DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Sacit BAŞBUĞ
Sacit BAŞBUĞ
Giriş Tarihi : 01-04-2021 17:55

KÖRLEŞ_ME

 

Geriye dön de bir bak, insanın tarihine, toplayıcı avcının hemen ardından,  tarımıdır bulan, ok atmayı öğrenen, hatta tuzaklar kuran, sonunda gözü aydın, aç kalmaktan kurtulan Mezopotamya’da (Fırat ve Dicle iki nehir arası demek) sabanı kullanarak yeni alanlar için, ağaçları keserek ilk doğayı katleden, artık boş zamanı olan, duvara  yazı yazan, ilk din adamı şaman ve sonunda ilk imparator Akadlı Sargon olmuş, saldırdığı yerleri, yağmalayarak  vuran,  gençler bedava işgücü, yaşlı köleler ölsün, yani köleliğin yerleştiği, bir zaman, Babil kralı Hammurabi’dir göze göz, dişe diş, zalim yasaları çıkaran, ilk zırhlı savaş arabalarıyla (ilk tanklar), demirden silahlarla Hititlerdir saldıran, gemi yapılan sedir ağacının, en çok olduğu yerdir, uğruna en  çok kan dökülen o güzel ülke   Lübnan, Asurlulardır ,düşmanlarının derilerini yüzerek, evlerin duvarlarına asan, Fenikedir deniz kabuğundan mor rengini alarak bir kilo altına satan, (kumaşı pahalı olduğundan, ülkelerin bayrağında mor renk kullanılmamıştır) Libya kralı Alyattestir altın, gümüş parayı ilk  çıkaran, on üç yılda, kırk üç bin yaya, altı bin atlı ile Büyük İskender’dir dünyayı fetheden, fillerin efendisi Hannibal’dır Romalıları yenen ve orada intihar eden, Romalılardır dünyanın yarısını ele geçiren, kısacası fetihler, yağmalar, işkenceler, soykırım, öldürülen masumlar, boşu  boşuna dökülen, oluk oluk akan kanlar, ne uğruna yapılmış acaba tüm bu savaşlar, gel de şimdi bir düşün, ne değişti ki bugün…

Beyin tutumsaldır, cimridir en az enerji ile kestirme yolu seçer. Sosyal medya kolaylıklarla başlamıştır ama senin için köleliği seçer, bu dünyadaki özgürlüğün, uluslararası şirketlerin istedikleri kadar geçer, onlara derdini söylersin, sistemleri sana bunu soru olarak yöneltsin, bu etkiyle, benzeyenler birbirine özensin, benzemeyenler gebersin. Bu sistem için bir verisin, çok iyi tüketicisin, Berlin duvarı yıkılsa da yeni duvarlara yeniksin, kaybettiklerini ışıkta bulamıyorsan, artık karanlıklarda aramalısın, doğru soruları sormazsan, kendi yankılarında yanarsın. Ya tüm cevapların verildiği, öngörülür kılındığın, seni sana yansıttıkları algoritmalarda, kendi kozanda yaşarsın, ya da bu hayat sadece benim değil, paydaşlarım var dersin, ustaca kendini aşarsın. Yani alın teri, çaba, emek, biraz düşün, ayağını gazdan hemen çek!  Unutma, yaşam defterin yeniden düzenlenecek.

Churchill demişti “Sonuçlar çağına girdik, yatıştırmayı, ertelemeyi bırak, İngiltere muhakkak savaşacak” Çin bedduası gerçekten tuttu, çok ilginç zamanlarda yaşıyorsak, sana dışarıdan bakanlara göre ya son derece bağışlayıcısın ya da durumunu anlayamayacak kadar acizsin.

Gelecek yenilenirken, sen neyin peşindesin, yeni anomaliler varken, sen hala normal misin, dünyadaki her şeyin  parasal değeri , iki yüz yetmiş trilyon dolara çıkmış, buna karşılık gelen altın, dokuz trilyon dolarda kalmışsa, neoliberalizm eksi faizden bıkmış (sadece Google’nın üçyüz milyar doları şirketin kasasında duruyor)  yatırım alanı yok, tüm büyük şirketlerin üzerine oturdukları kağıt yığınları, onları fena halde sıkmışsa, nefes almaları için,  değişecektir her şey, virüsler, hastalıklar,  küresel ısınma, savaşlar ,şaşırma yeni simülasyonlar bizi bekliyor dostum. Bu çağda akıllı olduğunu düşünüyorsan eğer ya eğitimli tepkisiz sürekli zorlanacak ya da aktivist olacak, sonunda doğruyu illaki bulacaksın.

2025 yılında internet ta…  uzaydan gelecek , üç milyar insanı dibinden izleyecek, tüm hizmetleri  oradan alacak, elektrikli otomobil,  telefon gibi aynen aygıt olacak, bilginin işlemleri kuantumun çağına, nesnelerin zekası evinin içine  girecek, fiziki para ölecek, (Bildiğiniz gibi zaten Çin’de kullanılmıyor) dijital finans uçacak, blockchain, sanal seyahat, siber savaşlar ve  yatırım, madem beyaz yakalıyım, artık işyerini boş ver, dağda, kırda, bayırda, köyden çalışmalıyım.

Türkiye tarihinde ilk defa boşanma patlaması var. Kaderin cilvesine bak üç yaşında sosyalleşen, altmış yaşından sonra yalnızlıktandır korkan.                    

Yıkıcı inovasyon, bilinmeyenden gelir. Her şeyi değiştireceksen, sormaya devam edersin, bilineni arttırmak zaten yeterli değildir, doğru yönde değiştirmek, esas çok değerlidir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İnternet sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA