18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Urla'da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Zaferin 109.yılında ilk olarak Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunularak, Saygı Duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşının hep bir ağızdan söylendiği törene Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Gözlet'in yanı sıra ilçe protokolü, siyasi partilerin temsilcileri, STK'lar, gaziler, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanındaki çelenk sunma töreninin ardından Yıldıztepe Şehitliğinde anma töreni düzenlendi. Anma töreninde şehitlerin huzurunda Saygı Duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu. Tören Mangası şehitler anısına havaya üç el atışta bulundu. İlçe Müftüsü Şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti okuyarak dua etti. Yıldıztepe Şehitliğindeki tören şehitlerin huzuruna bırakılan karanfiller ile son buldu.

“KAHRAMAMANLIK DESTANIDIR”

İlçede ayrıca Hakan Çeken Kültür Merkezinde bir program gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Urla Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Barış Bıçak gerçekleştirdi. Bıçak konuşmasında şunları söyledi: “Çanakkale Zaferi Türk milletinin milli birlik ve beraberlik içinde vermiş olduğu şanlı mücadelenin unutulmaz bir hatırası olması bakımından tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Zaferi Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur sözlerinde ifadesini bulan bu zafer Türk milletinin vatan ve millet sevgisinin ölümsüzlük anıtıdır. Çanakkale'de ortaya konulan bu irade millet olma  bilincinin tohumlarını atarak İstiklal Harbinin kazanılmasında ve Cumhuriyetin kurulmasında büyük rol oynamıştır. Bununla birlikte Türk Milletinin Çanakkale'de vermiş olduğu bu eşsiz mücadele tüm mazlum milletlere örnek olmuş sömürge altında yaşayan birçok ülke Çanakkale'den ve İstiklal Harbimizden aldıkları ilhamla kendi bağımsızlık mücadelelerini başlatmışlardır. Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak andığımız bu anlamlı günde kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ulaşan Aziz Şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.”

 

Programın devamında Urla Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve TED Koleji öğretmenlerinin sergiledikleri "Çanakkale Zaferi Oratoryosu" izleyenlerden büyük alkış aldı. Programda ayrıca resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere plaketleri takdim edildi.