Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:34
Advert

"İTİBARLARINI İADE EDİN"

Haber - Fotoğraf: Göksel KAYSERİ Yorum: Mutlu TUNCER

Güncel
Giriş Tarihi : 08-06-2022 16:30   Güncelleme : 08-06-2022 23:39
haberleri/951809fe9c26fda5f7ea759bb120efdd" class="taglink" title=" Haberleri">

İzmir’in Urla ilçesi merkezinde yaşanan trafik yoğunluğu, yetersiz otopark, yasaklanmış yerlere park edilmesi ve araçlara keyfi ceza yazılması veya yazılmaması vatandaşların tepkilerine neden oluyor. İkilemde kaldıklarını belirten vatandaşlar yasaların ve yönetmeliklerin açık olduğunu belirterek hem vatandaşların hem de yetkililerin sorumluluklarına sahip çıkmaları gerektiğini öne sürüyorlar.

Urla’da hafta sonu günleri dahil ilçe merkezinde park etmenin yasaklandığı yerlere ve hatta yaya geçitlerine, kavşaklara park edildiğini, kimi zaman trafik polislerinin telefonla araç sahibini arayıp aracın hatalı park edilen yerlerden kaldırıldığını, kimi zaman da habersiz ceza yazıldığını bildiren vatandaşlar ikilemde kaldıklarını ifade ettiler.

İlçe merkezinde Trafik Kanunu’nun 57, 58, 59, 60 ve 61. Maddeleri hakkında yoğunlaşan şikâyetler hakkında “Buralara park etmek yasak ise her gün bu araçların burada ne işi var? Bir inisiyatif var ise bu açıklansın, ne zaman ceza yazılır, ne zaman yazılmaz kamuoyu bilsin. Yasak değil ise bu trafik yasağı levhalarının itibarlarını iade edin ve kaldırın” diyen vatandaşlar ile birlikte 8 Haziran günü saat 12.12 – 15.15 arasında Urla merkez caddelerinde gezdik, bir dizi fotoğraf çektik. Fotoğraf çekimleri sırasında güzergahımızda hiçbir Trafik Polisi'ne rastgelmemiş olmamız da dikkatimizi çekti.

Şimdi bu fotoğrafları tek tek inceleyelim.

Önünde belediye zabıta aracı varken bir otomobil park yasağı olan caddede yaya kaldırımına park etmiş.

Yine park yasağı ihlali ve yaya geçidinde park eden araçlar.

Park yasağı, UKOME kararıyla trafiğe kapalı caddede park eden minibüsler

Park etme ve duraklama yasağına rağmen kavşağın tamamı park yerine dönüşmüş. CHP minibüsü de geçişi bir hayli zorlaştırmış. Sağ taraf ikili park eden araçlarla dolmuş.

Cumhuriyet Meydanı'na motosiklet giremez. Ama minibüsler için bir yasaklama yok.

Urla Meydanı'nda resmi plakalı minibüs

 

Meydan AVM altındaki otoparkta yaklaşık 100 araçlık boş yer olduğu yetkililerden öğrenildi.

Noterlik önündeki açık otopark tamamen dolu.

Otopark giriş - çıkışı önünde park halindeki araçlar

Halk Bankası Kavşağı içinde park halindeki araçlar trafik güvenliğini tehlikeye sokuyor.

Ağaç arkasına saklanmış utangaç trafik levhası :)

Kavşak yakınına ve otobüs durağına park etmiş araçlar

Belediye otobüsü durağına yanaşamadığı için yolcularını caddenin ortasında indirmek zorunda kalıyor. Haliyle trafik de sıkışıyor.

Necati Cumalı Caddesi de park ihlalinin sıklıkla yaşandığı yerler arasında.

Halk Bankası kavşağı içinde park eden araçlar.

Belediye arkası otoparkında az da olsa boş yerler gözlendi. Buna rağmen kapalı yolun bariyeri hasar görmüş ve bedava otopark değerlendirilmiş.

Park edilmesin diye daraltılan Bülent Baratalı Caddesi'ne park edilebiliyor mu?

Belediye binası önünde gölgede istirahat eden zabıta memuruna rağmen park yasağını ihlal eden araçlar.

Bu haberde amaç kimseyi ihbar etmek değil, ilçenin kanayan yarası haline gelmiş park sorununa ve keyfiyete dönüşmüş uygulamalara çözüm aranmasıdır.

Sonuç olarak, 

Kanunlara, kanun koyucular da uymak zorundadır. Yürütmeden sorumlu kişiler kanunları uygulamak zorundadır, kanun hakkında bir uygulamada sorun var ise ilgili  değişikliğin ilgili makamlarca yapılmasını sağlamalıdır.

Urla'daki durum 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelerine dayanılarak hazırlanan, 01/07/1993 tarih ve 21624 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliği hükümlerinin uygulanması ile ilgili aksaklıklardır. 

Belediyece toplanan otopark bedellerinin sadece otopark hizmeti sunumu amacıyla kullanılmasının zorunlu olmasına rağmen belediyenin toplanan otopark bedellerini başka amaçlar için kullandığı, otopark yeri ayrılmamış konutlardan toplanan otopark bedelleri karşılığında sunulması gereken ve yerleşim alanlarında trafik sorununun çözümü bakımından önem arz eden otopark hizmetlerinin yerel yönetimlerce yeterli düzeyde sağlanamadığı, Otopark Yönetmeliğine aykırı olarak toplanan otopark bedellerinin otopark tesisi için arsa alımları ile bölge veya genel otoparkların üretimi için kullanılmadığı, belediyelerin Otopark Yönetmeliğine uygun davranmayarak ilçede trafik ve çevre sorunlarına neden olduğu ortadadır.

İlçede araç sahibi vatandaşlar araçlarını park edebilmek için adeta köşe kapmaca yarışı içinde ilk bulduğu boşluğa mecburen park etmektedir. Otopark yerini de, konutlardan otopark bedeli toplayan belediyeler göstermelidir.

Belediye yeterli otopark yeri gösteremiyorsa bunun suçlusu trafik levhaları mı, vatandaşlar mı?

***

Haber hakkında Gazeteci Mutlu TUNCER’in yorumu:

“Göksel Kayseri, çok güzel, eski gazetecilik günlerimizi hatırlatan bir haber hazırlamış…

Yani hasret kaldığımız haberden bu çalışma… 

Rezaleti gözler önüne sermiş Göksel, kimsenin söyleyecek tek sözü yok!

Bu haberden yola çıkarak, Urla’nın gerçekte neye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.  

İyi bir emniyet müdürüne…

Bu kentin Emniyet Müdürü, herkesin emniyet müdürü olamıyor!  Öyle programlanmış. Yapacak bir şey yok… Sen yasak yere, ısrarla halkın gözünün içine baka baka kocaman minibüsünü park eden bir utanmazın, bununla öğünmesine göz yumuyorsan, tabii ki senden trafiği düzetmen vatandaşa adil davranman beklenemez. Senin gücün zurnanın son deliği bile olmayan, kendi partisine bile zarar veren, devletin kaymakamı ile bile uğraşan bir siyasetçi müsveddesine yetmiyor, ondan bile korkuyorsan, sana ne diyelim? 

Ortalık harman yeri gibi.

Neresi park yeri, neresi yol, anlamak mümkün değil. Herkes istediği yere park ediyor bu ilçede. Herkes arsızca koca koca barikatlar kuruyor parkı önlemek için…   Trafik polisleri galiba aldıkları talimatlar gereği, kafeterya köşelerinde keyif çatıyor.

Hali zaten Göksel enikonu anlatmış…

Uzatmayacağım…

Emniyet Müdürü’ne benden bir ağabey tavsiyesi:

“Sen yeni bir ilçeye tayinini iste ve yeni bir başlangıç yap! En iyisi bu!””

 

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR