Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:51
Advert

“Kiklad Adalarının Güzelliğini Keşfetmek’’ adlı fotoğraf sergisi büyüledi

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle fotoğraf sanatçısı W. Mark Wilman’ın daha önce Milano ve Pekin’de düzenlediği fotoğraf sergisi şimdi de İzmirlilerin beğenisine sunuldu..

Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 20-03-2022 16:36   Güncelleme : 22-03-2022 12:31
“Kiklad Adalarının Güzelliğini Keşfetmek’’ adlı fotoğraf sergisi büyüledi

Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 1-20 Mart tarihleri arasında “Kiklad Adalarının Güzelliğini Keşfetmek’’ isimli fotoğraf koleksiyonunu sanatseverlerin beğenisine sunan fotoğraf sanatçısı Mark W. Wilman onuruna 17 Mart Perşembe günü seçkin davetlilerin katıldığı bir kokteyl verildi. Kosmos Visa’nın sponsorluğunu yaptığı kokteyle İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve aynı zamanda Meclis Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Suat Çağlayan, İtalya’nın İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, Federal Almanya Başkonsolosu Dr. Detlev Wolter, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Naciye Gökçen Kaya, İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, Fahri Konsoloslar ve cemiyetin tanınan isimleri katıldı.

Yunan adalarına özel bir merakı olan Londra'da büyüyen ve yaşamının çoğunu Milano'da geçiren Karayip kökenli fotoğraf sanatçısı W. Mark Wilman daha önce Milano ve Pekin’de düzenlediği fotoğraf sergisini şimdi de İzmirlilerin beğenisine sundu. 2019 yılında Milano Akvaryumu'nda ilk kez sergilenen proje, geçtiğimiz yıl da Pekin’de sanatseverlerle buluşmuştu. Sergi, Ege'nin büyüleyici mavisine, Kiklad adalarının panoramik görüntülerine, kayalık manzaraların şekil ve renklerine, su hattının üstündeki ve altındaki çeşitli fiziksel formlar ve ifadelerdeki güzelliği gözler önüne sererken aynı zamanda sanatçının sanatsal yaklaşımı ve güzellik üzerine düşüncelerini de yansıtıyor.

BALKİZA: SERGİ BİZİ KİKLAD ADALARINDA TATİL PLANLAMAYA TEŞVİK EDİYOR

Kokteylin açılış konuşmasını yapan Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza, ünlü fotoğrafçı Mark Wilman’ın Kiklad adalarından oluşan büyüleyici fotoğraf koleksiyonun sunumuna adanan bu etkinlikte davetlileri ağırlamaktan büyük bir zevk ve onur duyduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bahar gelirken ve COVID-19 nedeni ile seyahat kısıtlamaları olan iki yılın ardından bu etkinliğin tam zamanında gerçekleştiğine, bizi Kiklad Adalarında tatil planlamaya teşvik ettiğine inanıyorum. Bildiğiniz gibi turizm, iki ülke arasındaki turist akışını arttırmak amacı ile Yunanistan ve Türkiye’nin işbirliği yapmayı taahhüt ettiği bir alandır. Ancak turizm bence verimli bir işbirliği alanından çok daha fazlası. İki ülke halklarının birbirini tanıması, yanlış anlaşılmalardan kurtulması, dostluk ilişkileri kurması ve sürdürmesi için en uygun yoldur. Böylelikle bugün buradayız. Bay Wilman’ın Kiklad Adaların’daki en eşsiz ve henüz keşfedilmeyen manzaraları yakalayan, hem gözleri hem de zihni yakalayabilecek, Yunanistan doğasını keşfedecek ve seyahat için ilham verebilecek fotoğrafları aracılığı ile sizlere Yunanistan için bir davetiye göndermek amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Sanatçı W. Mark Wilman’ın fotoğraflamak üzere gittiği uzun mesafeleri tarif etmek için, her resmin arkasında bir macera olduğunu söyleyebilirim. Bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan, değerli destek ve emekleri için sergiye ve bugünkü etkinliğe ev sahipliği yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezine, sponsorumuz Kosmos Vize ve Konsolosluk ekibime özellikle teşekkür ediyorum.”     

WİLMAN: MAVİ EGE’NİN BÜYÜSÜYLE GELEN SERGİ

Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Kiklad adaları Anafi, Santorini, Ios, Sikinos, Folegandros, Poliegos, Kimolos, Milos, Sifnos, Serifos ve Kythnos’a ait birbirinden güzel 34 fotoğrafını sergileyen fotoğraf sanatçısı Mark W. Wilman da kürsüde Türkçe hitaben ‘İyi akşamlar’ diye başladığı konuşmasında yıllar önce İstanbul'dan sonra büyüleyici Türkiye Cumhuriyeti'nin içinde unutulmaz bir deneyim Efes, Pamukkale ve Fethiye'ye inerken ziyaret ettiği bir şehir olan İzmir'e geri dönmenin kendisi için büyük bir zevk olduğunu ve sergisinin kapanış etkinliği için de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde bulunmaktan onur duyduğunu söyledi. Kiklad Adaları'ndaki keşfinin kökenlerinin 10 yaşında ailesi ile birlikte çıktığı Yunanistan seyahatinde mavi Ege'nin inanılmaz manzaralarından, tepelerden, dağlardan, sualtı dünyasındaki özellikle yunuslar, kaplumbağalar, vatozlar, yılan balıkları ve birçok çeşit balık gibi deniz yaşamı canlılarından, derin sulardaki antik zamanlardaki amforalardan ve çeşitli dönemlerdeki gemi enkazlarından büyülenmesiyle başladığını aktararak, “Arkeolog ve Atina'daki Benaki Müzesi'nin 1973-2014 yılları arasında müdürlüğünü yapan ve 2018 yılında vefat eden Profesör Angelos Delivorias, beni Kiklad Adaları'nı keşfetmeye teşvik etti. Antik çağlara olan tutkusu ve araştırmama olan coşkusu, algılarımı geliştirmeme yardımcı oldu. Onun paha biçilmez uzmanlığı ve dostluğu nedeniyle İtalya’nın Milano ve Çin'in Pekin şehrinde yaptığım önceki etkinliklerde olduğu gibi, bu sergiyi de Profesör Delivorias'ın anısına ithaf etmek istiyorum.”

'SİKİNOS'UN KAYIP LEYDİSİ, NEİKO'

İlk Kiklad adaları ziyareti sonrası yıllar içinde su hattının üstündeki ve Londra'daki British Sub Aqua Club'ın direktörü babası sayesinde iyi bir dalgıç olarak yetiştiğinden suyun altındaki iklimi ve nefes kesici manzaranın tadını çıkararak takımadaları ziyaret etmeye devam ettiğini, fotoğraf projesi fikrinin ise 50. yaş gününde aklına geldiğini belirten M. W. Wilman sözlerine şöyle devam etti:

“Keşfedilecek yerlerin çeşitli aylarda, mevsimlerdeki farklı ışık koşullarında nasıl göründüklerini görmek için gerekli çalışmalara başladım. Doğru kareleri, güzelliği ve manzarayı yakalamak için Kiklad adalarında yol boyunca kameramla çekimler yaptım, dağlara tepelere tırmandım, uzun yürüyüşler yaparak en doğru açıdan en doğru ışıkla fotoğraflar çektim. Ayrıca sualtında da serbest dalış yaparak eşsiz kareler çektim. Kendimi 2014 yılından bu yana Kiklad Adaları projesine adadım. Sergide Sikinos Episkopi'nin Sırları', Sikinos adasında 2018'de arkeologlar tarafından MS 2. yüzyılına ait Episkopi mozolesinin altına hava geçirmez şekilde gömülmüş soylu bir kadının mezarının keşfine ilişkin iki yıllık beklentisiyle 'Sikinos'un Kayıp Leydisi, Neiko' adlı eserimin en önemli parçasına eşlik edecek.”

GÜZELLİK HER ZAMAN ÇİRKİNLİĞE VE KÖTÜLÜĞE GALİP GELİR

Kiklad Adaları’nın, çocukluğundan bu yana hayatı boyunca mutluluk için kişisel bir rehber görevi görerek kendisini doğal güzellikleriyle doldurduğunu vurgulayan M. W. Wilman, “1980'lerin ortalarına kadar uzanan yüksek düzeyde bir enerjiyle onlarla tekrar tekrar yüzleşmek beni mecbur kıldı ve umarım bu yıl ve gelecek daha birçok yıl daha böyle olur. Şimdi olgun yaşta bir yetişkin olarak, bunu dünyayla paylaşmak istedim. Güzellik her zaman çirkinliğe ve kötülüğe galip gelir; güzelliği yok et ama ne kadar sürerse sürsün yıkımın yerinde bir çiçek büyüyecektir.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

ÇAĞLAYAN: KİKLAD ADALARI SERGİSİ HEYECANLANDIRDI

Gecenin son konuşmacısı İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili ve Meclis Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Suat Çağlayan da yaptığı konuşmasında fotoğraf sergisindeki tüm fotoğrafları tek tek incelediğini ve çok beğendiğini söyledi. Konuşmasında Kiklat tarihi, kültürü ve mitolojisine dair bilgiler paylaşan Çağlayan, sözlerini şunları söyledi:

“Santorini, Girit, Midilli, Sakız, Samos gibi adaları birçoğumuz artık ezberledi ancak Kiklat adalarını turlar olmadığı için bilmiyoruz. Kiklad kültürünü, Neolitik Çağ’a doğru tarihi geçmişini, heykellerini biliyoruz. Kiklad halkının geçmişi Truva ve Karya ile ilişkilendirilse de Anadolu’dan gitmiş olarak yorumlanır. Kiklad adalarının ortasında yer alan kutsal ada Delos da mitolojide önemli bir yere sahip. Kiklad adaları sergisi beni heyecanlandırdı. Serginin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Böylesi bir sergiye de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz.”

 

Konuşmaların ardından Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza ve sergi sahibi fotoğraf sanatçısı Mark W. Wilman konuklarla birlikte sergiyi gezdi. Sergide ayrıca Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı ile Kiklad Antik Eserleri Eforatı’nın hazırladığı "Ephorate of Cyclades" adlı video gösterimi yapıldı.

 

KUTU:

DÜNYACA ÜNLÜ MİKONOS VE SANTORİNİ DE KİKLAD ADALARI ARASINDA

Kiklad, Yunanistan'da Güney Ege coğrafi bölgesine dahil bir ildir. Kiklad adını Yunanca κυκλάς ("etrafında") sözcüğünden alır. Çünkü bu adalar antik Yunan'ın kutsal adası Delos’un etrafında, onu çevrelemektedir. Kiklad adaları Yunanistan anakarası ile batı Anadolu kıyıları arasındaki irili ufaklı 220 adayı kapsamaktadır. Dünya turizmi için de tanınmış adalar olan Mikonos ve Santorini de Kiklad Adaları arasındadır. Bu adaların başlıcaları; Amorgós, Anáfē, Andros, Antíparos, Dēlos, Eschátē, Íos, Kéa, Kímōlos, Kýthos, Milos, Mikonos, Naksos, Páros, Folégandros, Sérifos, Sífnos, Síkinos, Sýros, Tēnos, Thera ve Santorini'dir. Bu adalardan en büyüğü Naksos'tur. Bugünkü Yunanistan'ın "Kyklades", Kiklat Adaları vilayetinin merkezi Syros adasındaki Hermoupolis kentidir. Kiklad Adaları'nın tarihteki önemi; Geç Neolitik ve Erken Tunç Çağı'nda bu adalarda ortaya çıkan, mermerden yapılmış küçük idollerle tanınan ve "Kiklad Kültürü" adı verilen kültürden ileri gelir. Bu kültür, Orta Tunç Çağı'nda, güneyde, Girit'te ortaya çıkan Minos kültüründen yüzyıllar önce var olmuştur. Özellikle M.Ö. 3. binyılda Kiklad Adaları ile Batı Anadolu Kıyıları ve İç Batı Anadolu arasında güçlü karşılıklı etkileşmeler olduğu bilinmektedir.

Haber ve fotoğraflar: Fulya OMAÇ / İZMİR

AdminAdmin

YORUMLAR