Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:49
Advert

TUNA MASTERS TEOS REKOR İLE BAŞLADI

Teos Marina’da Murat İyriboz ve Elvio Pennetti tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve yarışmacılar tarafından “Devler Ligi” olarak anılan “Tuna Masters Teos” balıkçılık turnuvasına katılan 52 ekip, turnuvanın ilk müsabaka gününde limana 8 bluefin orkinos ve Türkiye rekoru ölçülerinde 1 kılıçbalığı ile döndü.

Spor
Giriş Tarihi : 04-09-2021 22:27   Güncelleme : 13-09-2021 13:02
TUNA MASTERS TEOS REKOR İLE BAŞLADI

Teos Marina’da Murat İyriboz ve Elvio Pennetti tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve yarışmacılar tarafından “Devler Ligi” olarak anılan “Tuna Masters Teos” balıkçılık turnuvasına katılan 52 ekip, turnuvanın ilk müsabaka gününde limana 8 bluefin orkinos ve Türkiye rekoru ölçülerinde 1 kılıçbalığı ile döndü.

Covid-19 pandemisi nedeniyle özel kurallar dahilinde gerçekleştirilen turnuva 3 Eylül günü turnuva katılımcılarının İzmir’in Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi’ndeki Teos Marina’ya gelmesiyle başladı. 52 ekibin katılımıyla 4 Eylül sabahı Sığacık Körfezi’ne açılan 52 ekip gün sonunda Teos Marina’ya 8 bluefin orkinos ve 1 kılıçbalığı ile döndü.

Teos Marina turnuva alanına getirilen balıklar boy ve ağırlık kriterlerine göre hakem heyeti tarafından değerlendirildi.

İLK GÜNÜN GALİBİ ORKİ TEAM EKİBİ    

Orkinoslar ile kılıçbalıklarının farklı puanlarla değerlendirildiği Tuna Masters Teos Devler Ligi’nde, “Orki Team” adlı tekne ile turnuvaya katılan Suat Yiğit, Yasin Çinkaya, Tayfun Çetinbay ve A. Oğuzhan Durmaz’dan oluşan takımın yakaladığı 74,5 kg. ağırlığında ve kılıç dahil 272 cm boyundaki  kılıçbalığı yarışının ilk gününün en büyük balığı oldu.

“Shamu MGS” adlı tekne ile turnuvaya katılan Sinan Kuran, Talya Kuran, Kayra Kuran, Kaan Kuran, Halit Aslandağ, Eray Tamgaç ekibinin yakaladığı 69,5 kg. ağırlığında ve 172 cm boyundaki, “Helen” adlı tekne ile turnuvaya katılan Cem Gökkaya, Murat Baş, Taylan Kılınç ekibinin yakaladığı 69,4 kg ağırlığında ve 166 cm boyundaki, “Stafu”  adlı tekne ile turnuvaya katılan Burak Galip Akkurt, Ahmet Akıncı, Cem Akkurt, Serkan Aşkar ve Mehmet Çelik ekibinin yakaladığı 68,7 kg ağırlığında ve 170 cm boyundaki, “Veloce”  adlı tekne ile turnuvaya katılan Çağlar Akan, Fadıl Zandar, Cihan Okay ve İbrahim Sönmez ekibinin yakaladığı 67,1 kg ağırlığında ve 170 cm boyundaki, “Mia”  adlı tekne ile turnuvaya katılan ve limana 2 bluefin orkinosla dönen Mehmet Irmak, Öğünç Irmak, Eşref Efeer ve Bahadır Özata ekibinin yakaladığı 47,85 kg ağırlığında ve 155 cm boyundaki ve 47,8 kg ağırlığında ve 152 cm boyundaki, “Azur”  adlı tekne ile turnuvaya katılan Burak Ergiri, Murat Sezal, Zafer Gerçek, Uğur Aykon ve Ümit Seri ekibinin yakaladığı 42,6 kg ağırlığında ve 140 cm boyundaki, “Baracuda”  adlı tekne ile turnuvaya katılan Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı, Burhan Çavuşoğlu, Can Soyak, Tahir Uğur, Gökçe Baysak ve Cem Eti ekibinin yakaladığı 39,9 kg ağırlığında ve 140 cm boyundaki bluefin orkinos balıkları ilk günün dereceye giren balıkları oldu.

Turnuvanın ilk müsabaka gününü değerlendiren organizatör Murat İyriboz, bugün hakikaten müthiş birşeyler oldu diyerek başladığı açıklamalarında, “15 yıldır Alaçatı, 6 yıldır burası, 21 turnuva ve Türkiye’deki diğer turnuvalarda hiç böyle bir balık yakalanmadı. Çok ciddi bir kılıçbalığı yakaladık. Kılıcı dahil boyu 2 metre 72 santim, kılıçsız da 1,85 falan. Kılıçbalığı için çok fazla. Biz orkinosta 200 kilolar da yakalıyoruz ama böyle bir kılıç hiç olmadı. 20 kilo 30 kilo oldu. Müthiş bir balık. Oltada Türkiye rekoru diyebilirim. Mutluyuz” dedi. 

5.000 YAVRU ÇİPURA DOĞAYA SALINDI

Turnuvada Akdeniz Su ürünleri, Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü katkılarıyla, “1 yakalıyoruz 1000 salıyoruz” sloganı ile denize 5.000 yavru çipura salındı. Doğaya saygı duruşu niteliğinde değerlendirilen etkinlikte aileleriyle turnuvaya gelen çocuklar yavru balıkları kovalarla denize dökerken renkli görüntüler oluştu. 

ALTIN KEMER YENİ SAHİBİNİ ARIYOR

Bu yıl da birçok ünlü ismin yer aldığı turnuvada, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican gibi isimler turnuvanın final günü olan 5 Eylül sabahı “Altın Kemer” için büyük balığın peşine düşecek.

”Altın kemer”e giden yolda ilk etap olan Tuna Masters Teos’ta alınan sonuçlar, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan “Tuna Masters Alaçatı” etabı sonuçları ile toplanarak yılın “Tuna Masters of the Year” takımı belirlenecek. Geçen yıl kemerin sahibi olan Shamu ekibi, unvanını koruyamazsa, kemeri bu yıl kazanan ekibe teslim edecek. Her iki turnuvada (Teos ve Alaçatı) yakalanan balıklar ve toplanan puanlarla kazanan takım, 1 yıl boyunca şampiyonluk kemerini taşıyacak.

AdminAdmin

YORUMLAR