Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 11:16
Advert

İzmir’in Su Altı Kültür Mirası Turizme Kazandırılacak

İzmir Kalkınma Ajansı ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından hayata geçirilen ‘İzmir Su Altı Kültür Mirasının Tespiti ve Turizme Kazandırılması Çalışmaları Projesi’nin protokolü, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar tarafından imzalandı.

Güncel
Giriş Tarihi : 21-04-2021 20:08   Güncelleme : 21-04-2021 20:08
İzmir’in Su Altı Kültür Mirası Turizme Kazandırılacak

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsüne ait Piri Reis Araştırma Gemisi’nde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Vali Köşger, tarihî bir ana tanıklık ettiklerini söyledi.

 

Piri Reis Gemisi’nin, Türk denizcilik tarihinde önemli işlevler gördüğünü belirten Vali Köşger, “İzmir, Akdeniz’in tarih boyunca en önemli liman şehirlerinden birisi olmuştur. Dolayısıyla denizaltı mirası itibarıyla belki de dünyadaki en zengin bölgelerden birisinde bulunuyoruz. İzmir ekonomisi adına yapılacak çok şey olduğunu söyleyegeldik. Turizm alanında da yapılacak çok şey var. Turizmin çeşitlendirilmesi anlamında yapılacak işlerden birisi de su altı turizmi kapsamında, su altındaki kültür hazinelerinin ortaya çıkarılması ve turizmin hizmetine verilmesidir” dedi.

 

“Piri Reis Gemisi Yine Tarihî Bir İşlev Üstleniyor”

Türkiye’nin denizdeki haklarını koruma anlamında Piri Reis Gemisi’nin tarihî işlevi olduğunu ifade eden Köşger, “Bugün de yine Türk turizminin, Türk ekonomisinin geliştirilmesine ve zenginleştirmesine katkı anlamında, Piri Reis’in bu işlevi devam ediyor. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar olmak üzere, bu araştırmanın başında bulunan tüm ekibe, kaptanından miçosuna kadar bütün ekibe teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. İnşallah güzel hazineler, tarihî bulgular ve batıklar ortaya çıkarılarak Türk turizminin ve Türk milletinin hizmetine sunulur. Hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

 

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, valilik ile DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünün önemli destekleriyle, Piri Reis Gemisi’nin yeni bir göreve hazır olduğunu kaydederek, “İzmir özelinde su altı batığını araştırma, envanterini oluşturma ve süreç içerisinde de deniz tarihi müzesi oluşturma noktasında ilk adımı atmak üzere bir protokolün imza töreninde bir aradayız. İnşallah hayırlar getirsin. Çünkü İzmir, denizcilik tarihi adına çok önemli bir konuma sahip. Projemiz, ‘mavi miras’ kapsamı altında yine üniversitemizin, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığının direkt desteği ve bakanlar kurulu kararı ile yaptığı çalışmalarla şekillendi. Bu noktaya kadar geldi. İnşallah bu protokolle de bu noktadan sonra İzmir iline özel yeni gelişmelerle hem kamuoyunun hem insanlığın hem bilim dünyasının karşına çıkmış olacağız. Bir kez daha hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

Protokol imza töreninin ardından, Vali Yavuz Selim Köşger ve Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, gemide incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

AdminAdmin

YORUMLAR