Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 12:11
Advert

TARİH ELÇİLERİ GÖREVE HAZIR

İzmir’in Urla ilçesi İskele Mahallesi’nde faaliyet gösteren 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği gönüllüsü tarih elçileri 5 günlük eğitim sonrasında düzenlenen tören ve kokteyl ile sertifikalarını aldı.

Güncel
Giriş Tarihi : 21-08-2021 19:52   Güncelleme : 21-08-2021 19:52
TARİH ELÇİLERİ GÖREVE HAZIR

Su altı arkeolojisine destek veren deneysel deniz arkeolojisi alanında Urla’da faaliyet gösteren 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği gönüllülerine, Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) sponsorluğunda ve Interpret Europe (Avrupa Miras Yorumu Derneği) işbirliğinde ülkemizdeki tarihi, doğal ve kültürel mirasların korunması ve daha derin bir anlam vermek için ilk elden deneyimler eğitimi verildi.

Interpret Europe Hırvatistan Temsilcisi Dragana Lucisa Ratkovic Aydemir tarafından verilen 5 günlük yoğun eğitimi tamamlayan 10 kursiyere 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği tersanesinde kokteyl eşliğinde sertifika töreni düzenlendi.

Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı  (TINA) Yönetim Kurulu Başkanı, Sanayici ve Filantropist Oğuz Aydemir, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkut, eşleriyle birlikte Türkiye Washington eski Büyükelçilerinden ve Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcilerinden Naci Koru, Konak eski Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’ın katıldığı törende kursiyerler sertifikalarını eğitmen Dragana Lucisa Ratkovic Aydemir’den aldılar.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin çalışmalarına destek verdiklerini belirten TINA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Aydemir, “derneğin eksik boyutlarından birini tamamlayalım dedik. Interpret Europe denen Avrupa Birliği projelerine baz teşkil eden, projelerinde finansal olarak çözümlere ve müzeciliğe yön veren bir oluşumun bugüne kadar Türkiye’de hiçbir faaliyeti yoktu. Bu vesileyle onu da Türkiye’ye getirelim, bir başlangıç olsun ve diğer kurum ve kuruluşlara ve hatta müzelere de örnek olabilecek bir çalışmayla da burada tanıştırmak istedik. Interpret Europe basit bir şekilde anlatmak gerekirse; müzecilik anlayışı içerisinde tarihi eserleri ve sergilenmek istenen eserleri yan yana koyup, altlarına yazı yazmanın çok ötesinde daha değişik yeni çağdaş müzecilik anlayışı gerekiyor. Bu da bilimsel temellere oturmak mecburiyetinde. Yani her bir eserin yahut her bir gösterime konu olan bir müzecilik faaliyetinin hikâyesinin olması lazım. Bu hikâye olmadığı sürece bu hiçbir zaman insanları cezbedebilecek, çekebilecek, bilgilendirebilecek, aydınlatabilecek bir boyutu olmuyor. Bunun da bir bilimsel baza oturtulabilmesi için bir kurs faaliyetinin ilki bu.

Derneğin 10 gönüllüsüne 5 gün boyunca eğitimleri eşim müzeolog Dragana Lucisa Ratkovic Aydemir verdi. Kendisi Avrupa Birliği projeleri yapıyor, 2 sefer de Avrupa Müze ödülüne hak kazanan projelerin altına imza attı.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nde Osman Erkurt ve eşi Mualla Hanım uzun süredir hem arkadaşımız hem yaptıklarını biz takdirle karşılıyoruz. Hakikaten çok önemli işler yapıyorlar. Belki de tek şanssızlıkları Türkiye’de bu işleri yapıyor olması. Başka bir yerde, bir Avrupa ülkesinde olsa çok daha ilgi çeker ve destek görürlerdi. Biz de o eksik olan şeyleri tamamlamaya çalışıyoruz açıkçası. Bundan sonraki safhalarda da yine Interpret Europe dolayısıyla derneği hem yeni aşamalarına taşımak istiyoruz hem de bu proje, seminer ve kurs çalışmalarıyla devreye girmiş oldu. Avrupa Birliği’ne giremedik ama sivil toplum kuruluşları ile belki de Avrupa Birliğinin birçok yerinde varız. Bu da onlardan bir tanesi oldu” dedi.

Kursiyerlerden Sidar Duman ise yaptığı açıklamalarda “kurs sayesinde özellikle ülkemizdeki tarihi, doğal ve kültürel mirasların çok daha iyi korunması ile ilgili projelerde yöntem anlamında inanılmaz metotlar öğrendik. Bunu derneğimizin kendi projelerinde de kullanacağız ve ülkemizin diğer bölgelerindeki terlerde de kullanabileceğimiz verilerle burada donandık. Bundan sonra yapacağımız öncelikle ülkemizde kendi derneğimizden başlayarak tarihi ve kültürel değerlerimizi korunmasıyla ilgili bilinçlendirme çabalarımız olacak. Yani biz bu ışığı devraldık ama bizim de bunu dağıtmamız lazım. Görüyorsunuz bu kadar çok tarihi ve kültürel mirasa sahip olduğu halde bunları korumak ve ileriye taşımakta kuvvetli bir ülke değiliz. Yanı burada bir oransızlık var. Bence bunun tedavisi anlamında biz ilk gönüllü tarih elçileri oluyoruz diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR