Güncel
Giriş Tarihi : 19-09-2021 12:33   Güncelleme : 19-09-2021 12:33

GAZİLERİMİZ URLA’DA TÖRENLE ANILDI

19 Eylül Gaziler Günü İzmir’in Urla ilçesinde Covid-19 tedbirleri kapsamında düzenlenen törenle kutlandı.

GAZİLERİMİZ URLA’DA TÖRENLE ANILDI

TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı vermesinin 100. Yıldönümü sebebiyle kutlanan "Gaziler Günü", İzmir’in Urla ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törenle kutlandı.

Törene; Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan vekili Murtaza Dayanç, Urla Garnizon Komutanı Albay Osman Altun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Armağan Karaca, Urla Jandarma Komutanı Adem Aydoğdu, Urla Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Urla İlçe Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, oda başkanları, kurum amirleri, muhtarlar, daire amirleri, Urlalı gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan vekili Murtaza Dayanç Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına kamu kurum ve kuruluşlarını temsilen Kaymakamlık çelengini ve yerel yönetim kuruluşlarını temsilen Belediye Başkanlığı çelengini, Garnizon Komutanı Albay Osman Altun Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Garnizon Komutanlığı çelengini Atatürk Anıtı’na sunmasının ardından siyasi parti temsilcileri ve dernekler de çelenklerini sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dayanç şeref defterini imzaladı. Dayanç törende vatandaşlara hitabında “Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” unvanı verilişinin yıldönümünde, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Vatan sevgisinin sembolü, destansı tarihimizin yaşayan abideleri Gazilerimizin, Atatürk’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı Gaziler Günü kutlu olsun.

Mukaddes bildiğimiz vatan toprağı ve istiklalimiz uğruna, tarih boyunca nice zaferlere ulaşmış yüce milletimizin asil fertleri için Şehitlik ve Gazilik en yüce mertebe olup, Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir. 

Canları pahasına cepheden cepheye koşan, sınır boylarını bekleyen,  hain darbe girişimlerine karşı koyan ve terör örgütleriyle mücadele eden, dosta güven - düşmana korku salan kahramanlarımızın hakkını ne yapsak ödeyemeyiz.

Sizlerden aldığımız bu emaneti kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza ve dünya durdukça Ay Yıldızlı Al Bayrağımızı göklerde dalgalandırmaya devam edeceğimize bir kez daha huzurlarınızda söz veriyoruz.

Bu vesile ile devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Hayatta olan kahraman gazilerimizi de saygı ve hürmetle selamlıyor, kendilerine sağlık sıhhat ve afiyetler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Emekli Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi 2. Başkanı Kıbrıs Gazisi Abdullah Ünay ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarını iletti.

Tören öğrencilerin günün anlam ve önemine uygun şiirleri okuması ile sona erdi.