Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 13:07
Advert

Urla esnaf ve sanatkârları yeni hizmet binasında

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yeni hizmet binası yoğun katılımla gerçekleşen açılış töreni ile hizmete girdi.

Güncel
Giriş Tarihi : 09-03-2022 20:50   Güncelleme : 09-03-2022 21:13
Urla esnaf ve sanatkârları yeni hizmet binasında

Urla Necati Cumalı Caddesi’nde Atatürk Kültür Merkezi karşısı ve Urla Kent Konseyi hizmet binası yanında inşa edilen Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası yeni hizmet binası açılışına, Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Urla Jandarma Komutanı Ütgm. Adem Aydoğdu, Urla Emniyet Müdürü Zeynep Derse, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Zekeriya Mutlu, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı İsmet Erak, Urla Motorlu Araçlar ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Günay Öz, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, 22 ve 23. Dönem Milletvekillerinden Bülent Baratalı, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Onursal Başkanı ve önceki dönem Milletvekillerinden Mehmet Ali Susam, önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önceki dönem Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Adaylarından Fırat Gül ve Murat Özün, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, STK temsilcileri, Urla esnafı ve Urlalılar yoğun ilgi gösterdi.

Kaymakam Dayanç “Urla tam bir cazibe merkezi…”

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde kalabalığa hitap eden Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, “Urla tam bir cazibe merkezi konumunda. Gün geçtikçe popülaritesi artıyor. Pandemi sürecinden sonra tüm dünyada gelişen trendle insanlar yeşil alanlara sahip yerleşim yerlerini tercih ediyorlar. Urla’da bu anlamda çok popüler bir ilçemiz. Başka beldelerden bizi öne çıkaran Urla halkının misafirperverliği, cana yakınlığı, sevecenliği, dışarıdan gelenleri kabullenmesidir diye düşünüyorum. Urla’nın cazibesi yükselirken kamu kurumlarımızın, esnafımızın, STKların ve vatandaşlarımızın da kendini gözden geçirmesi gerekiyor. Dolayasıyla odalarımızın da böyle güzel, nezih binalar kavuşması, esnafımızın sürekli kendini yenilemesi, çağa ayak uydurması güzel şeyler.

Ben de esnaf çocuğuyum. Esnafın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Tam içerisinden geliyorum.  Esnaflık gerçekten bizim geçmişten gelen ahilik geleneğimizin bir parçası. Esnaf Odaları da bu geleneğin izdüşümü.  Burada “esnaf sözü” diye bir şey var. Güven esastır, itibar edilmek önemlidir, para hiçbir şeydir ama güven her şeydir. Bizim Urla esnafımızın da öyle olduğunu müşahede ediyorum.

Kaymakam Dayanç “esnafımıza teşekkür ediyorum”

Ülke genelinde stokçuluk, fahiş fiyatlar konusunda yapılan denetimler kapsamında ilçemizde de yoğun ve kapsamlı denetimler yapıp üst makamlara raporladık. Urla ilçemizde yapılan sayısız denetimlerde stokçuluk yapan, fahiş fiyat uygulayan, raf etiketi ile kasa fişi fiyatları tutmayan, etik olmayan, ilkeli davranmayan bir esnafımızı tespit edemediğimizi bildirdik. Bu da Urla esnafı için bir gururdur. Huzurlarınızda tüm esnafımıza teşekkür ediyorum.

Pandemi sonrasında yaşanan olumsuzluklar ve yanı başımızda çıkan savaş ve benzeri olaylar dünyanın çivisi çıktı dedirten olaylar. Burada bize düşen birlik olmak bu zor zamanlarda dayanışma içerisinde olmak inşallah Urla tüm ülkeye ve dünyaya örnek olur. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yeni hizmet binasının hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, emeği geçen, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.     

  

Mehmet Ali Susam “Bu bir eserdir”      

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam, “Urla bugün Türkiye’nin gözbebeği bir ilçe. Artık Urla Bödrum’dan da önce Alaçatı’dan da önce en önemli yaşanmak istenen kenttir. Bilim var, İYTE burada, dünyanın en zengin, en bilgili insanları Urla’da yaşamak istiyor. Çünkü yaşamla çalışmayı ve bilgiyi birlikte götürebildiğin bir kent burası. Peki, esnaflara ne düşer? Esnaflara bu imajda bu noktadaki bir yaşam kentinin hizmetlerini gören insanlar olarak ona layık önce bir bina ve hizmet anlayışı gerekir. İşte bu bina Urla’yı temsil eden, bu anlayışı daha da geliştiren, geliştirecek olan bir binadır. Emeği geçen önceki dönem başkanlarının çoğuyla çalıştım, onlara ve Ahmet başkan önderliğindeki yönetim kuruluna sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bizim gibi esnaf yöneticilerinin arkalarında bıraktığı en temel şey hizmettir, iyi anılmaktır, güzel bir isim bırakmaktır ama bir de eser bırakmaktır. Bu bir eserdir. Bu eseri bırakanlardan Allah razı olsun. Ve bundan sonra Urla’nın esnafını daha iyi para kazanması, daha iyi hizmet etmesi Urla’nın imajına daha da katkı koyması için hep beraber  bu binada mücadele edeceklerdir. Hayırlı olsun” dedi.  

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Zekeriya Mutlu, “bugün bizim düğünümüz, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yeni hizmet binasını açıyoruz. Emeği geçenlere şükranlarımı iletiyorum. Rahmete ermiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Gelmiş geçmiş tüm başkanlara, tüm yöneticilere, kimim emeği geçmiş ise her birine esnaf teşkilatının başkanı olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Nasip olan bu bina için büyük emek sarf eden Ahmet başkanıma, yöneticilerine odanın çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

Zekeriya Mutlu “Aslan yattığı yerden belli olur”

Bu dünya kimseye kalmaz, bu makamların hepsi gelip geçicidir. Bu eserleri yaratmak, iyi insandı dedirtmektir marifet. Esnaf teşkilatı, bilimi, ilimi, teknolojiyi, inovasyonu, dijitalleşmeyi birleştirerek üyelerine hizmet edecek. Aslan yattığı yerden belli olur. Bu bina da Urla’nın esnafına teknolojiyi, dijitalleşmeyi, bilgiyi, inovasyonu kullanarak hizmet edecek. Bu vesileyle ben açılışımıza katılan herkese şükranlarımı iletiyorum. Cenabı Allah iyi hizmet etmeyi nasip etsin bu binada” dedi.    

Sibel Uyar “Urlalı esnaf ve sanatkârlar hak ettikleri bir binaya kavuştular”

“Herkese hayırlı olsun” diyerek konuşmasına başlayan önceki dönem Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, “buranın temeli atılırken şuradaydık, biter mi bitmez mi diye düşünüyorduk. Ben bir esnaf kızıyım. Onur duyuyorum. Babam tamirciydi, elinin karasıyla beni okuttu, büyüttü. Görev aldığım dönemde de elimden geldiğince esnafın yanında olmaya çalışmıştım. Bugün Urlalı esnaf ve sanatkârlar hak ettikleri bir binaya kavuştular. Tüm Urla’ya ve esnaf arkadaşlarımıza hayırlısı olsun” ifadelerini kullandı.

Aydınhan “Esnaf için söz namustur”                                                                                   

Hayatının en önemli ve mutlu günlerinden birini yaşadığını belirterek konuşmasına başlayan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kazandırılan yeni hizmet binasının açılışına katılanlara teşekkür ettikten sonra “bu bina Urlalı esnaf ve sanatkârlarımızın eseridir. Esnafımız ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın verdiği yetkiyle hizmet etme arzumuzu ön planda tutarak yıllardır hayal ettiğimiz hizmet binasına odamızı kavuşturuyoruz. Binamızın alınması için gerekli parayı biriktiren merhum başkanımız Nihat Özbesler’i rahmetle anıyorum. Biriken parayı değerlendirerek bu bina arsasını satın alan ve bize yeni hizmet binası yaptırma imkânı bırakan eski oda başkanlarımızdan Sezgin Bilge’ye teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu binanın yapımında bila ücret fedakârca çalışan ilçemizin en renkli simalarından meclis üyesi yüksek mimar Selçuk Balkan’a özellikle teşekkür ediyorum. Birliğimizin ve esnafımızın verdiği katkı asla azımsanamaz. Bugün bizler için gün benim için tarihe geçecek çok büyük bir anı. Ahi Evran felsefesinin temel taşlarından biri olan “verdiğin sözü tut” nasihatini sahiplenmiş esnaf olarak elbette gururluyuz. Esnaf ve sanatkârlarımızın bizi iş başına getirdiği 2018 genel kurulunda yönetim adına yaptığım konuşmada, 4 yıl içerisinde yeni ve esnafa layık bir hizmet binası inşa edileceği konusunda hepinize söz vermiştim.  Başardık. Esnaf için söz namustur. Söz ilkedir. Söz doğruluğun ölçüsüdür. Biz sevgili esnaf kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyoruz. Ahlaklı, eline, beline, diline hâkim, birbirine saygılı, toplumun örnek alacağı nitelikleri ile övünen biz esnaf ve sanatkârlar, bizi bu günümüzde yalnız bırakmayan sizlere sonsuz teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunup var olun diyorum” diye konuştu.

Plaket takdimi ile süren törende, 1966’da kurulan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığını yapan Kubilay Özyiğit’e teşekkür plaketini Urla Kaymakamı Dayanç takdim etti. Eski başkanlardan Sezgin Bilge’ye, 50 - 56 yıldır esnaflık yapan üyelere, binanın mimarı Selçuk Balkan’a ve oda yönetim kurulu üyelerine protokol üyelerince teşekkür plaketi takdim edilen tören hizmet binasının açılış kurdelesinin toplu olarak kesilmesi ile sona erdi.       

AdminAdmin

YORUMLAR