Güncel
Giriş Tarihi : 08-03-2021 14:21   Güncelleme : 08-03-2021 14:21

Urla kadın derneklerinden 8 Mart basın açıklaması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Urla Kadın Dayanışma Derneği (URKAD) ve Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi basın açıklaması yaptı.

Urla kadın derneklerinden 8 Mart basın açıklaması

Urla Cumhuriyet Meydanında geniş bir katılımla gerçekleşen basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Urlalı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

URKAD adına basın açıklamasını okuyan dernek başkanı Saadet Kayaalp, “Yine 8 Mart yine meydanlarda isyandayız. Dün olduğu gibi bugün de hayatlarımıza ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. Biz kadınlar uzun yıllar mücadele ederek imzaladığımız İstanbul Sözleşmesinin eksiksiz uygulanmasını istiyoruz- İstanbul sözleşmesi imzacı tüm devletlere kadınları, çocukları ve hiçbir ayrımcılık gözetmeden LBGTİ tüm insanları şiddetten korumak için gerekli tedbirleri almayı emrediyor. Cinsel yönelimi ne olursa olsun kamunun görevi yurttaşları şiddetten korumaktır. LGBT hakları insan haklarıdır; ayrımcılık yasaktır. Ne yazık ki daha dün Samsun’da bir kadın j çocuğunun ve herkesin gözü önünde komalık oldu. Yine dün 92 yaşında bir, kadın cinsel saldın ile öldürüldü. Bu şiddeti önlemekle görevli devlet görevini yerine getirmek yerine kadınları koruyan yasaları tartışmaya açıyor. Günde en az beş kadın erkekler tarafından acımasızca öldürülürken failler cezasızlıkla adeta ödüllendiriliyor. Şiddeti önlemek için İstanbul sözleşmesi imzalandığı halde bizleri yanıltarak; şiddete karşı yasaları uluslararası sözleşmeleri ortadan kaldırmak istiyorlar. Kabul etmiyoruz. Biz kadınlar eşit özgür ve güvenli bir dünyada yaşamak istiyoruz. Devletin görevi kadınları korumak yaşam hakkını güvence altına almaktır. Kadınları koruyamadığında ortada bir aile olmayacağı da çok açıktır.

Bu nedenle Urla Kadın Dayanışma Derneği olarak yerelde ve genelde tüm siyasi partileri kadınların yanında; şiddeti durdurmak için göreve çağırıyoruz. Meclisin 9 Mart Salı günü derhal kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddeti durdurmak için özel gündemli toplanmasını istiyoruz. Meclis ve tüm milletvekillerini kadın cinayetleri kadına yönelik şiddeti durdurmak için göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk Kadınlar Birliği Urla Şube Başkanı Ayşe Başkanoğlu “TÜM KADINLAR ŞİDDETE DUR DİYOR!” diyerek okumaya başladığı basın açıklamasında “insanların kanlarını dondururcasına bir çığlık! “ölmek istemiyorum” bu çığlığa katılan küçük bir çocuğun feryadı duyuluyor sonra “anne lütfen ölme’’ Emine Bulut ve küçücük kızının yaşadığı vahşet, çaresizlik ne ilk ne de son.

Kadınlar yaşamak ve yaşatmak istiyorlar. İçimizi yakan bu ka0ın cinayetleri saymakla bitmiyor. ÖZGECAN ASLAN'LAR, Münevver Karabulut’lar ve adını sayamadığım binlerce yitip giden kadınlarımız.

Kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın son bulacağı, kadın cinayetlerinin biteceği bir dünya umudu ile mücadelemize devam ediyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde kadınlar en temel hakları olan yaşam hakkını istiyor.

İstanbul sözleşmesinin ve 6284 sayılı kanunun etkin bir biçimde uygulanmasını ve toplumun tüm kesimlerinde benimsenmesini. İlgili tüm yasaların eksiksiz uygulanmasını temenni ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüzü en içten dileklerimiz ile kutluyoruz. ÖLMEK DEĞİL, YAŞAMAK İSTİYORUZ!” dedi.