Politika
Giriş Tarihi : 16-10-2021 20:34   Güncelleme : 16-10-2021 20:34

Urlalı muhtarlar sorunlarını Dervişoğlu‘a anlattı

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu Urla’da STK temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi.

Urlalı muhtarlar sorunlarını Dervişoğlu‘a anlattı

İYİ Parti Urla İlçe Başkanlığı’nın İskele Mahallesi Yakamoz Restoran’da düzenlediği kahvaltılı toplantıya İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İl Teşkilat üyeleri, İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erak, Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi 2. Başkanı Sibel Uyar, Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şube Başkanı Veli Çıtak, Urla Bosna Sancak Karadağ Derneği Başkanı Ertuğrul Özer, muhtarlar ve partililer katıldı.

Toplantıya katılan 27 Urlalı muhtarlara hitap eden Dervişoğlu, Urlalı muhtarların sorunlarını hem İzmir gündemine taşıyalım hem de Türkiye kamuoyunun gündemine taşıyalım istiyorum” diyerek başladığı konuşmasında “burada sizlerden edineceğim bilgileri mecliste yapacağım basın toplantılarında ve konuşmalarda Urla’ya has birşekilde dile getireceğim. Böyle böyle sorunlara ayna tutacağız. Urla’nın sorununu konuşuyoruz dikkat çekmek bakımından Çeşme’nin sorununu konuşuyoruz. Seferihisar’ın, Narlıdere’nin sorunlarını konuşuyoruz. Hiç olmazsa elinde yetki olanlar durumdan vazife çıkararak çözüme de katkı sağlasın. Vay efendim, bura böyle millette bunlardan bezsin, biraz daha vatandaş sıkışsın da bize meyletsin türünden bir siyasi yaklaşımımız yok. Çözüm odaklı bakıyoruz meselelere. Bizim yapmaya çalıştığımız işi doğru buluyorsanız, siz de bize destek olacaksınız. Şöyle destek olacaksınız; benim özlük haklarımdan kaynaklı avantajlarım var. Bunların hepsi sizin. Odam, arabam, maaşım hepsi emrinize amadedir. Benim pozisyonumdan kaynaklı ne varsa kendinizi benim yerime koyarak talepkar olabilirsiniz” diye konuştu.

Bademler Mahallesi Muhtarı Kudret Kablay, köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle ilgili sorunları dile getirerek, köy statüsüne geri dönülmesiyle yaşanmakta olan birçok sorunun çözüme kavuşabileceğini anlattı.

İZSU ve GEDİZ A.Ş.’den şikâyetlerin yoğunlukla dile getirildiği toplantıda söz alan Güvendik Mahallesi Muhtarı Emre Erdoğan, mahallede yolların çukurlarla dolu olduğunu vurgulayıp,  “İZSU’nun kazdıklarını hala yaptıramıyorum. O kadar çok sıkıntıdayım ki. Bir derem var ıslah edilmemiş, 2 senedir dilekçe yağmuruna boğdum. Dereye düşenler ona keza. Afet toplanma alanı benim o derenin yanında. Acaba afet olarak deprem, mi düşünüyorlar, benim derem son yağmurlarda taştı. Ben orada mahalle sakinlerimi nereye toplayacağım. Dereye. Onun ıslah edilebilmesi için lütfen sizden destek istiyorum” dedi.

Mahallesinde tarım ve konut arazilerinin olduğunu belirten Kuşçular Mahallesi Muhtarı Mehmet Doğan, “Kuşçular Köyü bazı yerlerde plan imar olmadığından bölük pörçük. Köy tüzel kişiliğimizin hiç olmazsa İBB Başkanı Tunç Soyer’in dediği gibi kırsal mahalle statüsüne dönüşürse tarım ve orman alanlarının daha da daralmaması için, bizden sonra gelecek nesillere daha üretim amaçlı katma değer üretmek için bizim bu dokuyu bozmadan bırakmamız lazım. Üreticimiz sondaj açacak üretim yapacak DSİ izin vermiyor. Çiftçi olarak elimiz kolumuz bağlanıyor” dedi.

Vergi Usul Kanunu’nda Üretici Kadın Kooperatifleri için düzenleme yapılması hakkında kanun teklifi verildiğini belirten Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi 2. Başkanı Sibel Uyar, teklif dosyasını Dervişoğlu’na sunarak destek istedi.

Belirtilen tüm konuların not altına alındığını ve çözüm için çalışılacağını söyleyen Dervişoğlu, yakın zamanda muhtarları makamlarında ziyaret ederek kat edilen gelişmeler hakkında bilgilendireceğini söyledi.