Güncel
Giriş Tarihi : 03-06-2021 17:56   Güncelleme : 03-06-2021 17:56

URLA’DA YATIRIM ZAMANI

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Belediye toplantı salonunda gerçekleşen görüşmede; Urla Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar ve devam eden/planlanan projeler hakkında gazetecilere bilgi veren Dayanç, gazetecilerin fikirlerini alarak, yöneltmiş oldukları soruları cevapladı.

URLA’DA YATIRIM ZAMANI

İlçenin sorunlarını çözmek için kolları sıvadıklarını, bundan sonra icraat dönemine başladıklarına vurgu yapan Dayanç, kısılan gereksiz harcamalar ve ekonomik tedbirlerle Urla Belediyesi’nin mali durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini, kasasında yeterli kaynağın bulunduğunu belirterek, Urla için planlanan projelerin Urla’ya kazandıracağını anlattı.

“Toplantıyı ben arzu ettim. Çünkü basını önemsiyorum. Özellikle yerel basını” diyerek konuşmasına başlayan Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, “24 saat telefonum açık. Bizim duymadıklarımızı siz daha rahat duyuyorsunuz. Bu tür toplantıları basın ile sıkça yapacağız. Şeffafız. Her yapılan icraat halka açık olacak. Kimseden gizlimiz saklımız yok. Halka yapılan hizmet şeffaf olmak zorunda.

Urla’yı evimiz olarak düşünürsek, bizler de bu evde yaşayan aile bireyleriyiz.  5 aya yakındır burada görev yapıyorum. İlçe hakkında kafamızda bir şeyler şekillendi, somutlaşmaya başladı. İlçenin sorunlarını, çözüm önerilerini konuşalım. Sizlerin de fikirlerini almak isterim. “Bundan sonrası icraat dönemi” diyelim.

Tanışma dönemi bitti. Başlarda bahanemiz vardı. Bu süreci geçtik. Biraz da hızlı bir süreç oldu bizim açımızdan. Belki o süreçten sizlerle oturup konuşamadık. Halkın içine çok çıkmamıza rağmen ki tarz olarak halkın içinde bir insanım, fırsatımız olmadı. Ama bütün mahallelerimizi gördüm. Olabildiğince vatandaşlarımızla diyalog halindeyiz. Gönül ister ki bunu daha fazla yapalım. Bundan sonra sahada, uygulamada süreç bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

GÜNEY SAHİLLERİ

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayıp projeler hakkında bilgi veren Dayanç, “Güney koylarımızın çoğu doğal sit alanları. Bu bizim için bir avantaj. Bizim ulaşımı olan Altınkoy, Demircili gibi koyları disipline etmek için önceki dönemde başlayıp son aşamalara gelen bazı projelerimiz var.  Oraların gelişi güzel kullanımından ziyade direkt belediyece tuvaleti, soyunma kabinleri, şezlongu, güneşlikleri, otoparkı olan disiplinli bir şekilde kullanılması noktasında ilgi notlarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile sözleşme noktasındayız. O rastgele kötü görüntü, çöp, pislik olmayacak.

SAHİL İŞGALLERİ

Tüm turizm beldelerinde en büyük sıkıntılardan birisi bu. Kemer’de de vardı. Burada daha farklı bir boyutta. Buraların halka açılmasını sizden çok ben isterim. Kanun, Anayasa öyle diyor. Çamlıçay’dan başlayıp İskele, Çeşmealtı’na kadar bu sıkıntıyı benden iyi biliyorsunuz. Her yerde farklı boyutlarda işgal var. Bu sahiller konusunda bizim projelerimiz var. Çeşmealtı’ndan Atatürk Mahallesi’ne yürüdük. Güzel şeyler planlandı. Bir temizlik yapacağız. Oraları halka açma konusunda çok güzel projelerimiz var. Biz sahip çıkmazsak başkaları sahip çıkıyor. Çeşmealtı turistik bir yer, o sahil oraya yakışmıyor. Kayalıkların üzerine platformlar, küçük iskele tarzı şeyler yapılacak.  İnsanlar kaldırımda güneşleniyor. Orada ciddi bir çalışma başlıyor.

İSKELE

İskele’de sokak sağlıklaştırma projemiz bitiyor. Tanju Okan Parkı’na kadar gelindi. Orası tertemiz oldu. Ondan sonrası biraz sıkıntı. Denize sıfır işletmelerin masa attığı yerlerin renderleri çıkıyor. Orayı halka bırakacağız. O işletmelerin her birinin karşı tarafta yerleri var. Kaldırımlarını 5 metre olarak planlıyoruz. Herkes işletmesinin önüne masa sandalye atacak. Zaten denizi görüyor. Aradan yol gidiyor. Sağ taraftaki kaldırımı biraz küçültüp, sol taraftakini büyüterek, aşağıyı vatandaşlara açıp güzel bir peyzaj ve rekreasyon düzenlemesiyle pırıl pırıl olur. Bu projeyi sonbaharda turizm sezonu bitince Urla Belediyesi’nin şirketi olan Çeşmealtı URİT Tesisleri’nden başlatacağız.

İSKELE PAZARYERİ

Ada Yaşam’ın orada 43 dönümlük yerin 36 dönümü belediyenin. Oraya denize sıfır, otoparklı, yarı kapalı pazaryeri yapıp İskele Pazaryeri’ni taşıyacağız. Böylelikle İskele Kavşağı trafiği rahatlamış olacak. İskele Pazaryeri’nin olduğu alana da otopark yapacağız.

KUM DENİZİ

Kum Denizi’ndeki tel örgüleri kaldırdık. Oradaki URİT Tesisleri’nin etrafında biraz kaldı. Tel örgüler güvenlik amacıyla konulmuş. Orada sezonluk çalışacak özel güvenlik ekipleri ile güvenlik sorununu aşacağız. Ada Yolu’nun sağındaki alana URİT Tesisleri’ne kadar park düzenlemeleri, spor alanları ve tenis kortu yapacağız. URİT Tesisleri arkasında Neyzen Tevfik Caddesi’ne kadar 6-7 dönüm ticari turizm imarlı yerimiz var. Oraya URİT’e bağlı 10-15 tane otantik bungalow tarzı yeşilliklerin içerisinde günübirlik konaklama tesisleri yapacağız. URİT şirketini daha profesyonelleştirip turizme odaklandıracağız. Orası yılın 12 ayı işleyen bir yer olacak. URİT’ten dereye kadar olan kısımda muhteşem kumu olan kocaman bir plaj var. Vatandaşlarımız orayı kullanıyor. Oranın güvenliği de kameralarla sağlanacak. Dereden sonra 30 dönüm belediyenin tapulu yeri var. Oraya “Urla Harikalar Diyarı” adıyla bir proje hazırlıyoruz. Sadece en fazla ilköğretim çağındaki çocuklara hitap edecek projenin İzmir ve çevresinde ses getireceğini düşünüyoruz. Aileler ellerinde çocuğuyla gelip bir gününü dolu dolu geçirebileceği, AVM’lerde çocuklarını eğlendirmeye çalışan ebeveynlere alternatif çok tematik cıvıl cıvıl bir park olacak. Trafik eğitim parkurları, gezi trenleri, at biniciliği, manej, teknolojik sinema salonları, lunapark tasarlanıyor. Tamamlanınca sizler vasıtasıyla detayları duyuracağız.

ULAŞIM

İlçenin en büyük sorunlarından biri ulaşım. Zamanında 20-30 bin nüfuslu bir sahil kasabası olarak planlanan Urla şu anda bir turizm kenti yolunda ilerliyor. 756 kilometrekare bir coğrafyası var ve en ücra noktasında bile bir hareket var. İstanbul buraya akın etmiş vaziyette. Ben Urla’nın bir bu kadar daha gideceğini tahmin ediyorum. Dolayısıyla bizim ne yollarımız ne altyapımız ne içme suyumuz ne kanalizasyonumuz bunu kaldırmaz. Çok büyük yatırımlar gerekiyor. Bir süre sonra bu çarşıya araba giremez hale gelecek. Ulaşıma, otoparka ve diğer sorunlara önlem almak gerek. 5 -10 sene sonra eğer çözüm bulunamazsa ilçe gözden düşmeye başlayacak.

URLA ÇARŞISI, PARK VE OTOPARK PROJESİ

Belediyenin arkasındaki ek hizmet binaları depreme dayanıksız oldukları için yıkılıyor. URİT Sosyal Etkinlikler Salonu ve süpermarket ile sözleşme yenilenmeyecek onlar da yıkılacak. Orada 6 dönüm bir alan ortaya çıkacak. Burada yeraltına 2 kat otopark, üstü yemyeşil ağaçlarıyla, gölgelikleriyle park, 5 – 10 tane de otantik Urla taşıyla sanki 20-30 yıldır oradaymış hissi uyandıran işyerleriyle Urla Çarşısı yapacağız. Proje bitince PTT binasını ve belediyenin beton binasını kaldırmayı planlıyoruz. Bu binalar kalkınca bu meydanla Urla Cumhuriyet Meydanı birleşmiş olacak. Buranın tamamen çehresi değişecek. Yapılar mimari estetikte olacak. Projemiz hazır.

BELEDİYE SEMT GARAJINA

Urla Belediyesi’nin beton binası ve ek hizmet binalarının yıkılması nedeniyle Urla Belediyesi tüm birimleriyle şu anda Urla Semt Garajı olarak kullanılan alana yapılacak olan binaya taşınacak.

GÜVENDİK

Güvendik Mahallesi'nde 15 bin metre kare bir hazine arazisi var, imarda yeşil alan olarak geçiyor. Oradaki manzara Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Oranın tahsisini Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan üzerimize almak için harekete geçtik. Burada localar olacak, hafta sonu gidip, vatandaşlarımız aileleri ile nefis manzaranın eşliğinde pikniğini, mangalını yapacak.

TARİHİ MALGACA PAZARI RESTORASYONU

Kentsel Sit Alanı olan Tarihi Malgaca Pazarı’nda cephe restorasyonu yapılacak. Urla Belediyesi tarafından yapılacak olan restorasyonla tarihi çarşı otantik görünümüne kavuşarak ilçe turizmine katkı sağlayacak. Bu restorasyonda işyeri sahipleri ve esnafımızdan para talep edilmeyecek. Masraflar Urla Belediyesi tarafından karşılanacak.

ZAFER CADDESİ

Geldiğimden beri Zafer Caddesi hakkında şikayetler, dilekçeler alıyorum. UKOME kararıyla cadde belirli saatlerde trafiğe kapatılmış. Zafer Caddesi’nin trafiğe kapalı olması nedeniyle esnaftan şikayetler geldi. Esnafların sokağın kapalı olmasından işlerde ciddi anlamda düşüş yaşadıklarını ve önceki alınan “UKOME” kararında sorunların bulunduğunu bildirdiler. Pandemi yönünden olağanüstü bir süreçten geçen ülkemiz ve esnaflarımızı da düşünerek bir süre cadde trafiğe açıldı. Yeni bir UKOME kararı bekliyoruz” dedi.

Dayanç, 12 Eylül Kapalı Spor Salonu’nun yenilenmesi için gerekli girişimlerin başladığını da sözlerine ekledi.