Güncel
Giriş Tarihi : 05-12-2021 16:39   Güncelleme : 05-12-2021 16:39

Urla Kent Konseyi’nden Dünya Kadın Hakları Günü programı

İzmir’in Urla ilçesinde Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 87. Yıldönümü nedeniyle program düzenledi.

Urla Kent Konseyi’nden Dünya Kadın Hakları Günü programı

Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi ve Urla Kadın Dayanışma Derneği (URKAD) işbirliğinde Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Programın açılış konuşmasında Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nilgün Göçük “bugün Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. Ulu Önder Atatürk’ün sayesinde Türk Kadını artık cumhuriyetin eşit bir yurttaşı ve saygın bir bireyi haline gelmiştir.

Başlangıçta iş hayatında kabullenilmek istenmeyen kadınlar, tarihten bu yana verdikleri mücadeleler, azim ve başarılarıyla sanayinin, bilimin, teknolojinin her alanında adlarını yazdırmayı bilmişlerdir.

5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bu meşaleyi bir adım öne götürmek ve ilerlemek adına Anayasa’da siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde seçilme hakkımızı yaşama geçirmek için her bir cinsiyete eşit temsil hakkı istiyoruz.

“Ey kahraman Türk Kadını! Sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın” diyen Atatürk’ü rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.  

Programın devamında İYTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gamze Tanoğlu ilk kadın rektör Prof. Dr. Ayşe Saffet Rıza Alpar’ın, Urla’nın ilk kadın belediye başkanı Sibel Uyar ilk kadın belediye başkanı Sadiye Hanım’ın, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi Başkanı Ayşe Başkanoğlu ilk kadın derneği Türk Kadınlar Birliği kurucusu Nezihe Muhittin’in hayat hikâyelerini anlattı. İlk kadın bakan, muhtar, avukat, fotoğraf sanatçıları, doktor, şoför, zabıta müdürü, dekan, sendika başkanı, veteriner, ziraat mühendisi, öğretmen, ses sanatçısı ve orkestra şefinin yaşam hikâyelerinin de anlatıldığı program İzmir Marşı’nın okunması ile sona erdi.