Güncel
Giriş Tarihi : 29-10-2021 13:26   Güncelleme : 29-10-2021 13:34

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İzmir’in Urla ilçesinde törenlerle kutlandı.

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. Kuruluş yıldönümü, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Urla Kaymakamlık Makamı’nda tebrikat töreni düzenlendi. Tebrikat töreninde Urla Kaymakamı, Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Kaymakam Refiği Tugay Cingirt, Urla Garnizon Komutanı Albay Osman Altun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet’in 98. yıl dönümü Urla’da 12 Eylül Stadı’nda coşkuyla kutlandı. Genç yaşlı demeden 12 Eylül Stadı’nda yerini alan Urla halkı, Cumhuriyet’in 98. Yıldönümünü sevinç ve gururla kutladı.

Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programına Urla Kaymakamı, Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Kaymakam Refiği Tugay Cingirt, Urla Garnizon Komutanı Albay Osman Altun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, öğretmenler ile öğrenciler ve Urlalılar katıldı.

Tören, Kaymakam, Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Kaymakam Refiği Tugay Cingirt, Urla Garnizon Komutanı Albay Osman Altun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca’nın törene katılan öğrencileri, öğretmenleri ve Urla halkını selamlamalarıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Dayanç günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Saygıdeğer Urlalı hemşerilerim, hanımefendiler, beyefendiler,  sevgili öğrenciler, basınımızın güzide temsilcileri; bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. Yılını hep birlikte coşkuyla kutlarken, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum.

Bildiğiniz üzere; Birinci dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu dağılmış, orduları terhis edilmiş, toprakları işgal edilmişken, yaşanan tüm bu olumsuzluklara, yokluklara ve imkânsızlıklara rağmen esarete boyun eğmeyen aziz milletimiz, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, kahraman ordusuyla omuz omuza vererek, “ya istiklal ya ölüm” parolasıyla destansı bir kurtuluş mücadelesi ortaya koymuş, neticesinde elde edilen şanlı zaferlerle Anadolu’nun ebed müddet Türk yurdu olduğu hususu tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir. Akabinde, 29 Ekim 1923 yılında, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. 

Dolayısı ile vatanın her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanarak uğruna büyük bedeller ödenmek suretiyle kurulan Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Atatürk’ün bizlere çizmiş olduğu çağdaş uygarlık yolunda, Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde başarı öykümüze her geçen yıl yenilerini eklemenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir“ diyerek, aslında Cumhuriyet rejiminin gerekçesini de açıklamıştır.

Her şeyden önce Cumhuriyet; Temel hak ve özgürlükler bağlamında onurlu bir şekilde insanca yaşamanın, fırsat eşitliğinin, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarının, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi ve teminatıdır. Özüne bakıldığında insanı esas alan ve insana birey olarak değer veren bir yönetim şeklidir ki bu da Türk Ulusunun tarih boyunca kurmuş olduğu devletlerin karakteristik özelliğini yansıtmaktadır. Şeyh Edebali’nin “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü de aslında buna vurgu yapmaktadır.

Yaklaşık bir asırdır Atatürk ilke ve inkılapları ile cumhuriyet rejiminin kazanımları aziz milletimizin yolunu aydınlatmış, İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeyen Türkiye Cumhuriyeti; dünya ile entegre vaziyette, çağın gerektirdiği her alanda dinamik bir gelişim sergilemiş, bu sayede vatandaşlarının yaşam standardını sürekli yükseltmiş, güçlü devlet anlayışıyla bölgesinde söz sahibi, mazlum milletlerin de umudu olmuştur.

Tabi burada Türkiye Cumhuriyeti’nin yaklaşık bu bir asırlık başarı öyküsünde çok çetin mücadeleler vererek, sayısız badireler atlattığımızı da asla unutmamamız gerekiyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya, Jeo-politik ve Jeo-stratejik nedenlerle insanlık tarihinin her döneminde küresel mücadeleye sahne olmuş, dışarıdan tehdit ve baskılara maruz kalmıştır. Maalesef günümüzde de bunun örneklerini görmek mümkündür. Belki Konvansiyonel savaşlar yoktur ama terör örgütlerinin taşeron olarak kullanıldığı vesayet savaşları tüm hızıyla devam etmektedir. PKK, PYD – YPG, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütleri bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’ni yıpratmak için alenen desteklenmekte ve kullanılmaktadır.

Yüreği vatan sevgisiyle çarpan aziz milletimizin feraseti, sergilediği birlik-beraberlik ve devletimizin kudreti sayesinde bu alçak terör örgütleri bitirilme noktasına gelmiş, onların ağa babaları da Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü sınamamaları gerektiğini anlamıştır.

Bugüne kadar insanlık tarihine yön veren,  çağ açıp çağlar kapatan Büyük Türk Milleti, atalarından miras yüksek özgüveni sayesinde aynı şekilde yoluna devam edecek, zalimlerin korkulu rüyası, mazlumların ise umudu olacaktır.   

Bizler bu irademizi koruyarak, milli birlik ve beraberlik içerisinde gücümüze güç kattığımız müddetçe, Türkiye Cumhuriyeti emin adımlarla yoluna devam edecek ve Atatürk’ün bize hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaktır, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Sevgili gençler;

Atatürk diyor ki; “Cumhuriyeti biz kurduk, onu sizler yaşatacak ve yükselteceksiniz”. O yüzden unutmayınız ki bu ülkeyi daha ileriye taşıyacak ve yüksek ideallerimizi gerçekleştirecek olan sizlersiniz, sizlere tavsiyem; kendinizi bu sorumluluk bilinciyle geliştirmeniz, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, pozitif bilime, yenilikçi düşünceye ve inovasyona önem vermeniz, bu sayede geleceği okuyabilen donanımlı bireyler olmanızdır.

Değerli hemşerilerim ben burada sözlerime son verirken; başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın müdafaası noktasında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı tekrar tebrik ediyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Günün anlam ve önemini vurgulayan şiirlerin okunmasının ardından tören, Halk Oyunları, Türk Kızılayı Hayata Bağlan Engelliler Korosu ve gösterilerle renklendi.

Cumhuriyet Bayramı kapsamında ilçede düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere madalya ve hediyeleri takdim edildi.

Coşkunun, sevincin ve duygusallığın yaşandığı Cumhuriyet Bayramı programı, tören geçişi ile sona erdi.