Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:56
Advert

ATATÜRK HAYRANI ÜLKE: M A L E Z Y A

Hulusi ŞENEL
Hulusi ŞENEL
Giriş Tarihi : 10-01-2019 18:08

 

Malezyalılar ülkelerine gelen Türkleri; “Hoş geldiniz Mustafa Kemal’in çocukları “ diye karşılıyor, özel bir sevgi gösteriyorlar.

Malezya halkının yüzde 60’ı Müslüman. Ama yönetim şeriatla değil tam bir laik sistemle yönetiliyor. Üstelik halkın çoğunluğu Atatürk hayranı. Ülkede Müslümanların haricinde Hristiyanlar, Budistler, Hindular ve diğer Asya inançlarına mensup olanlarda var. Başları örtülü olanlar sadece başörtüsü kullanıyorlar.

Eşimle Avustralya’dan Türkiye’ye giderken yolculuğun uzun olması nedeniyle Malezya’da dört günlük bir “stopover” yani arada dinlenme ve gezme kararı verdiğimiz için Sydney’den sekiz buçuk saat süren bir yolculuktan sonra Kuala Lumpur hava alanına indik. Pasaport ve Gümrük kontrolü sonunda şehir merkezindeki otelimize ulaşmak için ayrıca uzun bir otobüs yolculuğu daha yaptık ki, bu bir saatten fazla bir zaman aldı.

Gümrük çıkışı sonrası otobüse binerken bunaltıcı bir tropikal sıcaklıkla karşılaştık. Bereket versin otobüsün içinde klima vardı da rahat bir nefes alabildik. Zaten Malezya’da bütün vasıtalar klimalı. Aksi takdirde sıcaktan boğulur, yürüyerek hiçbir yeri rahat gezemezsiniz-göremezsiniz.

O gün otelde istirahat edip ertesi gün için yapacağımız gezi programlarını gözden geçirdik. İlk program olarak şehir içi gezisini tercih ettik. Gezinin tek kişilik ücreti bizim paramızla 15-20 lira arası. Rehberimiz bizi şehirde gezdirirken bilgiler de veriyordu. Malezya için “ Malezya ne Avrupa ne Suudi Arabistan ne de İran. Kendi rejimini oturtmuş, değişik inançlardaki insanların yaşantılarına kucak açmış, doğasını koruyan, dünyaya açılmayı prensip edinmiş bir ülke “ diyor.

Malezyalılar ülkelerinin tarihi ve doğal zenginliklerini çok iyi korumuşlar. Kuala Lumpur tarihi değer taşıyan binaları yanı sıra Hindu tapınakları ile turistleri cezbediyor. Ülkenin gelir kaynağı olarak petrol ön plana çıkıyor. Malezya alışveriş merkezlerinin çokluğu ve ucuzluğu yanı sıra Aralık ayındaki uluslararası alışveriş festivaliyle dikkat çekiyor. Balta girmemiş ormanlarla kaplı. Deniz kıyılarında ormanlar katledilmeden tatil köyleri kurulmuş. Malezya değişik inançlardaki insanlara kucak açtığı için Müslüman olmayan halkı ve yabancı turistler rahat tatil yapma olanağı bulabiliyorlar.

Başkent Kuala Lumpur, mimarisinden farklı kültürüne, değişik inanç sahibi insanlarla, giyim kuşamından yemeklerine kadar birçok farklılıkları bir arada tutan şehir. Üstelik hızlı bir kalkınma hamlesi içinde. Şehir gökdelen binalarla dolu. Hele ikiz kuleler halindeki Petronas binası şehrin her yerinden görülen muhteşem bir bina. Yüksek apartmanların bir kısmı iş merkezi bir kısmı da ikametgâh olarak kullanılıyor. Üstelik daireler ve iş yerleri çok ucuz.

Malezya, 13 ayrı eyaletten oluşuyor. Her eyaletin başında bir kral var. Bu krallar her beş yılda bir dönüşümlü olarak ülkenin başına geçiyor. Federal yasaların dışında eyaletler geniş bir bağımsız alana sahip. Her etnik yapının kendi siyasi partileri, okulları var. Kendi dilleriyle televizyon yayınları yapılıyor. Ama ülke yönetimindeki ağırlık İslam'i partilerde. Malezya, uluslararası turizmde kendisini en iyi tanıtan ülkelerden biri.

Başkent Kuala Lumpur, modern yüzü ve gösterişli gökdelenleriyle turistlerin en çok tercih ettikleri kentlerden biri. Ekonomisi, ticaret ve teknoloji yoğunluklu ürünlerin yanı sıra petrol ihracı üzerine kurulu.  Bu arada Malezya’da  konuştuğumuz bazıları, 28 milyonluk nüfusun yüzde 60’nın Müslüman, yüzde 19’nun Budist ve yüzde 9’nun da Hristiyan olduğunu söylediler.. Müslümanlar, Şeriat Mahkemeleri’nde, diğerleri ise sivil mahkemelerde yargılanıyormuş.

MALEZYA’NIN ETNİK YAPISI

Malezya'da en kalabalık etnik kitle nüfusun % 49'unu oluşturan Malaylardır. Malaylar Singapur, Endonezya, Tayland ve Madagaskar'a da yayılmışlardır. Konuştukları Malayca Endonezya diline çok yakındır. Malezya'daki Malayların tamamı Müslümandır. İkinci büyük etnik unsur % 35 orana sahip olan Çinlilerdir.

Çinlilerin içinde az sayıda Müslüman vardır. Çoğunluğu Budist bir kısmı Hristiyan’dır. % 10 oranında da Hindistanlı vardır. Hindistanlıların da az bir kısmı Müslüman çoğunluğu Hindu’dur. Çinliler ve Hindistanlılar Çin'den ve Hindistan'dan gelmiş olan göçmenlerdir Malezya’nın yerlisi değildirler. % 3.1 oranında Cavali vardır.

Cavalilarin tamamı Müslümandır. Geriye kalan nüfusu su etnik unsurlar oluşturur: Minangkabu (% 0.8)  Sama (% 0.8)  Melanau (% 0.4)  Güney Asyalı (% 0.35)  Bugi (% 0.2)  Kalabit  Hui  Molbog. Bu etnik unsurların büyük çoğunluğu Müslüman bir kısmı da Hristiyan veya yerel dinlere mensuptur.

Dil: Resmi dil Malaycadır. İngilizce ve Arapça da geçerli dillerdir. Tamilce ve Çince basta olmak üzere çeşitli etnik unsurların dilleri de konuşulmaktadır.

 Din: Resmi din İslam’dır. Halkın % 55'i Müslümandır. Müslümanlar genellikle Sünni ve Hanefi’dirler. % 17 oranında Budist  % 11.6 Konfüçyanist (Çin dini mensubu)  % 7 oranında Hindu  % 6 oranında Hristiyan vardır. Kalan nüfus ise değişik yerel dinlere mensuptur.

MALEZYALI MÜSLÜMANLAR ATATÜRK’Ü ÇOK SEVİYORLAR

Malezyalılar Atatürk’ü çok iyi tanıyorlar ve seviyorlar. Ve O’nu sömürge devletlerinin kurtuluş ışığı-rehberi olarak görüyorlar. Gezimiz sırasında konuştuğumuz bazı Malezyalılar, bizim Türk olduğumuzu öğrendiklerinde, yüzleri gülüyor ve “Mustafa Kemal’in çocukları hoş geldiniz” diyorlar. Malezya halkının Atatürk’ü neden çok sevdiğini merak edip sorduğumuz kimseler; Mustafa Kemal tüm sömürge ülkelere, Müslümanlara daha doğrusu tüm insanlığa hürriyet, barış ve aydınlanma ışığını-yolunu gösteren büyük bir liderdi, ışıktı, rehberdi ’ diye anlatıyorlar. 

Malezya gezimizi burada noktalarken, Malezya halkının Türklere olan sevgisini dile getiren bir başka olaydan da bahsetmekte yarar var. Ülkenin eski Başbakanlarından Mahattir Muhammed, yıllar önce Kuala Lumpur’da yapılan İslam Ülkeleri Konferansı sırasında konuşurken, batılıların emperyalist sömürü düzeninden şikâyet eden Arap ülkelerinin temsilcilerine şu konuşmayı yapıyor;

-Bugün burada batılılardan şikâyet ediyorsunuz. Bir zamanlar Osmanlı idaresinde adaletli bir şekilde yönetilirken batılılarla (İngilizleri, Fransızları, Amerikalıları, İtalyanları kastediyor) bir olup, Osmanlıyı arkadan vuran sizlerdiniz. Şimdi kalkmış işbirliği yaptığınız ülkelerden şikâyet ediyorsunuz. Bunu hak ettiniz.’

İşte Türkiye’nin-Türklerin, gerçek din kardeşi, gerçek dostu Müslüman bir ülke... Eğer bir gün yolunuz Malezya’ya düşerse, İkiz kuleden oluşan ticaret merkezini, 92 hektar büyüklüğünde, göllerden ve yemyeşil bahçelerden oluşan Lake Garden’ı, bu arada dünyanın değişik İslam ülkelerinden ve Osmanlılardan gelen birçok kıymetli İslami eserlerin teşhir edildiği İslâm Müzesi’ni ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin.

MUHTEŞEM BİR CAMİ: SULTAN CAMİİ

Bizi gezdiren rehberimiz Türk ve Müslüman olduğumuzu öğrenince; size uzak doğunun en büyük ve en güzel camiini göstereyim’ dedi. Bu teklifi sevinçle kabul ederek camiyi görmeye gittik. Kuala Lumpur’daki bu Güney Asya ve Uzakdoğu’nun en büyük, en modern ve görkemli Sultan Sallahuddin Abdul Aziz Shah  camisini gördüğümüzde hakikaten  hayran kaldık. Verilen bilgilere göre camide 24 bin kişi rahatça namaz kılabiliyor. Kadınlar için de ayrı bir bölüm var. Cami yalnız Müslümanların değil, diğer dinlere-inançlara mensup ziyaretçilerin de büyük ilgisini ve beğenisini çeken muhteşem bir mimari yapıya sahip.

Cami 1988 yılında açılmış ve her biri 155 metre yüksekliğinde dört minareye sahip. Ayrıca bir konferans salonu, İslami eğitim veren bölümleri ve fakirlere her gün üç öğün yemek verilen yemekhanesi de mevcut. Yalnız bu hayırları bizdeki gibi belediyeler değil, varlıklı insanlar yapıyorlar.

Camide görevli kimselerden cami ile ilgili bilgi alırken Türk olduğumuzu söyleyince onlarında yüzleri gülümsedi ve onlarda; Mustafa Kemalin çocukları hoş geldiniz ‘ dediler. Bu sıcak ve içten sözlerle karşılanmak insanı hem heyecanlandırıyor hem de duygulandırırken gözlerimiz yaşarıyor.

Camiden ayrıldığımızda gözümün önüne bizim Atatürk ve laik cumhuriyet düşmanları geliyor, gerici, yobaz Arap, acem uşağı bu hocalara, şeyhlere de içimden lânetler okuyorum.

421 METRELİK KULE

Rehberimiz camiden sonra Kuala Lumpur Tower-kulesi’ne götürdü bizi. Etrafı park olan ve şehrin ortasındaki bir tepe üzerine kurulan kule 421 metre yükseklikte.1996 yılında hizmete girmiş. Yükseklik bakımından dünyada dördüncü. Turistler hızlı asansörlerle kuleye çıkıp, şehri kuşbakışı seyrediyorlar. Şahsen yükseklere çıkmayı, insanlara tepeden bakmayı sevmediğim için bir kafeteryada oturup kahve içmeyi tercih ettim.

Bu defa Kuala Lumpur’un sembolü olan yüksek ikiz kulelerden oluşan iş ve ticaret merkezi Petronas adlı muhteşem ticaret merkezine gidiyoruz. Burası göz kamaştırıcı bir yerde Kuala Lumpur’u sembolize eden bina. Bitişik yapıldığı içinde ikiz denilen bu yüksek kulelerin birini Japonlar, diğerini Çinliler inşa etmişler. Alt bölüm çok büyük bir alış-veriş çarşısı, diğer katlar ise yerli ve yabancı büyük şirketlerin merkezleri-büroları olarak kullanılıyor.

MALEZYA TÜRKİYE’DEN SONRA EN GELİŞMİŞ BİR ÜLKE

Malezya çağdaşlık, eğitim, sanayi bakımından Türkiye’den sonra Dünya’da gelişmiş ikinci İslâm ülkesi. Nüfusu 20 milyon ama nüfusun yüzde 60’ı Müslüman Malezyalı. Gerisi ise Budist, Hindu, Hıristiyan ve Taoist olan Hintliler ve Çinlilerden oluşuyor.

Malezyalılar İslâm ile 16.Asır’da tanışmışlar. Yıllarca Portekizlilerin daha sonra İngilizlerin kolonisi olan Malezya, 1963 yılında bağımsızlığını elde etmiş.

Ülke, iki büyük adadan oluşuyor ve 13 eyaletli bir federatif yönetime sahip. Eyaletleri bağımsız sultanlar, tüm ülkeyi ise Kuala Lumpur’da oturan Kral yönetiyor. Ticaret ise genellikle Çinlilerin elinde. Büyük holdingleri var. Malezya’nın en önemli geliri turizm ve lastik sanayinde kullanılan kauçuktan. Yaş sebze-meyve, deniz mahsulleri ile bazı sanayi makineleri de önemli ihraç maddeleri arasında.

Malezya’ya Nasıl Gidilir?: Türk Havayolları ve Malaysia Airlines’in İstanbul-Kuala Lumpur arası direkt seferleri var. Yolculuk yaklaşık 10 saat civarında. Singapur Airlines ile Singapur aktarmalı, Emirates’in İstanbul-Dubai, Malaysia Airlines’ın Dubai-Kuala Lumpur ortak seferleri de var.


YORUMLAR
DİĞER YAZILARI KURBAN BAĞIŞLARIMIZDA DİKKATLİ OLALIM URLA DEVLET HASTANESİ YÖNETİCİLERİNE BİR UYARI TÜRKİYE NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR? ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEDE MİLLİYETÇİLİK VE ULUSALCILIK HAYDİ TÜRKİYE; İSTİKAMET TÜRK BİRLİĞİ!. 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NEDİR? Onlar bizim can dostlarımızdır. SOKAK KÖPEK SALDIRILARINDAN BELEDİYELER SORUMLUDUR. 20 MART ULUSLARASI MUTLULUK GÜNÜ İDİ. AMA… ÇANAKKALE SAVAŞI ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI İLE ANIYOR, ZAFERİMİZİ KUTLUYORUZ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ APTALLAR VE EŞEKLER !.. ATATÜRKÇÜLÜK NEDİR? TÜRKİYE, YÖNETİCİ FAKİRLİĞİ YAŞIYOR UĞUR MUMCU’YU SAYGIYLA ANDIK. DAİMA ANACAĞIZ DA… ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEDE MİLLİYETÇİLİK VE ULUSALCILIK URLALILAR BELEDİYEDEN HİZMET BEKLİYOR YENİ BİR YILA GİRDİK MEDENİYET-UYGARLIK DEDİĞİMİZ ŞEY NEDİR? SOKAKLAR-CADDELER KATİL CANİLERLE DOLDU! 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ ATATÜRK VE ATATÜRKÇÜLÜK BATILILARIN KORKULU RÜYASI TÜRKİYE HER YÖNDEN ÇEVRELENİYOR! Milli duyguları yok edilmiş uyuşuk bir halk-millet olduk. Dünyayı kim yönetiyor? KISA KISA DÜŞÜNNCELER... DARBECİLER VE İHANETÇİLER VATAN SEVERLERDEN AYIRT EDİLMELİ ELİN TARİHÇİSİ-BİLİMADAMI ARAŞTIRMA YAPAR, BİZİMKİLER SİYASET YORUMU AHLÂKİ BİR ÇÖKÜŞ MÜ YAŞIYORUZ? ORMAN YANGINLARI DEVAM EDERKEN HÜKÜMET ACİL ÖNLEMDE KAYITSIZ KALIYOR 24 TEMMUZ BASIN-MEDYA BAYRAMINI KUTLAYAMAMANIN ACISINI ÇEKİYORUZ. TÜRKİYE’DE SİLAHLI GRUPLAR ÇOĞALIRKEN AVUSTRALYA SİLAHLANMAYI YASAKLADI HAYVANLARI SEVMELİYİZ. ÇÜNKÜ ONLAR DA TANRININ YARATTIĞI CANLILAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BİR SOSYAL HUKUK DEVLETİDİR GAZETECİ KİMDİR - GÖREVİ NEDİR? AVUSTRALYA’YI TANIYALIM HEPSİ EMPERYALİZM’İN UŞAKLARI !.. YARATILANI YARATANDAN DOLAYI SEVMELİYİZ 19 MAYIS NEDİR? BİZDE TARİHÇİ, BİLİMADAMI SİYASET YORUMU, ELİN TARİHÇİSİ, BİLİMADAMI ARAŞTIRMA YAPAR 23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN İNSAN HAKLARI VE İNSAN OLABİLME… NE NATO NE DE AVRUPA BİRLİĞİ. ATATÜRK’ÜN VASİYETİ; TÜRK BİRLİĞİ AMERİKA’DA “FEMA” ADLI DERİN DEVLET. “PEKİ TÜRKİYE’DE GİZLİ DERİN DEVLET VAR MI?” HAYVANLARA YAPILAN EZİYETLER VE İSLAMDA HAYVAN HAKLARI YENİ BİR YILA GİRDİK NEDİR BU DUYARSIZLIK TANRI AŞKINA! ETRAFIMIZ DÜŞMANLA ÇEVRİLDİ BİR İNSANIN TÜRKLÜĞE, ATATÜRK’E VE ONUN KURDUĞU ÇAĞDAŞ, LAİK CUMHURİYETE DÜŞMAN OLMASI, KENDİSİNE OLDUĞU KADAR ÜLKESİNE DE DÜŞMANLIKTIR! BATI BİZİ NEDEN SEVMEZ? GÜZEL AHLÂKLI OLMAK… 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ATAMIZI ANARKEN ATATÜRK’ÜN TÜRKLÜK VE MİLLİYETÇİLİK ANLAYIŞI EKİM AYI BİZE NELERİ HATIRLATIYOR? BATI UŞAĞI VE TÜRK DÜŞMANI FANATİK ERMENİLERE DERS VERME ZAMANI GELDİ YEREL BASIN-YAYIN ORGANLARI VE… NEREDE KURTULUŞ SAVAŞININ BİRLİK, BERABERLİK RUHU! *30 Ağustos Zaferi* FETÖ’nün BOŞLUĞUNU BAŞKA TARİKAT / CEMAATLAR MI DOLDURUYOR? DÜŞMANLARIMIZ ÇOĞALIYOR Anahtar, Mustafa Kemal’dir İSLÂM: AKIL, BİLGİ VE GÜZEL AHLÂK DİNİ’DİR MEDYA ORGANLARINDA AHKÂM KESEN ÇIKARCILAR APTALLAR VE EŞEKLER !.. ATATÜRK VE TÜRK KADINI SAYIN CUMHURBAŞKANI’NA, ADALET BAKANINA, VE CUMHURİYET SAVCILARINA SESLENİYORUM! BATI PİYONLARI VE YURTTAŞLIK GÖREVLERİ “AYDINLARI SESSİZ KALAN VEYA KORKAK OLAN MİLLETLER, EZİLMEĞE MAHKUMDURLAR” Atatürk ATATÜRK DİYOR Kİ; “AYDINLARI SESSİZ KALAN VEYA KORKAK OLAN MİLLETLER, EZİLMEĞE MAHKUMDURLAR” BATILILARIN TÜRK DÜŞMANLIĞI!.. BU BÖYLE GİTMEZ!.. GENÇLİK HAFTASI VE DÜŞÜNCELER… ALLAH’IN ADI TÜRKÇEDE TANRI’DIR İSLAM ALEMİ VE BÜYÜK GÜNAHLAR GİYDİĞİ KAFTANLARLA ASLINI GİZLEYEMEZ İNSAN TÜRK MEDYASI NEDEN YAZMIYOR, C. SAVCILARI NEDEN HAREKETE GEÇMİYOR? VATANINI, MİLLETİNİ, BAYRAĞINI SEVMEK, FAŞİSTLİK İSE BEN FAŞİSTİM !.. SIKTINIZ AMA YETTİ BU ATATÜRK VE CUMHURİYET’E OLAN DÜŞMANLIĞINIZ ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ TEHLİKE ALTINDA VE OKUMUŞ AMA CAHİL KALMIŞ DİNADAMLARI!.. BU BÖYLE GİTMEZ!.. Hawaii’de Türkler TARİHTEN SAYFALAR… Mora İsyanı sırasında Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa'nın ihaneti ve bağımsız Yunanistan'a giden yol DOST KAZANIMI SEVGİYLE OLUŞUR KILIÇDAROĞLU CHP’Yİ NEREYE GÖTÜRÜYOR? ÜLKEMİZ DEPREM KUŞAKLARININ ÜZERİNDE AMA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYOR MUYUZ!. 20 Ocak: AZERBAYCAN YANVAR KATLİAMI AHLÂKIN VE DİSİPLİNİN BOZULDUĞU ÜLKELERDE TOPLUMLARDA ÇÖKER VATAN HİZMETİNDEN KAÇANLAR!.. Daniel Pipes: “TÜRKİYE KAYBELDİ AMA SONSUZA KADAR DEĞİL” 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Sözde Ermeni Soykırımını Tanıyan AMERİKA’NIN KIZILDERİLİLERE, FRANSA’NIN CEZAYİRLİLERE, ALMANYA’NIN YAHUDİLERE YAPTIKLARI SOYKIRIMLARI BİZ DE TANIYALIM. BATILILARIN TÜRK DÜŞMANLIĞI!.. AB-D ZANGOÇLARI*!.. 12 Adalar bizim mi, Yunanlının mı? 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI URLA’NIN DÜZGÜN VE RAHATLAYICI BİR TRAFİK DÜZENİNE İHTİYACI VAR AVUSTRALYALI ANZAC JOSEF MİLLER NASIL “ANZAC ÖMER” OLDU? 25-26 Şubat Hocalı katliamı! BİR ULUSU-MİLLETİ ÇÖKERTMENİN YOLU VE SENDEN ÖZÜR DİLİYORUZ ATAM! SENİ UNUTMADIK ATAM! HİÇBİR ZAMANDA UNUTMAYACAĞIZ!.. 4 Ekim; Dünya Hayvanları Koruma Ve Hayvan Hakları Günü