Güncel
Giriş Tarihi : 23-04-2021 10:19   Güncelleme : 23-04-2021 10:19

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Urla’da kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Urla Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan kısıtlamalı törenle kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Urla’da kutlandı

Covid-19 tedbirleri kapsamında kısıtlı katılımla Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene, Urla Cumhuriyet Başsavcısı vekili Savcı Serdal Sarıdağ, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz ve şube müdürleri, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, oda başkanları, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

Tören, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz’ün Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz konuşmasında, “Cumhuriyet Güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Bugün 101 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan ilk Milli Meclis olan ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan gününü bayram yapalım diye çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu bayram dünyada var olan tek çocuk bayramıdır.

Cumhuriyet’imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve onun “Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin Azim ve Kararlılığı Kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdesiydi.

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu, bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı, Birlik ve Beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, Ulusal Egemenlikti, Demokrasiydi, Sevgiydi, Kardeşlikti, Barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O Büyük günün ardından hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönüllere tutuşmuş bir millet, çok yakın zamanda şahit olduğumuz gibi birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Sevgiye, Barışa, Dostluğa, Kardeşliğe, Bilime, Teknolojiye açılan 3 aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ye gurura kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazı Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğin teminatı olan çocuklarımıza, sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, Millet Egemenliğine dayanan Demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm Dünya Çocuklarıyla Ulusal Egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

Sevgili Öğrenciler, Sevgili Gençler, Geleceğimizin teminatı sizlersiniz.

Her şeyin en güzeline layık olan sizler, okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli yakalayabilen, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, Ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olunacağı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki, birikimli olmak için çalışın, başarmak için samimi ve gayretli olun.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Misafirler;          ,

Gün milli birlik ve beraberlik günüdür. Milli birliğimizi be beraberliğimizi zedeleyen unsurlara fırsat vermeyelim. Bizi biz yapan Çanakkale Savası ruhunu, Kurtuluş Savaş’ı ve Milli mücadele ruhunu asla unutmayalım. Bizi yıkmaya çalışan her turlu bölücü iç ve dış düşmanlara karşı, her zaman vatanı seven, koruyan, milli şuur ve benliğinden vazgeçmeyen bireyler olalım. Hızla değişen bu dünyada Ülkemizin adını Milli ve manevi değerlere bağlı kalarak, bilimde, fende, teknolojide, sanayide ve en önemlisi eğitimde altın harflerle yazdıralım.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele arkadaşlarını, ahirete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle yâd ediyorum. Başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramın, en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Tören öğrencilerin 23 Nisan konulu şiir okunması ile sona erdi.