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, Gaziler, Şehit yakınları, birim müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, STK’lar ve Urla halkı katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende çelenklerin Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve öneminin belirten konuşmayı yapan Urla Belediye Başkan v. Kaymakam Dayanç “Yunan mezalimini iliklerine kadar yaşayan her Türk evladı, kurtulacakları günün hasretiyle yanıp tutuşmuş, bu uğurda tek yürek olup özgür bir vatan için 7’den 70’e silahlanarak düşmanın karşısına dikilmiştir. Bir Milleti küllerinden yeniden diriltmeye ve düşmanı yurttan söküp atmaya ant etmiş Gazi Mustafa Kemal Paşa; silah arkadaşları ile birlikte düzenli orduyu yeniden kurmuş, yüce milletimizin yediden yetmişe desteğini alarak istiklal savaşını başlatmış, kurtuluş meşalesini ateşlemiştir. Milletimizin vatanına olan sevdası ve düşmana olan öfkesi bize kurtuluşumuzu getirmiş, boyunduruk altına alınmaya ve yok edilmeye çalışılan Türk Milleti’nin buna hiçbir zaman izin vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

 

DAYANÇ; “GÖREVİMİZ BÜYÜK, ECDADIMIZA LAYIK OLACAĞIZ”

 

12 Eylül 1922’de şanlı Türk Ordusu’nun süvari birlikleri Urla’ya gelerek düşmanı geri dönmemek üzere ilelebet def etmesi ile öz yurdumuzda şanlı bayrağımız tekrar göklerde dalgalanmaya başlamış, 3 yıldan fazla süren o kara günler de çok şükür geride kalmıştır diyen Dayanç; “ Şimdi bizlere düşen de ecdadımıza layık olmak, birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşayarak, çok çalışıp ülkemizi daha ilerilere taşımak, yaşananlardan ders çıkartarak tekrarına asla müsaade etmemektir. Ne mutlu bizlere ki Urla’mız şu anda Türkiye’nin göz bebeği, her geçen gün değerine değer katan, kültür ve turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde hep beraber, bu kadim kenti değerlerine ve dokusuna sahip çıkarak, çok daha iyi noktalara taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Bu bizim aynı zamanda milli mücadele kahramanlarımıza da vefa borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören şiirlerin okunması, halk oyunları ve efelerin gösterisi ile son buldu.

Program Yıldıztepe Şehitliği ziyareti ve okunan Kuran tilaveti ile sona erdi.

AdminAdmin

YORUMLAR