Güncel
Giriş Tarihi : 07-07-2021 12:35   Güncelleme : 07-07-2021 12:35

URIT’TEN İSTİFA AÇIKLAMASI

Sermayesi Urla Belediyesi’ne ait URİT Ltd. Şti. üzerinden belediyede işe alınıp, belediyenin Tiyatro Eğitmenliği görevinde çalışan İlknur Bayzit Çatal’ın istifasının ardından sosyal medya platformlarında yayınladığı duyuru hakkında URİT Ltd. Şti. Müdürü Çetin Sertel basın açıklaması yaptı.

URIT’TEN İSTİFA AÇIKLAMASI

URİT personeli İlknur Bayzit Çatal’ın istifasının ardından sosyal medya platformlarında yayınladığı, medya kuruluşlarına servis ettiği duyurunun, gerçekleri tam manasıyla ifade etmediğini, halkı kin ve nefret söylemlerine iterek Urla Kaymakamı, Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç ve Urla Belediyesi’ne haksız yere hakaretlere varan yorumlara neden olmasından dolayı üzgün olduğunu belirten URİT Ltd. Şti. Müdürü Çetin Sertel, konunun netliğe kavuşması için bu basın açıklamasının gerekli görüldüğünü ifade etti.

Sertel açıklamasında “Urla İnşaat Turizm İnsan Kaynakları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (URİT) % 100 sermayesi Urla Belediyesi'ne ait Belediye İktisadi teşebbüsü olup, turizm sektöründe 9 işletmesi ve 70 daimi personeli ile faaliyetlerine devam etmektedir.

TİYATRO DİPLOMASI, EĞİTİMİ YOK

Meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik mezunu olan İlknur Bayzit Çatal, 28.08.2019 tarihinde, işyerimizde büro işçisi olarak URİT’te göreve başlamıştır. Dönemin Belediye Başkanı Burak Oğuz tarafından Urla Belediyesi’nin konservatuvarında tiyatro, müzik vb. sanatsal faaliyetler için 5 eğitmen olmasına, Çatal’ın tiyatro konularında diploması olmadığı ve ihtiyaç duyulmamasına rağmen gayri resmi olarak Atatürk Kültür Merkezi’nde, tiyatro eğitmeni adı altında şifahen görevlendirilmişti.

İlknur Bayzit Çatal diğer 40 personel gibi, pandemi sürecinde, Mart/2020’den - 30.06.2021 tarihine kadar ücretsiz izinli sayılarak, Çalışma Bakanlığı tarafından ödenen nakdi ücret desteğinden de faydalanmıştır.

30.06.2021 tarihinde kısa çalışma ve nakdi ücret desteğinin son bulması ve 01.07.2021 tarihi itibari ile işletmelerimizin aktif olarak çalışmaya başlayacak olması nedeniyle; konservatuarın kapalı olması, atıl pozisyonda personel istihdamının önüne geçilmesi, mevcut şirket personellerimizin etkin ve verimli bir şekilde değerlendirilmesi düşünülerek, Şirket içerisinde rotasyona gidilmiştir. Bu tür rotasyonlar işletmelerimizin mevsimsel ihtiyacı gözetilerek yapılan rutin faaliyetlerdir.

4857 Sayılı İş Kanunu'na tabi olarak çalışan Şirket personellerinden biri konumundaki İlknur Bayzit Çatal, diğer Şirket personellerimiz gibi ihtiyaç duyulan bir birime görevlendirilmiş, kendisi de bu görevlendirmeyi kabul etmeyerek, özgür iradesi ve kendi isteği ile istifa etmiştir.

Zaten, Ticaret Sicil Gazetesi’nde, URİT şirketimizin sanatçı istihdamını gerektirecek faaliyet alanı bulunmamaktadır” dedi.

Neler yaşandı?                                                                                                

İlknur Bayzit Çatal istifasının ardından sosyal medya platformu facebook’ta 1 Temmuz 2021 günü 21.30’da aşağıdaki paylaşımı yapmıştı. Duyuru sonrasında haberdar olan bazı siyasiler, medya kuruluşları, köşe yazarları, sosyal medya kullanıcıları konuyu yeterli araştırmayı yapmadan ele alarak, hiç dahli olmadığı halde Urla Kaymakamı, Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç hakkında ağza alınmayacak yakıştırmalara varan yorumlarla itham etmişti.

“Kamuoyuna duyurumdur.                                                         

01.07.2021 tarihinde Urla Belediyesinin Kayyum yönetimi tarafından yapılan yeni görevlendirmemin ardından aşağıdaki açıklamayı yapma zorunluluğum doğmuştur.

7 yıldır Urla’da tiyatro yapan, hayatını sadece bununla idame ettiren yerel bir sanatçı olarak, şehre olan hizmetimi ve belki de daha önemlisi, Pandemi sürecinde hayatta kalma mücadelemi Urla Belediyesinin çatısı altında sürdürmeye çalışıyorken, Belediyenin Tiyatro Eğitmenliği görevinden alınarak bir büfeye servis çalışanı olarak atandığımı bugün öğrendim.

Emeğin ve çalışmanın her türlüsünün kutsal olduğuna inanan birisi olarak, servis çalışanı tüm emekçi insanları büyük saygıyla selamlasam da, yapılan görevlendirmenin İyi niyetten uzak ve mesleğime yapılan açık bir hakaret, bir ötekileştirme, bir aşağılama çabası olduğunun da apaçık bilincindeyim.

Bu biçare ötekileştirme çabası; Pandemi süreci boyunca gerçek yüzünü göstermekten çekinmeyen iktidar erkinin ve onun uzantısı olan Kayyum Yönetimindir.

Nezdime yapılmaya çalışılan bu hakaret çabası; aylarca köy köy, okul okul gezerek ulaştığım ve tiyatro çalışması yürüttüğüm yüzlerce Urlalı köy çocuğuna da yöneltilmiştir. Bu küçük, bu hor görme aymazlığı; -tırnak içerisinde-meslektaşım(l) olduğunu zannettiğim kişinin, kayyum belediye yönetimi ile girişmiş olduğu işbirliğinin ve yıllardır sürdürdüğü kibir imparatorluğunun bir sonucudur.

Bu beyhude yok etme çabasının utancı sizlerindir!

Bu utanç sizlerin boynuna asılmıştır.

Bu ağırlığı yıllarca boynunuzda sizlerin taşıyacağını bilmek yüreğimi bir nebze soğuturken, istifa ederek inadına tiyatro yapmaya, inadına sanatla yaşamaya ve inadına mesleğimi icra etmeye devam edeceğimi de tüm kamuoyuna bildiririm.”