Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:33
Advert

2600 yıllık gelenek “Urla Bağbozumu Şenlikleri” 33. Kez kutlandı

İzmir’in Urla ilçesinin 2600 yıllık geleneği “Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri”nin resmi açılışı törenle gerçekleşti.

Güncel
Giriş Tarihi : 13-08-2021 13:35   Güncelleme : 13-08-2021 13:35
2600 yıllık gelenek “Urla Bağbozumu Şenlikleri” 33. Kez kutlandı

2600 yıl öncesine tanıklık eden, her yıl geleneksel olarak kutlanan,  halk arasında zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gün olarak kabul edilen “14 Ağustos Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri” pandemi tedbirleri kapsamında Urla’da coşkuyla kutlandı.

Şenliğe Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murtaza Dayanç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı A. Birol Aydınhan, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı İsmet Erak, Urla Şoförler Odası Başkanı Günay Öz, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, kurum amirleri, çiftçiler ve Urla halkı katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi ve Urla Ziraat Odası işbirliği ile düzenlenen şenlik renkli görüntülere sahne oldu.

Şenlik Jandarma Kavşağı’ndan Urla Cumhuriyet Meydanı’na Urlalı çitçilerin at ve tarım araçlarıyla gerçekleştirdiği kortej yürüyüşü ile başladı. Yoğun katılımın gözlendiği kortej renkli görüntülere sahne oldu.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan şenlikte Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murtaza Dayanç ve Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan vatandaşlara hitap etti.

DAYANÇ; “TARIMA HER ZAMAN SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Urla Bağbozumu Etkinliği kapsamında yaptığı konuşmasında tarımın önemine vurgu yapan Dayanç; “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Köylü Milletin Efendisidir’. Üreticimize, tarımımıza her zaman sahip çıkacağız. Pandemi sürecinde tarımın, üretimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlamış olduk. Yıllardır tarıma dayalı üretim ile önemli konumda olan ilçemizde tarımın daha da çok artacağından hiç şüphem yok. Üreticimizin her daim yanındayız ve her zaman elimizden gelen desteği üreticimize vereceğiz” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan ise; “Yapmış olduğumuz etkinlik bir nebzede olsa üreticimize can suyu olmuştur. Urla bir tarım kentidir. Tarımın artması, üretici ile tüketiciyi doğrudan buluşturmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Protokol üyeleri Urlalı çiftçilerin ürünlerini sergilediği stantları ziyaret etti. Urlalı çiftçi kızlar üzüm sıkımı yaptı.

YERLİ ÜRÜNLER YARIŞTI                                                                                    

33. Kez düzenlenen şenlikte, çeşitli dallarda üretim yapan Urla köylüsünün en iyi ürünleri “Altın” ile ödüllendirildi.

Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği kapsamında ürün yarışması gerçekleşti. Urla Cumhuriyet Meydanı’nda çiftçiler Urla topraklarında yetişen ürünlerini sergiledi. Jüri değerlendirmesi sonucunda dereceye giren çiftçilere ödüllerini Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murtaza Dayanç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç ve Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan takdim etti.

Dereceye giren çiftçiler; Sofralık üzümde Coşkun Doğan, Şaraplık üzümde Yıldıray Kurcal,  Kavunda Cem İşçiler, Bamyada Şenay Gül, Domateste Mustafa Tutan, yerli karpuzda Hasbi Arkan ve börülcede Fazlı Kalkan oldu.

Urlalılar şenliğe katılan üreticilerden alışverişe yoğun ilgi gösterdi.

AdminAdmin

YORUMLAR