Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:58
Advert

Kaymakam Dayanç’tan 19 Mayıs mesajı

Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşını başlatmasının 102. Yıldönümü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Güncel
Giriş Tarihi : 19-05-2021 14:56   Güncelleme : 19-05-2021 14:56
Kaymakam Dayanç’tan 19 Mayıs mesajı

Kaymakam Dayanç mesajında  “Atatürk, Nutuk'a şu unutulmaz cümle ile başlar… "1919 yılı Mayısının 19 uncu günü Samsun'a çıktım."

"Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu topluluk, Genel Savaşta yenilmiş, Osmanlı ordusu her yanda zedelenmiş, koşulları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış.

Büyük Savaşın uzun yılları boyunca, ulus yorgun ve yoksul bir durumda..." şeklinde devam ederek, milletimizin içinde bulunduğu buhranı özetler...

O yüzden, 19 Mayıs 1919 bizim için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla birlikte istiklal meşalesi yakılmış, tarihinin hiçbir döneminde esarete boyun eğmeyen Asil Türk Milleti, vatanına göz diken düşmanlara karşı bir ve bütün olarak, destansı kurtuluş mücadelesini fiilen başlatmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanları ve aziz şehitlerimizi şükranla, rahmetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR