Gastronomi
Giriş Tarihi : 15-09-2021 22:08   Güncelleme : 15-09-2021 22:08

Urla Sakız enginarı Avrupa sofralarında

S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Avusturya’ya, Urla sakız çanak enginar konserve ve bebek enginar konserve göndererek ilk ihracatını yaptı.

Urla Sakız enginarı Avrupa sofralarında

Yurt dışına ilk ihracatını yapan S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, sosyal medya üzerinden yaptığı çalışmalar sayesinde Avusturya merkezli özel bir firma ile ihracat anlaşması sağladı. Kooperatif, bu ihracat sayesinde Avusturya merkezli firmanın Almanya, İtalya, Fransa gibi Avrupa’daki farklı ülkelerinde bulunan şubelerine dağıtım yapılacak olması ile coğrafi işaretli Urla Sakız Enginar’ının lezzetini yurt dışına duyurmuş oldu.

S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi İkinci Başkanı Sibel Uyar,  “2014’te kurulmuş olan 172 ortaklı bir kooperatifiz. Başkanım ile birlikte burada 172 ortağı temsilen konuşuyoruz. 2014 yılında kurulduk. 7 yılın sonunda ise bugün, başladığımız enginar yolculuğumuzu planladığımız gibi ihracatla taçlandırdık. Geçen hafta itibarıyla, merkezi Avusturya olmak üzere tüm Avrupa’da dağıtılmak üzere ilk parti malımızı gönderdik. Bütün tahlil sonuçlarımız tertemiz, ihracata uygun çıktı. Bu sayede hem 172 ortaklı kadın kooperatifimizi hem de yerel kalkınmayı desteklemiş olmanın gururunu yaşıyoruz. “ dedi.

S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Yenişehirli ise “Biz tabii ki bu hareketi kadınlar ile başlattık. Yola çıkarken kadın emeğini değerlendirmeyi hedef almıştık. Geldiğimiz noktada o kadar ilerleme kaydettik ki kadın istihdamını aşarak yerel esnafımız ve çiftçimizin de yararına olan çalışmalarımızı genişletmiş olduk. Böylece hem kooperatifimizin hem kadınlarımızın hem de yerel esnaf ve çiftçimizin de para kazanmasını, onlarında ekonomilerine katkıda bulunmayı başarmış olduk. Emeklerimizin verdiği sonuçları yaşamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekten çok mutlu, uyum içinde çalışıyoruz. Haliyle bu durum da, yaptığımız işe başarı olarak yansıyor. Yeni hedefimiz ise çalışmalarımızı daha da ileriye götürmek. Bize inan, destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.