Güncel
Giriş Tarihi : 24-05-2021 23:03   Güncelleme : 24-05-2021 23:03

Soyer Urla’da İYİ Parti yöneticileriyle buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Urla’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımları inceledi. İlçe turlarını Urla ilçesinde sürdüren Tunç Soyer, İYİ Parti İlçe Başkanlığı’nı ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.

Soyer Urla’da İYİ Parti yöneticileriyle buluştu

Programında 24 Mayıs gününün bir kısmını Urla için ayıran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Neyzen Tevfik Caddesi’nde tamamlanan tretuvar düzenleme ve devam eden asfalt çalışmasını, Urla Kum Denizi 2 Etap düzenleme projesini, Gülbahçe bölgesinde yapılan kanalizasyon alt yapı çalışmalarını, Birgi Köyü’nde yaz aylarında yaşanabilecek içme suyu sorununun önüne geçmek için devam eden 5 Km. içme suyu hattı yapım işini ve Urla Terminal Binası’nı ziyaret edip bilgi aldı.

CHP Urla İlçe Başkanlığı ve Urla Yerel Yönetimler Şube Müdürlüğü’nden sonra Millet İttifakı ortağı İYİ Parti Urla İlçe Başkanlığını ziyaret eden Tunç Soyer’i İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Toplantıda Urla sorunlarını ileten Bıyık, “Urla’da kanalizasyon sorunu ve doğal gaz çalışmalarından dolayı özellikle Çeşmealtı bölgesinde yollar yarım yamalak yapılıyor. Yaz geldi artık, turizm sezonu başlıyor. Gençliğimizin en büyük sorunlarından birisi istihdam. Eğer olabilirse ilçemizden de gençlere istihdam sağlanabilirse iyi olur. İle de yönlendiriyoruz ama fabrika ve yeterli işletmelerimiz olmadığından imkanlar kısıtlı” ifadelerini kullandı.

Sabahtan beri Urla’da İZSU, İZBETON ve belediyenin diğer kurumlarının çalışmaları hakkında incelemelerde bulunduğunu açıklayan Soyer, “çalışmaları gördüm, yerinde tespit ettim. Takvimlerini, bütçelerini, yol haritalarını hepsini tespit ettik. Sizlerin de İYİ Parti İlçe Teşkilatı olarak bize Urla’nın köyleriyle, mahalleleriyle, sokakları ile ilgili ne tür talepleriniz var ise bunu rapor halinde ulaştırmanızı rica ederim. Urla’yı sizin gözlerinizle de görmek isterim. Bizim arkadaşlarımız hem ilçe teşkilatı hem meclis üyesi arkadaşlarımız bunları yapıyorlar ama sizden bugüne kadar böyle bir rapor almadım. Eğer İYİ Parti Teşkilatı olarak Urla hakkında hangi konuda ne varsa talepleriniz onları bana ulaştırırsanız sizin gözünüzle de Urla’yı görmek ve elimden ne geliyorsa yapmak isterim. 

Raporu hazırlayacaklarını belirten Bıyık, “Urla derelerinin denizle bağlantısının kesilmesiyle derelerde oluşan metan gazı, koku ve sivrisineklerin daha fazla oluşması sorunu var. Derelerin denizle bağlantısının açılmasıyla bu sorun çözülebilir” dedi.

İktidar bizi bekliyor. Gidiyorlar

“Bunlar Büyükşehir olarak bizim yapabileceğimiz işler” diyen Soyer, “başkanımız söylediği istihdam meselesi gerçekten bizim boyumuzu çok aşan bir noktaya geldi. Bana gelen CV sayısı 225 bin. En az 600 tanesi doktoralı. Gerçekten sürdürülebilir bir şey değil. Fakat bu Türkiye’de bugüne kadar uygulanan yanlış politikalarla oluşan bir durum. Yanlış tarım, turizm, sanayi politikaları, hepsinin sonucunda ortaya çıkan bir durum. Şimdi biz bunun yaralarını sarmaya çalışıyoruz 3-5 kişi daha işe alacağız diye. Böyle bir dünya yok. Böyle bir çözüm de yok. Bizim tek yapmamız gereken şey, bir: dostlarımızla olan bu ittifakı sımsıkı tutacağız, birbirimize sahip çıkacağız, birbirimizin ihtiyacını eksiğini gidermeye çalışacağız, iki: her birimiz bulunduğumuz yerde üzerimize ne düşüyorsa elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Çünkü eğer bu ikisini yaparsak bizim başka bir şey yapmamıza gerek yok, iktidar bizi bekliyor. Ama bu ikisini kusursuz yapmak mecburiyetindeyiz. Bunları yapabildiğimiz takdirde inanın bana daha başka bir şey yapmaya gerek yok. Gidiyorlar. Ancak onlar gittikten sonra istihdam meselesinde çözüm üretebiliriz. Büyükşehir Belediyesi’nde 31 bin kişi çalışıyor, 7 tane daha büyükşehir belediyesi açsanız bu talepleri karşılayamazsınız ve sorunu çözemezsiniz. Bu maalesef bizi aşan bir durum. Bizim burada çok fazla çözüm üretmemiz mümkün değil.

Ama hakikaten ben aydınlık bir şeyin bizi beklediğini biliyorum görüyorum. Hepimiz bekliyoruz, hepimiz görüyoruz. Yani çok az kaldı. Bunu idrak ediyoruz. Seçimlerin geleceği çok belli. Bizim düzgün, hata yapmadan yolumuza devam etmemiz lazım. Yapacağımız iş bu. Eğer bunu yaparsak gerçekten Türkiye bizi bekliyor. Türkiye’nin bize ihtiyacı var. Türkiye’de insanlar umutlarını kaybettiler, geleceğe dair umutlarını kaybettiler.

Tarım ve hayvancılık konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin Aziz Kocaoğlu zamanında başlattığı sürdürülebilir faaliyetlerin devam etmesinin bir gurur kaynağı olduğunu belirten Urlalı çiftçi, “kırsalda üreticileri kalması gerekiyor. Bu göçün engellenmesi için yapılan çalışmalardan ötürü kutluyor devamını diliyoruz” dedi. 

Çiftçiye cevap veren Soyer, “Kırsalda vatandaş toprağından ayrılıyorsa bilin ki denge bozuluyor ve memleketin şirazesi de kayıyor.  Halbuki kendi toprağında kalıp üretmeye devam edip ekmeğini kazanabilse; zaten gerek yok terk edip gitmeye. Herkes toprağında kalmak istiyor zaten. Ailesini geçindirecek parayı kazanamıyor. Sıkıntı orada. En temel önceliklerimizden bir bu. Küçük üretici toprağında kalmaya devam etmeli ve ürettiğinden parasını kazanabilmeli. Buna devam edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı’nın olmamasından dolayı belediyede işlerin ağır yürüdüğünden yakınan vatandaşa cevap veren Soyer, “dediğim gibi bu aksaklıklar bir rapor olarak ulaşırsa bana ben onun Türkçesini de kendimce yoğurup bunu da talep ederim. Yani yazarım. Onlar düşünsün. Siz nasıl görüyorsunuz Urla’yı? Yaraları ne? Tedavisi ne? Bunları yazıp gönderirseniz ben gereğini yapmaya çalışırım” ifadelerini kullandı.