Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 13-01-2022 13:07   Güncelleme : 13-01-2022 13:53

USTA YAZAR 101. YAŞINDA ANILDI

Türk Edebiyatının usta yazarı, Urla’da yaşamış ve bu ilçede birçok esere imza atmış “Yaşlanmaz şair çocuk” Necati Cumalı doğumunun 101. yılında etkinlikle anıldı.

USTA YAZAR 101. YAŞINDA ANILDI

Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi iş birliğinde hazırlanan programa Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Urla Jandarma Komutanı Üstgm. Adem Aydoğdu, Urla Emniyet Müdürü v. Özben Eroğlu, AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, MHP Urla İlçe Başkanı Tercan Ayhan, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı A. Birol Aydınhan, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erak, Urla Şoförler Odası Başkanı Günay Öz, Türk Kızılay Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, ADD Urla Şube Başkanı Veli Çıtak, Türk Kadınlar Birliği Urla Şube Başkanı Ayşe Başkanoğlu, şube müdürleri ve sanatsever Urlalılar yoğun ilgi gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte açılış konuşmasını yapan Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, “13 Ocak 1921 yılında Makedon Kasabası Florina’da doğan Cumalı, küçük yaşta Urla’ya gelmiş, çocukluk ile gençlik yıllarını burada geçirmiş, çok sevdiği memleketi Urla’dan ilham almış, eserlerinde Urla’yı ve Urlalıları yansıtmıştır.

Eserleri pek çok dile çevrilerek başka memleketlerde, farklı kültürlerde de nefes almaya devam eden yazarımızın şiirleri, romanları, öyküleri, oyunları halen yeni nesle ışık tutmaktadır.

Bizlerin görevi de Urla’ya değer katmış sanatçılarımızı her yönüyle gelecek nesillerle buluşturmaktır. 

Ne mutlu bizlere ki, Urla; pek çok değerli sanatçıya, edebiyatçıya, düşünüre ilham kaynağı olmuş, nice kıymetli sanatçıya “memleketim” dedirtmiş, Urla onlara, onlar da Urla’ya değer katmıştır. İnanıyorum ki bundan sonra da bu kültürel zenginlikten ilham alacak, sanatın pek çok dalında eser verecek ve gurur duyacağımız sanatçılar yetişecektir. Bugün burada toplanmamıza vesile olan Türk edebiyatının ustalarından Necati Cumalı’yı 101. doğum gününde minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Urla Belediyesi Konservatuvarı Öğretmeni Oğulcan Şenoğlu’nun hazırladığı Necati Cumalı şiirleri etkinliğinde, Özlem Öz, Banu Kezel, Aslı Cindaruk ve Levent Kayahan, Cumalı’nın Karakol’da, Güneş delisi, Ay ışığı, Öldürmeyeceksin, Bir gül açıyorsa, Sonuna geliyoruz, Son, İthaf, Hatırlama, İzmir'de geçen nisan ve Şu kalabalıkta gördüğün herkesin adlı şiirlerini seslendirdi.

Etkinlik kokteyl ile sona erdi.