Spor
Giriş Tarihi : 12-09-2021 23:30   Güncelleme : 13-09-2021 13:45

Tuna Masters Alaçatı’da altın kemer sahibini buldu

Avrupa'nın önde gelen açık deniz balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen, bu yıl 15'incisi düzenlenen ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen Bitci.com Tuna Masters Alaçatı Balıkçılık Turnuvası sona erdi.

Tuna Masters Alaçatı’da altın kemer sahibini buldu

Bitci.com Tuna Masters Alaçatı Balıkçılık Turnuvası, 10-12 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.

Avrupa'nın önde gelen açık deniz balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle özel kurallarla Çeşme Port Alaçatı Marina'da gerçekleştirilen turnuvaya 60 tekne katıldı.

Turnuvanın ikinci günü yakalanan 64 kilo 600 gram ağırlığındaki orkinos “En Büyük Balık” ödülünü Stafu ekibine kazandırırken; “Altın Kemer” Shamu ekibinden Veloce ekibine geçti.

Port Alaçatı Marina’da Murat İyriboz ve Elvio Pennetti tarafından bu sene 15'si düzenlenen Tuna Masters Alaçatı 2021 Şampiyonası'nın yıl galibi Veloce ekibi, “Tuna Masters of the Year” altın kemerini bir yıl boyunca taşıyacak.

Aralarında birçok ünlü ismin yer aldığı yarışmaya Fatih Altaylı, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Cem Boyner, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican, Uğur Işık ve Suudi Arabistanlı işadamı Osama Alhaddad’ın olduğu 60 tekne kayıt yaptırdı.

Geçen hafta Seferihisar Teos Marina’da tamamlanan “Tuna Masters Teos” dan sonra 2021 sezon finali niteliğindeki “Tuna Masters Alaçatı” turnuvasında 2 gün boyunca sabahın erken saatlerinde Marina’dan en büyük balığı yakalamak üzere denize açılan 60 tekne 16.30’da oltalarını sudan çekti.

Bu yıl pandemi nedeniyle turnuva alanına sadece yarışmacılar ve yakınlarının alındığı, dışarıdan ziyaretçilerin kabul edilmediği turnuvada 11 Eylül sabahı Çeşme Körfezi’ne açılan 60 ekip gün sonunda Port Alaçatı Marina’ya 2 bluefin orkinos ve 1 kılıçbalığı ile dönmüştü.

Tuna Masters Alaçatı ilk gün yarışlarında, “Friendship” adlı tekne ile Kıbrıs’tan 700 mil yol yaparak turnuvaya katılan Bekir Kasapoğlu ekibinin yakaladığı 63,4 kilogram ağırlığında, kılıç hariç 179 cm boyundaki kılıçbalığı günün en büyük balığı olmuştu.

Turnuvanın ikinci günü tekrar denize açılan 60 tekneden Veloce ve X Shark tekneleri birer kılıç balığı, Stafu ve Fes Fish tekneleri ise birer bluefin orkinos ile karaya döndüler.

Karaya getirilen balıklar hakem heyeti tarafından tartılıp boyları ölçüldü.

“X Shark” adlı tekne ile turnuvaya katılan Kerem Şengezer, Cüneyt Paksoylu ve Mehmet Önder Köse ekibinin yakaladığı 130 cm boyunda ve 24 kg ağırlığındaki kılıç balığı, “Veloce” adlı tekne ile katılan Çağlar Akan, Fadıl Zandar, Cihan Okay ve Yunus Yucad ekibi yakaladığı 139 cm uzunluğunda ve 34,6 kg ağırlığındaki kılıç balığı, “Fes Fish” adlı tekne ile yarışmaya katılan Can Kaya Fesçi, Suat Can Tokgöz, Onur Kalaycı ve Murat Sungurtekin ekibinin yakaladığı 166 cm uzunluğunda ve 66,1 kg ağırlığındaki bluefin orkinos ile “Stafu” adlı tekne ile turnuvaya katılan Burak Galip Akkurt, Ahmet Akıncı, Cem Akkurt, Serkan Aşkar ve Mehmet Çelik ekibinin yakaladığı 161 cm uzunluğunda ve 64,6 kg ağırlığındaki bluefin orkinos günün dereceye giren balıkları oldu.

Kılıç balıkları ile orkinosların farklı puan çarpanlarının olduğu ve ince misina kullanan ekiplerin Master Class bonusları olduğu turnuva kuralları çerçevesinde hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucunda ödül töreni düzenlendi.

139 cm uzunluğunda ve 34,6 kg ağırlığında kılıç balığı yakalayan Çağlar Akan, Fadıl Zandar, Cihan Okay ve Yunus Yucad’dan oluşan “Veloce” ekibi 519 puan ile genel klasman üçüncüsü oldu. Ekibe kupa ve ödülleri Yiğit Akü firmasından Fatih Yiğit takdim etti.

166 cm uzunluğunda ve 66,1 kg ağırlığında bluefin orkinos yakalayan Can Kaya Fesçi, Suat Can Tokgöz, Onur Kalaycı ve Murat Sungurtekin’den oluşan “Fes Fish” ekibi 576,4 puan ile genel klasman ikincisi oldu. Ekibe kupa ve ödülleri Depar Motor firmasından Vidal İtkin takdim etti.

Tuna Masters Alaçatı ilk gün yarışlarında, “Friendship” adlı tekne ile Kıbrıs’tan 700 mil yol yaparak turnuvaya katılan Bekir Kasapoğlu ekibinin yakaladığı 63,4 kg ağırlığında, kılıç hariç 179 cm boyundaki kılıçbalığı ekibe 634 puan kazandırarak genel klasman birincisi olmalarını sağladı. Ekibe kupa ve ödülleri Port Alaçatı Marina Müdürü Deniz Şahin takdim etti.

 

- En büyük balık ödülleri Stafu ekibinin

161 cm uzunluğunda ve 64,6 kg ağırlığındaki bluefin orkinos yakalayan Burak Galip Akkurt, Ahmet Akıncı, Cem Akkurt, Serkan Aşkar ve Mehmet Çelik’ten oluşan “Stafu” ekibi “En Büyük Balık” ödülünü kazandı. Ekibe kupa ve ödülleri Port Alaçatı Marina Genel Müdürü Sander Suiçmez takdim etti.

 

- Altın kemer sahibini buldu

Tuna Masters Teos 2021 yarışlarından 1238 puan ile gelen Çağlar Akan, Fadıl Zandar, Cihan Okay ve Yunus Yucad’dan oluşan “Veloce” ekibi, Tuna Masters Alaçatı’da topladığı 519 puan ile 1757 puana ulaşarak “Tuna Masters of the Year” altın kemerinin yeni sahibi oldu. Ekibe kupa ve ödülleri Bitci.com adına Yaprak Gökçe takdim etti.