Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 12:55
Advert

Naciye öğretmen Balkanlar'daki Türk çocukları için seferber oldu

İzmir’in Urla ilçesinde Çakabey Anaokulu'nda okul öncesi eğitimi öğretmenlerinden Naciye Kaya, Türkiye ve Balkanlar arasında köprü oldu. Türkiye’den Balkanlara Türkçe kitaplar gönderen Kaya’nın hedefi Üsküp’te Türk Kütüphanesi kurmak.

Eğitim
Giriş Tarihi : 24-11-2021 16:59   Güncelleme : 24-11-2021 16:59
Naciye öğretmen Balkanlar'daki Türk çocukları için seferber oldu

Balkanlar'da gerçekleştirdiği sosyal yardım etkinliğinde çocukların Türkçe kitap talebi üzerine kolları sıvayan Naciye Kaya, Türk kültürünün ve dilinin devamının sağlanmasında önemli olan Türkçe kitapları toplayarak Balkanlardaki Türk köylerinde yaşayan çocuklara ulaştırdı.

Çalışmaları hakkında bilgi veren 18 yıllık öğretmen Naciye Kaya, "Balkan kökenli bir ailenin kızıyım. Şu an o topraklar, bizim sınırlarımızda olmasa da Yahya Kemal Beyatlı'nın dediği gibi 'Türkçe'nin çekilmediği yerler vatandır' sözünü kendime gaye edindim. Sadece Türkiye'de görev yapan bir öğretmen olarak değil orada eğitim - öğretim gören çocukların da öğretmeni olabilmek için 'neler yapabilirim' diye düşündüm. Önce oradaki köylerde, gıda ve kurban eti yardımlarına destek olmaya çalıştım. O dağıtımlarda çocuklara ne istedikleri soruldu. Genelde çocuklar ne ister? Oyuncak, kıyafet, tablet, bilgisayar. Ama onlar, Türkçe kitap istedi. Bu nedenle ilkini Üsküpsahafhane ve Anda Kardeşe Vefa Derneği ile birlikte geçen 19 Mayıs'ta Türkçe kitap hediye paketlerini hazırlayarak çocuklara dağıttık. Çocuklar çok sevindiler. Bizler biliyoruz ki Üsküp, Anadolu'daki birçok şehirden önce Türk'tü. Türk kültürünün ve dilinin devamının sağlanmasında Türkçe kitapların katkı sağlayacağı aşikârdır" dedi.

Kaya, şöyle devam etti:

"Bundan sonraki süreçte, Türk Gençlik Cemiyeti ile görüşmelere devam edip, Üsküp Sahafhane Mecmuası'nın ilk sayısını çıkardık. O da Türkçe dergi. Üsküp'te çıkan bu Türkçe dergide, yazar olarak yazılar yazmaya devam ediyorum. Ziyarete gidilen köylerde de okullara öncelik vererek, Türkçe kütüphane oluşturmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi'nde doktora öğrencisiyim ve tez aşamasındayım. Tez konusu olarak da yine Arnavutluk, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya ve Kosova'daki okul öncesi eğitim üzerine çalışıyoruz."

AdminAdmin

YORUMLAR