Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 12:31
Advert

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Urla’da kutlandı…

Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 95’inci yıl dönümü dolayısı ile 1 Temmuz 2021 Perşembe günü Urla’da kutlama töreni düzenlendi.

Güncel
Giriş Tarihi : 01-07-2021 19:13   Güncelleme : 01-07-2021 19:13
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Urla’da kutlandı…

İlçenin İskele Mahallesi Limanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, Garnizon Komutanı Albay Osman Altun, Uzunada Deniz Üssü Komutanı Albay Enver Özçil, Urla Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan, Urla Jandarma Komutanı Ütğm. Adem Aydoğdu, AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı İsmet Erak, sivil toplum örgütleri temsilcileri, kurum amirleri ve Urla halkı katıldı.

Deniz şehitleri anısına saygı duruşu, İstiklal Marşı okunmasının ardından öğretmen Caner Menet günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Atatürk’ün “Zaferi, denizi kontrol altında tutan, ihtiyacı olan her şeyi, ihtiyacı olduğu zaman, istediği yere ulaştırabilen ülke kazanır” özdeyişiyle konuşmasına başlayan Menet, konuşmasının devamında “1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Denizcilik ve Kabotaj Kanununa göre, "Türkiye Limanları ve Sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşımacılığı ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle, Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı" belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıllık süre boyunca yabancılara verilen İmtiyazlar (Kapitülasyonlar) sona erdirilmiştir. Bu Kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdekı hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda bu kanun, denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur. Ülkemiz, Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören, Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrili ve bu denizleri birleştiren iki önemli suyoluna ve bir iç denize sahip, tarih boyunca bu zengin coğrafyada yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran ve bu stratejik konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülkedir. Atatürk, 1937 yılında yaptığı TBMM'nin açılış konuşmasında;

“…Denizcilik sadece ulaştırma işi değil, iktisadi iş olarak anlaşılacak ve tersaneler, gemiler, limanlar ve iskeleler inşa edilecek, deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir. Çünkü topraklarının ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve kabiliyetinin hududu çizer. En uygun coğrafi konumda ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci ulusu yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten yararlanmasını bilmeliyiz. Denizciliği Türk'ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız..." demiştir.

Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Bunun farkında olan Büyük önder Atatürk’ün direktifleri ile çıkarılan Denizcilik ve Kabotaj Kanunu’nun önemi günümüzde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerle çok daha iyi anlaşılmaktadır. Yabancılara verilen imtiyazları kaldıran bu yasa ile birlikte Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi birçok imtiyazlar sağlanmış, siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir ki bunlar Cumhuriyet Türkiye’si için çok önemli kazanımlardır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün öngörüleri sonucudur ki, şu an, ülkemiz vatandaşlarına ait gemiler karasularımızda ve özellikle tüm dünya denizlerinde bayrak dalgalandırmak ve diğer denizci devletlerle rekabet edebilmektedir. Ülkemiz üniversitelerinden, yüksekokullarından ve çeşitli eğitim kuramlarından mezun olan denizciler dünyanın tüm denizlerinde, yerli yabancı bütün gemilerde görev yapabilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman denizcileri ve şanlı deniz harp filomuz dünyanın dikkatini üzerine çekmekte ve başarılı görevler icra etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ile anıyor ve 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

DENİZ ŞEHİTLERİ ANISINA DENİZE ÇELENK BIRAKILDI

Kutlama etkinliği, Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Garnizon Komutanı Albay Osman Altun ve Uzunada Deniz Üssü Komutanı Albay Enver Özçil’in deniz şehitleri anısına hazırlanan çelenkleri denize bırakılması ile sona erdi.

AdminAdmin

YORUMLAR