Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 13:07
Advert

ESNAF ODASINDAN ÇADIR PAZAR TEPKİSİ

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan Urla Cumhuriyet Meydanı’nda açılan pazaryerinde, hijyen kurallarına uyulmadığı, fiş kesilmediği ve Urla halkına ve esnafına zarar verildiği iddialarıyla tepki gösterdi.

Güncel
Giriş Tarihi : 30-10-2021 20:15   Güncelleme : 30-10-2021 20:15
ESNAF ODASINDAN ÇADIR PAZAR TEPKİSİ

Aydınhan yaptığı açıklamada, ”30 Ekim sabahı 07.30’da gelen haber üzerine Cumhuriyet Meydanı’na geldiğimde gördüğüm manzara beni hiç memnun etmedi. Bugün karşımıza çıkan bu çadırlar bizi çok üzdü. Urla Kaymakamı ile yaptığım görüşmede kendilerinin de önceden bu işlere izin vermediğini ancak bu sefer şehit ve gazi ailelerine doğrudan yardım edileceği öne sürülerek 2018’de kurulan Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Derneği’nin talebine izin verildiğini aktardı.

Urla esnafının ezilmemesi adına daha önce çeşitli dernekler aracılığıyla aynı konuda yapılan talepleri, “Şehit ailelerine ve derneğe gerekirse yardım yapalım, daha önce nasıl elimizden gelen tüm desteği gösterdiysek, esnaf odası, belediye ve kaymakamlık olarak destek olalım” diyerek önlemiştik.  

Kaymakam Bey’de bu teklifte bulunmuş ancak dernek Pazar açma konusunda ısrar edince Kaymakam Bey’in şehit ve gazi yakınlarına yardım hassasiyetini değerlendirip izin verdiğini öğrendim. Fakat Kaymakam Bey’e de bunun çok doğru olmadığını anlattım.

Ben de bizzat gözlem ve alışveriş için tekrar geldim. Burada ne fiş kestikleri var, ne satılan gıda ürünlerinin Tarım Bakanlığı’ndan izinleri var. Su yok, temizlik yok, hijyenik koşullar oluşturulmamış. Etraf nahoş kokularla kaplanmış. Seyyar satıcı koşullarından daha kötü koşullar var. Dernek yetkilileri burada değil. Burada alışveriş yaptım, fiş kesmediler. Buradan Vergi Dairesi’ne ihbarda bulunuyorum.

Satış yapmak için Urla’ya gelen vatandaşlar stand başına derneğe ücret ödediklerini belirttiler.

Bu gelirlerin yasal yollarla derneğe aktarılması gerektiğine inanıyorum. Urla esnafımızın ve halkımızın da haklarının korunması gerekir. Pandemi döneminde darbe gören esnafımıza bir darbe de bu yolla vurulmaktadır.  

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak geçimini bu şekilde vergisiz algısız elde eden, halk sağlığını düşüncesizce tehdit eden bu çadırlara zabıta, vergi ve Tarım İlçe memurları ile gerekli denetimlerin yapılmasını ve kaldırılmasını talep ediyorum” İfadelerine yer verdi.

AdminAdmin

YORUMLAR