Pencere Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 12:47
Advert

“Yaya önceliği kırmızı çizgimiz, bundan taviz yok”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medya hesabından '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz' paylaşımının ardından İzmir’in Urla ilçesinde 'Kırmızı çizgi’ uygulamasına başlandı. Yayalara öncelik tanınmasına dikkat çekilen uygulama kapsamında, Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Urla Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Aydoğdu, Urla Emniyet Müdürü Vekili Özben Eroğlu, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz ve Urla Şoförler Odası Başkanı Günay Öz, belediye ekipleri Urla Belediyesi önündeki yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeridi sembolik olarak kırmızıya boyayıp “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ mottosu ile ’’Yaya Önceliği’’ vurgusu yaptı.

Güncel
Giriş Tarihi : 30-03-2021 13:48   Güncelleme : 30-03-2021 13:48
“Yaya önceliği kırmızı çizgimiz, bundan taviz yok”

İçişleri Bakanlığı yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğunu belirten farkındalık çalışmaların ardından bu kez de 'Kırmızı çizgimizi çekiyoruz' şeklinde yaya geçitlerinin kırmızı renkle boyanması için çalışma başlattı. Yurt genelinde başlatılan etkinlikle kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilme farkındalığının oluşturulması hedefleniyor.

Proje kapsamında eline fırça alıp Urla Belediyesi önündeki yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeridi sembolik olarak kırmızıya boyayan Kaymakam Dayanç ve beraberindekiler boya işleminin tamamlanmasının ardından sürücüleri yaya önceliği konusunda uyarıp broşürler takdim etti.

Faaliyet hakkında açıklama yapan Kaymakam Dayanç, “2018 yılında Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan ekleme ile “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir. 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmiş ve “Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde “Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek” amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmiştir.

2020 yılında covid-19 salgınıyla birlikte dışardaki faaliyetlerden ziyade çevrimiçi online faaliyetler oldu. 2021 yılına geldiğimizde bugün için İçişleri Bakanlığı’mızın talepleri doğrultusunda tüm yurt genelinde “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ mottosu ile bir farkındalık eylemi yapılıyor. Tüm il ve ilçelerimizin yay geçitlerinde bir faaliyet gerçekleşiyor. Biz de ilçemizde tüm yaya geçitlerimizi dün gece itibarıyla elden geçirdik, boyadık, yeniledik, ortaya kırmızı çizgi çektik. Şu anda yoğunluklu geçitlerimize trafik polisi ve jandarma trafik ekiplerimiz mevcut. Onlar da sürücülere ve vatandaşlara gerekli uyarılarda bilgilendirmelerde bulunuyorlar. Lütfen bu kurallara karşı duyarlı olalım, harfiyen uygulayalım. Burada amacımız trafik kazalarının önüne geçmek, en aza indirmek. Bizim için insanlarımızın sağlığı, can güvenliği her şeyden önemli. Yaya önceliği kırmızı çizgimiz, bundan taviz yok” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR