Güncel
Giriş Tarihi : 12-04-2021 19:52   Güncelleme : 12-04-2021 19:52

Urla Enginar Festivali başlıyor

İzmir’in Urla ilçesini agro ve gastronomi turizminde öne çıkaran Urla Enginar Festivali’nin yedincisinin 22-25 Nisan 2021 tarihleri arasında dijital olarak yapılacağı basın toplantısı ile açıklandı.

Urla Enginar Festivali başlıyor

Urla Torasan Mahallesi’nde Urla Sakız Enginarı yetiştiren çiftçi Yücel Şengezer’in 20 dönüm tarlasında enginar kesimi ile başlayan 7. Urla Sakız Enginarı Festivali basın toplantısına Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urla önceki dönem Belediye Başkanı Sibel Uyar ve basın mensupları katıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 yılında online gerçekleşen Urla Enginar Festivali’nin bu yıl da 22-25 Nisan 2021 tarihleri arasında dijital olarak yapılacağını, 4 gün boyunca online gerçekleşeceğini açıklayan Dayanç, “festival kapsamında 4 günlük süre zarfında birçok aktivite olacak, bu aktiviteler sosyal medya platformlarında, web sitelerinde, kurumsal paylaşım şitelerinde halkımıza, geniş kitlelere gösterilmeye, duyurulmaya çalışılacak. Birçok arkadaşımızın emeği geçti kendilerine çok teşekkür ediyorum. Online olsa da bu yıl da ciddi bir çalışma yapıldı. Katkı sunan paydaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız var. İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ziraat Odamız gibi. Hepsine çok teşekkür ediyorum, üreticilerimize bol kazanç diliyorum.

Gerçekten Urla Enginarı artık ülkemizde bir marka haline gelmiş vaziyette ki zaten coğrafi işaret patenti de söz konusu. En iyi enginar Urla’da üretiliyor ve bu bir şekilde tüm Türkiye’ye pazarlanıyor.

Şimdi enginarı sadece tarım ürünü olarak değerlendirmiyorum. Sadece bir tarım ürününün ötesinde bir ilçenin kaderiyle örtüşen, kaderini şekillendiren önemli bir olgu haline dönüşmüş enginar bu yedi yıllık süre zarfında. Çünkü bu festivaller vasıtasıyla kültürel etkileşim de doğmuş. Urla’nın saf cana yakın Anadolu kültürü geniş kitlelere ulaşmış. Coğrafi, tabi güzellikleri keza tarihi tanıtılmış. Belki daha da önemlisi agro turizm ve gastronomi değeri haline dönüşmesine vesile olmuş” açıklamalarında bulundu.

Urla Sakız Enginarı’nın daha önceden sadece bölge halkı tarafından bilinen bir ürün olduğuna dikkat çeken Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, “enginarımız ilçemizde yapılan enginar festivalleri sayesinde tüm Türkiye’ye hatta uluslararası alanlara yayıldı ve meşhur oldu. Onun sayesinde ilk yıllara oranla üretim alanlarımız arttı. Bu kapsamda ilçemizdeki enginar üretim alanları ise 150 dekardan 3300 dekara yükseldi. İlçenin toplam üretimi 450 bin enginar iken 10 milyona erişti.

Bu veriler ışığında 3150 dekar arazi tarıma, ekosisteme kazandırılmış ve 9 milyon 500 bin enginar ilçeye tarımsal gelir, ülkemize katma değer ve tüketicilerine sağlıklı yaşam kaynağı olarak katkı sağladı.

Son zamanlarda Urla’ya artan rantla birlikte tarım alanlarımız daralmaya başladı. Her geçen yıl beton yığını oluyor. Bu da çok kötü bir şey. Biz burada yılda 3 mahsul alabiliyoruz. 365 gün tarım yapılabilen bir bölgeyiz. Topraklarımız çok verimli. Ama inşaat doluyor. En büyük sıkıntımız bu. Buna rağmen üreticilerimiz inatla üretmeye devam ediyorlar. Edecekler de” dedi.

2020 yılında online platformlar üzerinden tüm Türkiye’ye Urla enginarı göndererek öne çıkan Urla Kadın Kooperatifi’nin 2. Başkanı Sibel Uyar “bu yıl da vakumlu taze enginar, salamura enginar, enginarlı erişte, enginarlı ekmek gibi çeşitlerle enginara nasıl katma değer katabilirsek hepsini katıp, en azından üreticinin yüzü gülsün diye çalışıyoruz. Geçen yılki pandemi krizinden sonra bu sene de bireysel olarak kendi tarlası olan insanlar da vakumlayıp göndermeye başladı. Bu da çok kıymetli. Kargolamada sıkıntı yaşanıyor, fiyatlar pahalı olduğu için biz de anlaşma yaptık” dedi.