Güncel
Giriş Tarihi : 09-11-2021 10:02   Güncelleme : 09-11-2021 10:02

İBB Meclisi'nde Urla tartışması!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı olağan birinci oturumu Başkan Soyer idaresinde gerçekleşti. Oturumda Urla Meydan Projesi tartışma konusu oldu.

İBB Meclisi'nde Urla tartışması!

Toplantıda, Urla Meydan projesi önergesinin komisyonlarca bir kez daha reddedilmesi tartışmalara neden oldu. AK Parti grubu söz konusu önergenin yaklaşık altı aydır Meclis’te bekletildiğini öne sürerek eleştirilerde bulundu.

 

HIZAL: URLALILAR CEZALANDIRILIYOR

Önergenin reddedilmesine sert tepki gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Reddedilmemesi için bunun tartışmasını verdik. O zaman da usul problemleri nedeniyle iade etmek zorunda kaldık. Geldiğimiz noktada meclis komisyonunda teknik tartışmalar yaşandı. Aslında bu konuda gerekli teknik açıklamalar da yapıldı. Defalarca ilgili belediye ile gerekli düzeltmeler yapıldı ama buradaki mesele çok farklı. Urla’da siyaset yapan meclis üyesi arkadaşlarımızın da söz almasını beklerdim. Siyaset gerçekten cesurca yapılmalı. Düşündüğünüzü açık ve seçik söylemelisiniz, ağızda gevelemenin anlamı yok. Urla’da bir süreç yaşanıyor. ‘Emsali ile ilgili problem vardı’, ‘Hukuki sorunlar yaşanıyor’ derseniz hem Meclis’e hem de Urla’ya saygısızlık olur. Urla’da bir seçim yapıldı mı, yapıldı. CHP’den aday olan kişi seçimi kazandı mı, kazandı. Sonrasında o kişinin FETÖ ile iktisatlı çıktı. Bunun kabahatlisi bu şahsı aday yapan kimse. Şimdi bunun acısını Urlalılardan çıkarmaya çalışıyorsunuz. Siz o gün itiraz ettiniz, CHP İl Başkanı avukatlığını yapmaya devam ediyor. Şimdi Urla’nın menfaatine olan bir projenin karşısına çıkıyorsunuz. Bir ay önce il başkanınız bir açıklama yapıyor ve diyor ki, ‘Merkezi hükümet İzmir’i cezalandırıyor, İzmir’e yatırım yapmıyor.’ Bu son 15 yılda CHP kanadından AK Parti’ye İzmir özelinde yapılmış en büyük suçlamalardan biri. Urla Belediyesi bu projeyi kendi öz kaynağımla yapacağım’ diyor. Bu Urlalıların menfaatine olacak, yeşil artırılacak, otopark yapılacak. Aday yaptığınız FETÖ iktisatlı birinin görevden alındığı için karşı çıkıyorsunuz. Bunun kabahatlisi İzmir mi, Urla mı? Kim adaysa ona sorun. Ama Urla’ya yapılacak bir yatırım önünde durmayın. Hukuki problem var denildi, böyle bir şey yok. İzmir’in menfaatine olan hiçbir konuda biz grup olarak hiçbir zaman siyaset yapmadık. İstişare, ortak akıl diyorsunuz ya ortak akıl bunun neresinde. Bu konuyu reddediyorsunuz. Size oy veren Urlalılara büyük haksızlık yapıyorsunuz” dedi.

 

URLA’NIN YARARINA OLAN HER KONUYA DESTEK OLURUZ

Hızal’a yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Şu anda şaşıyorum. Bugünkü gündemimizde bile bu konu içinde dört madde var. Bunların hepsinde oy birliği ile kabul edilmiş. Arkadaşımız siyaseten hareket ediyorsunuz’ diyor, bunlar çok yanlış. Urla halkı İBB’nin samimiyetinden emin. Konu üzerinde tüm Urlalı meclis üyeleri çalışsın diyerek siz de görüşlerinizi ifade ettiniz. İBB’yi siyasi karar almakla suçlamak haksızlık. İmar komisyonu nerelerde teknik ve hukuki yanlışlık gördüyse ifade etti. İBB Urla yararına olan her konuda karar almaya hazırdır” diye konuştu.

 

MÜZAKERE EDİN

Meclis’te görüşülen Urla Meydan Projesi önergesi oy çokluğuyla reddedildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, “Urla’daki meclis üyesi arkadaşlarımızla oturun, bunu da müzakere edin. Bir mutabakatla gelirse buradaki arkadaşlarımız da ilkesel olarak daha rahat eder” diye konuştu.