Güncel
Giriş Tarihi : 11-05-2021 20:40   Güncelleme : 11-05-2021 20:40

ÇEŞME'DE BİR İLK; DOMATES FİDESİ İHRACATI

İzmir'in bir turizm merkezi olarak görülen, aslında önemli bir tarımsal üretime ve çeşitliliğe de sahip ilçesi Çeşme'de 10 Mayıs 2021 günü ilk kez domates fidesi ihracatı gerçekleşti.

ÇEŞME'DE BİR İLK; DOMATES FİDESİ İHRACATI

Yaklaşık 500 bin adet armut tipi domates fidesi Bulgaristan'a gönderilmek üzere İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen'in de katılımıyla tırlara yüklendi.

İzmir İl Tarım Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, “İhracatta önemli başarılar elde ederek ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan İzmir'de 2020 yılında 4 milyon 105 bin adet fide ve fidan yurt dışına ihraç edilmiştir. Bu ihracatın parasal değeri 4,4 milyon dolar civarındadır. Azerbaycan, Özbekistan, KKTC, Kazakistan, Türkmenistan başta olmak üzere, Almanya, İspanya, Ürdün, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Cezayir, Lübnan, Afganistan, Umman, Gürcistan olmak üzere 18 ülkeye İzmir ilinden ihracat gerçekleştirilmektedir. 2021 yılının ilk 4 ayında fide ve fidan ihracatı 1,5 milyon adet, parasal değeri ise 2 milyon dolardır” ifadeleri kullanıldı.

İzmir'in ihracat noktasında ulaştığı başarılara dikkat çeken Özen "Bereketli bir sezon olmasını temenni ediyoruz. Bugün burada hep birlikte Çeşmemizden ilk kez domates fidesi ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de ihracatta geçen yıl ki rakamlarımızı geçme gibi bir hedefimiz var. Geçen yıl İzmir'imizden yaklaşık 18 ülkeye ihracatımız gerçekleşti. 4 milyon 100 bin civarında fide ve fidan ihraç ettik. 2021 yılı ilk dört ayının rakamlarına baktığımızda fide ve fidan ihracatımızda iyi bir dönem geçireceğimize inanıyoruz. Hep şöyle bir algı vardır; biz fide ve tohumda dışarıya bağlıyız ithalat yapıyoruz. Ama bütün bu rakamlar gösteriyor ki bizim sadece İzmir'den 18 ülkeye fide ve fidan ihracatımız var. Ve bunların hepsi yerli ve milli çeşitlerimizden üretiliyor. Türkiye genelinde baktığımız zaman bizim artık bundan 20-25 yıl önceki dönemlerdeki gibi fide, fidan ve tohumda dışarıya bağımlılığımızın kalmadığını, o zamanlar ithalat yaptığımız ülkelerde artık ihracat yaptığımızı görebiliriz" dedi.

Özen daha sonra hidroponic üretimle 4,5 da alanda üretim yapan ve yaklaşık 200 da açık alanlık verim elde eden Growponics firmasının üretimini yerinde inceledi.