Güncel
Giriş Tarihi : 18-03-2021 11:58   Güncelleme : 18-03-2021 11:58

Çanakkale Zaferi Urla’da törenlerle kutlandı

İzmir’in Urla ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü nedeniyle anma törenleri düzenlendi.

Çanakkale Zaferi Urla’da törenlerle kutlandı

Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene, Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Urla Garnizon Komutanı Albay Agah Özgür, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, Urla Jandarma Komutanı Teğmen Adem Aydoğdu, Urla İlçe Emniyet Müdürü V. Özben Eroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Siyasi Parti Temsilcileri, Oda Başkanları, gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Urla Kaymakamlığı, Urla Cumhuriyet Başsavcılığı, Garnizon Komutanlığı, Urla Belediyesi, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları çelenklerinin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Kaymakam Dayanç şeref defterini imzalamasının ardından Urlalılara hitap etti. Dayanç “Kutsal vatan toprağı uğruna canlarını feda ederek, tarih boyunca birçok destan yazan Aziz Şehitlerimiz ve Kahraman Gazilerimiz bugün bir kez daha manevi huzurunuzdayız.

Tarih boyunca esarete ve zulme boyun eğmeyen Aziz Türk Milleti Çanakkale Geçilmez diyerek, istiklali uğruna yedi düvele meydan okumuş, neticede siz aziz Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan toprağı düşmana teslim edilmeyerek destansı bir zafer kazanılmıştır.

Bizlere emanet ettiğiniz bu kutsal mirası kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza, birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizi daha ileri seviyelere taşıyacağımıza bir kez daha huzurlarınızda söz veriyoruz.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki dünya var oldukça Ay Yıldızlı Al Bayrağımız mavi göklerde dalgalanmaya devam edecek, mazlum milletlerin umudu Türkiye Cumhuriyeti ileli ebet payidar kalacaktır.

Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.

Şehitler günü dolayısıyla Urla ilk ve orta öğretim okulları arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere plaket ve hediyeleri takdim edildi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından program Yıldız Tepe Şehitliğinde devam etti. Şehitliğe çelenklerin sunulmasından sonra Şehitler adına edilen dua ile program sona erdi.