Güncel
Giriş Tarihi : 04-04-2021 19:48   Güncelleme : 04-04-2021 19:48

109 GÖÇMEN, 4 ORGANİZATÖR YAKALANDI

İzmir’in Urla İlçesi Merdivenli Koy açıklarında durdurulan bir balıkçı teknesinde yasadışı yollardan İtalya’ya gitmeye çalışan 109 düzensiz göçmen ve 4 organizatör yakalandı.

109 GÖÇMEN, 4 ORGANİZATÖR YAKALANDI

İzmir İl Jandarma Komutanlığı tarafından, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ve MİT Bölge Başkanlığı ile koordineli olarak aranan, yargılanma süreci devam eden başta FETÖ örgüt üyeleri, diğer terör örgütü üyeleri ve düzensiz göçmenlerin deniz yoluyla İtalya ülkesine kaçışlarını organize eden şahısların yakalanmasına yönelik yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde;

Karaburun Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında; İzmir İl Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından 02 Nisan 2021 tarihinde saat 00:30‘da icra edilen operasyonda. Urla İlçesi Merdivenli Koy açıklarında balıkçı teknesi içerisinde Afganistan ve İran uyruklu (109) düzensiz göçmen ile birlikte organizatör olduğu değerlendirilen (4) şüpheli şahıs yakalandı.

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından Urla Adliyesi’ne sevk edilen şüphelilerden biri Cumhuriyet Savcılığı’nca serbest bırakılırken diğer 3 organizatör tutuklanarak Aliağa Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildi.

Düzensiz göçmenler İzmir İl Göç İdaresi’ne sevk edildi.