Güncel
Giriş Tarihi : 05-08-2021 15:48   Güncelleme : 05-08-2021 15:48

Yarınlarımız yanıyor

Tanrım bu nasıl facia?

Yarınlarımız yanıyor

Yurdumuzun Akdeniz ve Ege Bölgesi başta olmak üzere 28 Temmuz’dan bu güne 182 orman yangını çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 7 ilde 16 noktada söndürme çalışmaları devam ettiğini, son 8 günde 33 ilde çıkan 167 yangının ise kontrol altına alındığını açıkladı.

ANTALYA’nın Gündoğmuş ilçesi Ortakonuş Mahallesi'ndeki ormanlık alanda, Manavgat ilçesinde, Muğla'nın Kavaklıdere ilçesi Menteşe Mahallesi'ndeki ormanlık alanda, Menteşe ilçesinde yangınla mücadele sürüyor. Milas'ın Beyciler Mahallesi'nde 31 Temmuz'da başlayan orman yangını Ören Türkevleri, Çökertme, Bozolan, Fesleğen, Gökbel ile Bodrum'un Aşağı Mazı, Yukarı Mazı mahallelerinde etkili oluyor. Kissebükü Koyu'na kadar ilerleyen alevler havadan ve karadan çalışmayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Türkevleri Mahallesi'nde ise bazı evlerin yangından zarar gördüğü, bölgede çalışma başladığı görüldü. Öte yandan, yerleşim yerlerine yaklaşan alevlerin kontrol altına alınması üzerine bazı vatandaşlar da tahliye ettikleri hayvanlarını geri getirmeye başladı.

KÖYCEĞİZ'DE 3 MAHALLE BOŞALTILDI        

Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Ekipler, yangına havadan ve karadan müdahale etti.

Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir bölümünün dün tedbir amaçlı tahliye edilmesinin ardından Sazak mahallesi de tedbiren boşaltıldı.

ISPARTA

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangının kontrol altına alınması için çalışma yürütülüyor.

Çandır köyü Yazılı Kanyon Tabiat Parkı mevkiindeki ormanlık alanda çıkan yangın, kontrol altına alınmaya çalışıyor.

Şar Deresi mevkiinde ise bir tırda yangın çıkması sonucu alevler ormanlık alana sıçradı, ekipler müdahale ediyor.

DENİZLİ

Denizli'nin Buldan ve Tavas ilçelerinde ormanlık alanlarda çıkan yangınların kontrol altına alındı. 2 yangına da Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına bağlı itfaiye ekipleri de müdahale etti. Güney ilçesindeki yangın ise sürüyor.

AYDIN

Alemler Mahallesi'ndeki Karıncalı Dağı eteklerinde 2 gün önce başlayan orman yangınına ekipler çok sayıda arazöz, su tankeri ve beton mikseriyle müdahale ederken, vatandaşlar da kazma ve küreklerle mücadeleye destek veriyor.

HATAY

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

8 CAN KAYBI

Yangınlar nedeniyle can kaybı 8'e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muğla'da bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Antalya'da 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Koca'nın sosyal medyadan yaptığı son açıklamaya göre Antalya'da 704 hasta taburcu edildi, 6 hastanın tedavisi sürüyor. Koca'nın paylaştığı bilgilere göre Muğla'da ise 450 hastanın tedavisi tamamlandı, 10 kişinin iste tedavisi devam ediyor.