Güncel
Giriş Tarihi : 30-10-2021 00:54   Güncelleme : 30-10-2021 00:54

URLA’DA CUMHURİYET BAYRAMI BALOYLA TAÇLANDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. Yılı Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri İzmir’in Urla ilçesinde Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası bünyesinde kurulan Kadın Esnaf Komitesi tarafından organize edilen Cumhuriyet Balosu ile taçlandı.

URLA’DA CUMHURİYET BAYRAMI BALOYLA TAÇLANDI

Urla Bahane Restoran’da gerçekleşen baloya İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Belediyesi önceki dönem Belediye Başkanlarından Sibel Uyar, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, MHP Urla İlçe Başkanı Tercan Aydın, Memleket Partisi Urla İlçe Başkanı İsmail Sever, ADD Urla İlçe Başkanı Veli Çıtak, TEMAD Urla İlçe Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, Türk Kadınlar Birliği Urla İlçe Başkanı Ayşe Başkanoğlu, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erak, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urlalı esnaf ve sanatkârlar katıldı.

Kadın Esnaf Komitesi adına açılış konuşması yapan Gülşah Bircan Akpınar, “Cumhuriyet, halkın seçme ve seçilme özgürlüğünü, toplumsal eşitliği ön planda tutan bir yönetim şeklidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu yönetim şeklinin Türk ulusunun kişilik ve karakterine en uygun yönetim şekli olacağını düşünerek, 23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasını sağlamış, ülke yönetiminde halkın söz sahibi olmasını gerçekleştirmiştir. Bu tarihten yaklaşık 3 yıl sonra, 29 Ekim 1923’te yönetim şeklimizi Cumhuriyet olarak değiştirilmiştir.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıkmasıyla birlikte başlayan Kurtuluş Savaşı'nda Türk Milleti'nin bağımsızlık arzusu ve fedakârlıklarıyla, ülkemiz bağımsızlığına kavuşmuş, bu bağımsızlık mücadelesini de cumhuriyet ile taçlandırmıştır.

29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet, atalarımızın Türk Milletine bıraktığı en büyük mirastır.

Bu değer; Türk milletini onurlu ve özgür bir şekilde düşünebilen, eşit hakları olan fertler haline getirmiştir. Devleti yönetmeyi tek bir sınıfa veya zümreye bırakmayan cumhuriyet rejimi kurulduğu andan bu yana ülkemize büyük katkılar sağlamıştır.

Türk Milletine düşen en büyük görev cumhuriyet ilkelerine bağlı kalmak onu sürekli koruyup yüceltmektir.

Biz Türk kadınları olarak Ulu önderimizin bizlere vermiş olduğu değer, haklar ve eşitlikler doğrultusunda cumhuriyetimizi ilelebet koruyacağız…

Sözlerimi Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz”

Urla’nın kadın esnafları olarak CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN” dedi.

Baloda konuklara seslenen Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan konuşmasında, “Bugün burada, Cumhuriyetin 98. yaşını kutlamak ve cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar devam eden, Cumhuriyet Balosu kültürünü yaşatmak için bir aradayız.

Türk Milletinin verdiği bağımsızlık mücadelesinin Cumhuriyet'le taçlandırılması bizlere ulusal egemenlik, yurttaşlık gibi birçok önemli kazanımlar getirmiştir. Ve biz, bu değerlere çok şey borçluyuz...

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük güçlüklerle, fedakârlıklarla, vatanımızı emperyalist devletlerin işgalinden kurtarıp, kurduğumuz Cumhuriyeti’n de önemini yazarak, okuyarak, konuşarak anlatmak zordur!

Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız bu gün; mikrofonu alıp, renkli cümlelerle, bağıran bir ses tonuyla kahramanlık övgüleri yapmaya, şiirler okumaya gerek duymuyorum…  Konuşulanların, anlatılanların bu salonda hoş bir seda olarak kalacağını biliyorum çünkü.

Bazı gerçekler vardır, anlatılmaz, anlatılamaz…  Veya anlatması oldukça zordur…

Cumhuriyetin olmazsa olmazı demokrasinin, insan haklarının, adalet kavramının...

Eşitliğin, öğrenmenin, öğretmenin, laikliğin, birliğin, beraberliğin önemini ne kadar konuşursanız, konuşun, ne kadar yazarsanız yazın, hakkıyla anlatamazsınız.

Çağdaşlığın önemini hakkıyla anlatamazsınız… Aydınlığın neden gerekli olduğunu, yazarak çizerek konuşarak anlatamazsınız…

Ama bir yolu var… Ülkemizin bulunduğu coğrafyaya bakın…

O coğrafyada hiçbir zaman bir Mustafa Kemalleri olmamış ülkelerin haline bir bakın…

Eğitimsiz, eşitsiz, adaletsiz, hukuksuz, ülkelerin haline bakın…

Yobazlıktan, bağnazlıktan kendilerini kurtaramamış o ülkelerin halini görünce,  Cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu kavrayabiliyoruz… Laikliğin ne kadar güzel, ne kadar eşitlik veren bir kavram olduğunu anlayabiliyoruz. Eğitimin ne kadar aydınlık saçtığını, bilimin ne kadar gerekli olduğunu, anlıyoruz…

Bu gün eğlenmeliyiz…

Coşkuyla Cumhuriyetin yıl dönümünü kutlamalıyız. Gece yastığa başımızı yastığa koyduğumuzda Yüce Allah’a bize Atatürk gibi bir dehayı verdiği için şükretmeliyiz…

Ve Cumhuriyetimize sahip çıkmanın gerçek bir vatanseverlik olduğunu asla unutmamalıyız…

Değerli katılımcılar; aydın, çağdaş Cumhuriyet kadını esnaflarımız başta olmak üzere, bu akşamın düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak; Cumhuriyet'in bizlere sağladığı kazanımları koruyarak, Atatürk ilke ve inkılapları ışığı doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştirmeye devam edeceğiz...

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve özlemle anıyorum...

Cumhuriyet Balomuza hoş geldiniz diyor, iyi eğlenceler diliyorum” ifadelerini kullandı.

10. yıl sinevizyon gösteriminden sonra vals ve zeybek gösterileri sergilendi. Atatürk Köşesi ve Atatürk resim sergisini gezen konuklar orkestra eşliğinde müziklerle dans ederek doyasıya cumhuriyet coşkusunu yaşadılar.