Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:23
Advert

15. TUNA MASTERS ALAÇATI BAŞLADI

Avrupa'nın önde gelen açık deniz balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen ve bu yıl Kovid-19 nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen Tuna Masters Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesinde başladı. 60 teknenin katıldığı ilk gün yarışlarında Kıbrıs’tan katılan Friendship ekibinin yakaladığı 63,4 kilogram ağırlığındaki kılıçbalığı günün en büyük balığı oldu.

Spor
Giriş Tarihi : 11-09-2021 21:04   Güncelleme : 13-09-2021 13:26
15. TUNA MASTERS ALAÇATI BAŞLADI

15 yıldır aralıksız süren ve Avrupa’nın önde gelen sportif balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen Tuna Masters Alaçatı, turnuvanın mimarları Murat İyriboz ve Elvio Pennetti organizasyonunda, Çeşme Belediyesi ve Port Alaçatı Marina ev sahipliğinde başladı.

Aralarında birçok ünlü ismin yer aldığı yarışmaya, Fatih Altaylı, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Cem Boyner, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican, Uğur Işık ve Suudi Arabistanlı işadamı Osama Alhaddad’ın olduğu 60 tekne kayıt yaptırdı.

Bu yıl pandemi nedeniyle turnuva alanına sadece yarışmacılar ve yakınlarının alındığı, dışarıdan ziyaretçilerin kabul edilmediği turnuvada 11 Eylül sabahı Çeşme Körfezi’ne açılan 60 ekip gün sonunda Port Alaçatı Marina’ya 2 bluefin orkinos ve 1 kılıçbalığı ile döndü.

5.000 YAVRU ÇİPURA DOĞAYA SALINDI                                                   

Turnuvada Akdeniz Su ürünleri, Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü katkılarıyla, “1 yakalıyoruz 1000 salıyoruz” sloganı ile denize 5.000 yavru çipura salındı. Doğaya saygı duruşu niteliğinde değerlendirilen etkinlikte aileleriyle turnuvaya gelen çocuklar yavru balıkları kovalarla denize dökerken renkli görüntüler oluştu. 

Port Alaçatı turnuva alanına getirilen balıklar boy, çap ve ağırlık kriterlerine göre hakem heyeti tarafından değerlendirildi.

İLK GÜNÜN GALİBİ FRİENSHİP EKİBİ

Tuna Masters Alaçatı ilk gün yarışlarında, “Friendship” adlı tekne ile Kıbrıs’tan 700 mil yol yaparak turnuvaya katılan Bekir Kasapoğlu ekibininyakaladığı 63,4 kilogram ağırlığında, kılıç hariç 179 cm boyundaki kılıçbalığı günün en büyük balığı oldu.

“Baracuda” adlı tekne ile turnuvaya katılan Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı, Burhan Çavuşoğlu, Can Soyak ve Tahir Uğur’dan oluşan takımın yakaladığı 62,3 kg ağırlığındaki ve “Shamu” adlı tekne ile turnuvaya katılan Sinan Kuran, Osman Bulutlar, Bora Özer, Alptuğ Önal ve Halit Aslandağ ekibinin yakaladığı 57,5 kg. ağırlığındaki bluefin orkinos balıkları ilk günün dereceye giren diğer balıkları oldu.

 

ALTIN KEMER KİMİN OLACAK?

“Masters Class” uygulamasıyla, “daha hafif takım sınıfı” olan tek turnuva Tuna Masters Alaçatı, bu yıl da bu özelliği ile ustalık seviyesini daha yukarılara taşıdı. Usta balıkçılar, rakiplerine karşı, çekeri daha az misina kullanarak farklı bir meydan okumada bulundu.

Tuna Masters Teos turnuvasında dereceye giren Orki Team, Veloce, Mia, Dorado ve Shamu ekiplerinin puanları ile Tuna Masters Alaçatı’da alınacak puanlarla yapılacak değerlendirme sonucunda yılın “Tuna Masters of the Year” takımı belirlenecek.

Büyük çekişmenin beklendiği 12 Eylül sabahı başlayacak son gün yarışları neticesinde, Altın Kemer’i bir önceki yıl kazanan takımdan devir alacak ve bir yıl boyunca saklayacak ekip ödül töreninde belli olacak.

AdminAdmin

YORUMLAR