Politika
Giriş Tarihi : 21-12-2021 15:19   Güncelleme : 21-12-2021 15:19

Memleket Partisi’nde 49 kurucu üye istifa etti

Memleket Partisi Urla İlçe eski başkanı Dr. İsmail Sever, partinin Urla İlçe Teşkilatı kurucu üyelerinden 49 üyenin kendisi ile birlikte partiden istifa ettiğini duyurdu.

Memleket Partisi’nde 49 kurucu üye istifa etti

Sever yazılı olarak yayınladığı basın açıklamasında “İlçe sekreteri Cem Doğan EVİN, başkan yardımcısı Selda TIRAK, sekreter yardımcısı Gülçin ERDEM hala anlam veremediğimiz, neye kime hizmet ettiklerini çözemediğimiz tutum içine girerek ilçe yönetim kurulu içinde huzursuzluk çıkarmışlardır. İl başkanı, il başkan yardımcısının konuk olduğu ilçe yönetim kurulu toplantısında ilçe başkanına ve diğer yönetim kurulu üyelerine saygısızlık ederek yalan beyanlarla iftira ve hakaretlerde bulunmuşlardır. Sonraki tavır ve tutumundan anlaşıldığı kadarıyla İl Başkanı Cüneyt OĞUZ’a güvenerek yola çıktıkları, il başkanına haklarında gereğini yapma isteğini ileten iki görüşmede de görevden alınma tehdidine maruz kalan ilçe başkanı akabinde ilçe başkanlığından istifa etmiştir. Yönetim kurulunun çoğunluğunun istifası ve ilçe yönetiminin düşmesiyle devam eden süreçte yapılması gereken kongre yapılmamıştır ve kararı bile hala alınmamıştır.

Temel ilkeleri, siyasi söylemleri ve tüzüğü ile mevcut en iyi siyasi parti olarak gördüğümüz Memleket Partisi’nden bugün itibarıyla topluca istifa ederek ayrılmış bulunmaktayız.

Hâlihazırda altı temel ilkesi, ana prensipleri, tüzüğü ile var olan en demokratik parti olma kimliğine sahip olduğu fikrine inancımız devam etmektedir. Ancak bunu bir dava haline getirip fikirleri yaymak, sonuna kadar götürmek, vatanı ve milleti önceleyen kadrolara sahip olmak ile mümkün olduğunu biliyoruz.

Ülkenin geldiği bu noktada var olan siyasi yapıların az çok durumun sorumlusu olduğu, milletimizi kucaklayan, barışçıl ve çözümcül yeni bir siyasi yapıya gereksinim olduğu inancını paylaşan, birçoğumuz daha önce herhangi bir siyasi oluşum içinde yer almamış bizler umudumuzu kaybetmedik. Ancak partimizin başta il başkanı ve merkez yönetiminde yer alan, partinin amacını öncelemeyip, altı temel ilkesinden biri olan siyasetten rant elde etmemek prensibini göz ardı eden, daha önceki siyasi tecrübelerinden ders çıkaramamış, yeniliklere devrimlere kapalı ben merkezli tutum sergileyenlerle partinin yol alamayacağı görüşündeyiz. Genel Başkanımız Sayın Muharrem İNCE’nin adından, prestijinden faydalanarak şimdiden köşe kapmaya çalışanlar, ne yazık ki başta il başkanı olmak üzere partinin önemli yönetim organlarını işgal etmiş vaziyetteler. Kaldı ki bu kişiler partimizin övünç kaynağı olan tüzüğü uygulamaktan çekinmişler, hatta tüzüğe aykırı eylemler içinde bulunmuşlar, ilk ve ana sloganımız olan MAVİ içinde yer alan adalet söylemini de çiğnemişlerdir.

Bu durumu yaratanlar partiden ayıklanana, davaya inanan kişilerin hak ettikleri makamlara geldiğini görene kadar partiden,  yaşanan süreçte istifa eden 6 kişiye katılarak toplam 49 kurucu üye topluca ayrıldığımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadelerini kullandı.