Çevre
Giriş Tarihi : 07-03-2021 14:26   Güncelleme : 07-03-2021 14:26

PAKET ATIKSU ARITMA TESİSİ ÖZBEKLİLERİ BÖLDÜ

İzmir’in Urla ilçesi Özbek Mahallesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) tarafından inşaatına başlanan Özbek Paket Atıksu Arıtma Tesisi, mahalle sakinleri arasında tartışma yarattı. Tesisin çevreye zarar verebileceği endişesini taşıyan mahalle sakinleri endişelerini basın açıklamasıyla dile getirdi. Özbek Mahallesi Muhtarı Işık Erdoğan da endişelere yönelik açıklama yaptı.

PAKET ATIKSU ARITMA TESİSİ ÖZBEKLİLERİ BÖLDÜ

Özbek Paket Atıksu Arıtma Tesisi’nin yaratacağı olumsuzluklar hakkında endişelerini, Özbek Köyü’nün İzmir’in en eski köylerinden olduğunu hatırlatarak aktaran mahalle sakinlerinden Ulun Altınok, tesisin Köyaltı Mevkiine yapılacağını belirterek, “bu civarda yaşayan insanlar balıkçılıkla, tarımla geçinir. Yerler azaldıkça tarım azaldı, balıkçılık kaldı. Büyük tarlalar yerini küçük tarlalara bıraktı, çok fazla göç aldık. Pandemi dolayısıyla bin kişiyse köy nüfusumuz şu an 3 -5 bine çıktı. Yaz gelince daha da fazla oluyor. Büyükşehir 50 kilometre alana köyleri mahalle olarak bağladıktan sonra geldiler sistemi altyapıyı bağladılar ama arıtma olmadan köyün deresine verdiler. Bu dere Eğriliman dediğimiz en küçük koya dökülüyor. Eğriliman Koyu, balık yatağı, balıkların yumurtlama alanı. Sığ. En fazla 6-7 metre derinlikte olduğu için balıklar yumurtlamak için buraya geliyor ve buraya özgü birkaç cins balığın tek üreme noktası burası. Hemen yanında Torasan Mahallesi’nde Göztepe Yelken Kulübü var. Göztepe tesislerine kadar giden yer diz mesafesinde, batak ve kanal artığı. Yaklaşık 15 yıldır bu köyün ve civarın gelen atık suları bu dere suları bu denizi itti, kirletti. Bizim yerel olarak bildiğimiz karadiken, pina, deniz kabukluları, çocukların topladığı deniz kabuklarının bile çeşitliliği azaldı. Dolayısıyla biz bu yok oluşu bir 10 yıldır izliyoruz. Büyükşehir 10 yıldır kulaküstü yatıp burası için bir arıtma tesisi yapmadı, ya da yapamadı, bütçe yetmedi” dedi.

Basın açıklaması yapan sakinlere tepki gösteren mahalle sakinlerinden Ahmet Emin Aydın, “bu madem arıtma yapılmayacaktı altyapı neden yapıldı? Boklar akıyor bizim evin dibine. Kokudan duramıyoruz. Kolera olacağız, dizanteri olacağız. Hepatit B, hepatit C olacağız. Neden bunlar söylenmiyor? Madem bu arıtmaya karşısınız bütün arıtmaları kapatın” ifadelerini kullandı.

“Hiç kimse arıtma tesisine karşı değil”

45 yıldır Özbek’te yaşadığını belirten FİFA Kokartlı eski futbol hakemlerinden İngilizce Öğretmeni Hasan Ceylan, “Özbek Köyü’nü avcumuzun içi gibi biliyorum. Şu anda bir sıkıntımız var o da bir arıtma tesisi. Hiç kimse arıtma tesisine karşı değil. Tamamen arıtma tesisinin yapılmasını istiyoruz ama yeri yanlış. Nerede yapılmış? Bakın arkamda gördüğünüz zeytin ağaçları nereden baksanız 400 yaşın üzerinde. Bölgede böyle yüzlerce yıllık zeytin ağaçları var ve tamamen zeytinlerin ortasındayız. Burası bir zeytinlik köyü. Şimdi bu yapılan arıtma tesisi, şimdiki yerinde yapılırsa çok ciddi zeytinlerimize, doğamıza ve körfezimize zarar verecek. Bulunduğumuz yerden suyun denize döküleceği nokta tam 1200 metre.  1200 metre sonra o arıtılmış denen su denize dökülecek. Gülbahçe Körfezi’nin en derin yeri 8 metre. Körfezde bir akıntı yok. Dolayısıyla arıtılan su orada kalacak, sirkülasyon yapmadan. Özbek Köyü’nün balığı meşhurdur. Özbek Köyü’nün balığı gidecek. Körfezde Göztepe Spor Kulubü’nün yelken tesisleri var ayrıca 3 tane de Kite Sörf yapılan yer var. Alaçatı’daki sörfler buraya gelmeye başladı. Çünkü burada harika bir rüzgar var ve çok da derin olmadığı için inanılmaz sörf okulları açılmaya başlandı. Bütün bunlar ölecek. Ve bu bölgede Özbek Köyü’nün sahilleri ve denizi, Gülbahçe Körfezi ve Torasan sahilleri tamamen tahrip olacak. İstediğimiz bu. Yapılsın ama buraya değil. Şurada dağın dibinde mezarlığın dibinde yer var oraya yapılsın. Aynı masraf, aynı yer hiçbir fark yok oraya yapılsın. Ama buraya dökülürse başımıza gelecekler budur, sıkıntımız burada” dedi.

“Yasalarda ve yönetmeliklerde kesinlikle ulaşmaması gerektiği yazıyor bu suyun” diyerek endişelerini ifade eden mahalle sakini Ayşe Kuşcan, “biz köyde doğduk, büyüdük. Köyde yaşadık ve denizle balıkçılıkla iç içeyiz. Bundan ayrı bir yaşam düşünemiyoruz. Bu buraya akıtılırsa bizim bu yaşamımız bitecek. Köy bitecek. Biz arıtmaya da karşı değiliz. Tabii ki bir çözüm olacak fosseptik suları için ama arıtmanın yeri çok yanlış. Yasa ve yönetmeliklere de aykırı ve bize hiçbir bilgilendirme verilmeden emrivaki yapılarak İZSU tarafından oldu – bittiye getirilip son anda bu yer bulundu. Son anda buraya başlandı gizlice. Ben isterdim ki muhtarımız da gelsin burada hem bizi hem sizi aydınlatsın. Yetkili kişi o. Neye göre buna karar verdiler, dayanakları nedir, niye ısrarla hala arkasında duruyor bu yanlış kararın bunu da bize açıklasın isterdim” şeklinde açıklama yaptı.

Mahalle sakinlerinin endişelerine cevap veren Özbek Mahallesi Muhtarı Işık Erdoğan ise “çevremde yıllardır bir sorun vardı. Altyapı yapılmış fakat arıtmamız yoktu. Bunun için müracaat ettiğimizde yerler belirlendi. Aziz Kocaoğlu zamanında olacaktı ama bazı vatandaşlarımız “tarlalarımızın değeri düşer” diye mahkeme süreci başlattılar. Uzun bir mahkeme sürecinden sonra mahkeme geçen yıl sonuçlandı ve arıtmamıza başladılar. Arıtmamız biyolojik bir arıtmadır. Kesinlikle kimyasal değildir. Kapalı bir arıtmadır. Çevre dostudur. Kesinlikle çevre ile ilgili bir sorun yaşanacağını zannetmiyorum. Çünkü biz de çevreciyiz. Eğer çevreye karşı bir duyarsızlık olsaydı muhtarlık olarak ilk biz karşı çıkardık bu duruma.

Zeytin ağaçları olan bir bölge diyorlar. Evet içinde 4 tane zeytin ağacı var ve bizzat zeytin ağaçları arazi içinde korunacak. Zaten arıtmamız da sadece Özbek Köyü’ne ait bir arıtma, dışarıdan herhangi bir taşıma olmayacak. Şu anda da köyün bir bölgesinde müthiş bir koku yayılıyor etrafa. Orada oturan vatandaşlar gerçekten çok rahatsız bu durumdan. “Mezarlık bölgesine yapılsın” diyorlar. Mezarlık bölgesine yapılamaz çünkü orası 1. Derecede doğal sit. Ben bu konuda çevre ve ziraat mühendisleri ile görüştüm onlar da doğaya, çevreye hiçbir zararı olmadığını söylediler. Yer ile ilgili hiçbir sıkıntının olmadığını belirttiler. Zaten İZSU’da bu konuda daha önce bir toplantı yapıp anlatmak istiyordu. Fakat pandemi nedeniyle o tür toplantıları yapamadık. 15 – 20 gün önce bir açıklama yaptık. Benim muhtarlığım burada açık. Muhtarlığın telefonu da 24 saat açık. Açıp benden bilgi isteyebilirler. Toplantı isteyebilirler. Ben de onlar için gerekli özeni gösteririm. Çünkü köy hepimizin köyü.  Onlar da tabii ki kendi açılarından farklı düşünüyor olabilirler ama biz farklı düşüncelere de karşı değiliz. Onun için burada birlik olmamız lazım. Arıtmanın köyüm için çok faydalı, denizim için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ben isterim ki Özbek’in her yeri arıtma ile dolsun. Doğası da denizi de temiz olsun” ifadelerini kullandı.