Pencere Haber Gazetesi
HV
26 EYLÜL Salı 19:45

Urla’nın altyapısı sonbahara hazırlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Urla’nın altyapısını sel ve taşkınlara karşı dirençli hale getirmek amacıyla projelendirdiği 11 kilometrelik yağmursuyu ile 3 kilometrelik atık su hattının çalışmalarını sürdürüyor. Urla Çeşmealtı'nın 6 mahallesini kapsayan çalışmalar sona yaklaşırken bölge sakinlerinin talebi doğrultusunda mevcut projeye 2 kilometrelik hat imalatı daha eklendi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-09-2023 19:09
Urla’nın altyapısı sonbahara hazırlanıyor

İZSU Genel Müdürlüğü, Urla’nın Çeşmealtı bölgesinde yaşanan sel ve taşkınların önüne geçmek amacıyla projelendirdiği 11 kilometrelik yağmursuyu hattı ile 3 kilometrelik atık su hattının imalat çalışmalarına devam ediyor. Proje dahilindeki yağmursuyu ayrıştırma hattı, Denizli, Güvendik, Balıklıova, Kalabak ve Atatürk mahallelerinde ilerlerken; projenin atık su hattı ayağı ise Şirinkent Mahallesinde yürütülüyor. Bölge sakinlerinden gelen talep doğrultusunda mevcut yatırıma 2 kilometrelik hat imalatı daha eklenmesiyle hattın toplam uzunluğu 16 kilometreye ulaştı. Yaklaşık 35 milyon liralık yatırım bedeliyle hayata geçirilen projenin saha çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Bölgedeki çalışmaların Eylül ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

AYRIŞTIRMA HATLARINA ÖNCELİK VERİLİYOR

İZ5U Genel Müdürlüğü, kentin birleşik sisteme sahip altyapısının ayrıştırılması ve kentin altyapısının dirençli hale getirilmesi için birçok yağmursuyu ayrıştırma hattı yatırımı projelendirdi. Hem mevcut altyapı üzerinden iletilen suların arıtma tesisleri üzerinde baskı oluşturması hem de birleşik sistemin olduğu bölgelerde sel ve taşkın riskinin artması, yağmursuyu ayrıştırma yatırımlarını İZ5U için öncelikli hale getirdi. Diğer yandan, Körfez’e ulaşan kirlilik kaynaklarını sıfırlama hedefine yönelik adımlardan biri olan yağmursuyu ayrıştırma yatırımları, Yaşayan Körfez programı açısından da büyük önem taşıyor. 2019’ten bu yana, İzmir genelinde toplamda 260 kilometre yağmursuyu ayrıştırma hattı imalatı yapıldı. 2023 yılında ise 7 milyar liralık yatırım belediyle 230 kilometrelik yağmursuyu hattı imalatı daha yapılıyor.

AdminAdmin

YORUMLAR