DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hasan Hüseyin AKGÜL
Hasan Hüseyin AKGÜL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 16:43

Ben sana geç mi kaldım?

Bu hafta ki yazımda seçimlerimize ait düşüncelerimi paylaşacağım. Seçim yapmak, seçmek ve seçilmek. Ne kadar önemli, acaba bunun farkında mıyız? Üzerimize bir giyim eşyası, araba ya da bir ev alırken ona gösterdiğimiz seçme özenini, bizi yarınlara götürmeye talip olanlara gösteriyor muyuz? Bu seçimleri yaparken nelere karşı çıkıyor, nelere teslim oluyoruz? Seçim yapmanın  getirdiklerinin ve götürdüklerinin  neler olduğunu,  daha önce ki yazılarımda söylemiştim “ne olabilirdi” “ne oldu” bunu konuşacağız diye, kaybedilen yıllar mı var, yoksa zamanı satın mı aldık seçimlerimizle, bu seçim sonrası verdiğimiz kararla mutlu muyuz, yoksa vicdan azabımı çekiyoruz, biz seçmeyi biliyor muyuz? Hiç bu sorulara cevap aradık mı? Yoksa futbol maçı sonrası yapılan röportajda söyledikleri gibi önümüzdeki maçlara bakacağız mı diyorsunuz ya da bunları hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz birlikte düşünelim, düşündüyseniz ne mutlu size.

Yazdıklarımdan elbette kendilerine pay çıkaranlar olacaktır. Kimi üzerine alınacak kızacak, kimi ben öyle değilim diyecek. Ne derlerse desinler Urla’mız için faydalı olacağına inandığım, yapılan yanlışların tekrar etmemesi adına han noktasında kendime ait yaşanmışlıkları tecrübelerimi görüşlerimi sizlere anlatacağım.

Sizlerle paylaştığım düşüncelerimde sözüm meclisten içeri diyorum. Eğer ben bu yazdıklarına katılmıyorum diyen olursa o düşünceleri dinlemek isterim. Ve bu köşede o konuşmanın özetini kiminle konuştuysam adıyla soyadıyla Urla’mızla paylaşacağımı bilmenizi isterim. Seçim yapmamıza neler etki ediyor? Hadi hep beraber bakmaya başlayalım.

Türk milleti olarak siyasi görüşümüz ne olursa olsun ortak olarak taktığımız görünmez bir rozetimiz var. Bu rozet kiminde belirgin görünüyor kimilerine ise gizli. Nedir bu rozet derseniz adı ÖN YARGI diyorum. Hani kimi koysak seçilir cümlesinin sahibi.

“Ön yargı nedir?” diye sözlük anlamına baktığımızda, bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir. Ön yargı, genel ve özel kullanımlarında bir taraf tutma biçimidir. Bir ideolojik fikri veya bakış açısını koşulsuz desteklemek anlamında kullanılır. Ön yargı, halk arasında genellikle bir kişinin kararlarının ağırlıklı bir şekilde tek taraflı olarak ortaya çıkmasında kullanılmaktadır. Sözlük anlamı böyle. Einstein'ın bu konuyla ilgili olarak "İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur" diyerek bu konunun önemine dikkat çekmiştir. Seçim yaparken ön yargıyı dikkate almak ama ona bağlı kalmamak gerektiğini düşünüyorum. Siz sevgili okurlarım evlenirken, evinize beyaz eşya alırken, apartman yöneticisi, milletvekili, belediye başkanı, STK yöneticilerini seçerken hayatınızda her türlü seçimlerinizi yaparken ne kadar bağlı kaldınız ön yargınıza. Çok soru soruyor bu adamda demeyin bakın bu yazının sonunda elbette söz Urla’mıza gelecek. Ve cevap Urla’mızı ilgilendirecek. Herkesin kendi arasında söylediği ama toplum içinde söylemeyi kabul edemediği gerçekler var.  Ben sana geç mi kaldım dememek için yarınlarda bugünden bunları konuşmak lazım diye düşünüyorum.

Haftaya kaldığımız yerden devam edeceğiz.  Milletvekili adayı, belediye başkan adayı, STK başkan adayı nasıl olunur. Aday olanlar seçildikten sonra neler yaparlar? Seçimi kaybedenler ne yapar? Bunları da seçim yazımıza ilave olarak yazacağım.

Aman koronaya dikkat! Mesafe, maske, temizlik sokaklarda görüyorum korona bitmiş gibi algılayan arkadaşalar var. Evet, kendinizi düşünmediğiniz açık ve net ancak Urla halkına karşı sorumlusunuz, sorumsuz davranmaya hakkınız yok. Aman aman dikkat diyorum.

Sağlıcakla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İnternet sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA