Çevre
Giriş Tarihi : 04-03-2021 19:46   Güncelleme : 04-03-2021 19:46

SEFERİHİSAR’DA 'BAL ORMANI' İÇİN 42 BİN FİDAN DİKİLDİ

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kavakdere Baraj Gölü çevresine 42 bin fidan dikilerek, bal ormanı oluşturuldu.

SEFERİHİSAR’DA 'BAL ORMANI' İÇİN 42 BİN FİDAN DİKİLDİ

Seferihisar’ın Kavakdere Baraj Gölü etrafında yaklaşık 4 kilometrelik kıyı şeridine toplam 42 bin fidan dikildi.

İzmir Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Seferihisar İlçesi Kavakdere mevkiinde oluşturulan "bal ormanı", arıcılık ve ormancılık gibi iki stratejik öneme sahip kavramı bir araya getirdi.

Arıların bal üretiminin kolaylıkla gerçekleştirebilmesi adına uygulanan orman projesi kapsamında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kavakdere Baraj Gölü çevresinde arıcılık ve ormancılığın üretime dönüşmesi için çalışmalar yapıldı. Kavakdere Baraj Gölü etrafında yaklaşık 4 kilometrelik kıyı şeridi boyunca oluşturulan bal ormanında arıların bal üretimini arttıracak nektar ve polenler barındıran lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, akasya ve bunun gibi çiçekli yapraklı bitki türlerinden toplam 42 bin fidan dikildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, bal ormanlarıyla toprağın erozyona karşı korunduğunu ve biyolojik çeşitliliğin arttığını belirtti.

Bal ormanlarının uygulanmasındaki ekibin çok sıkı çalıştığını söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, “Bal ormanlarının kurulması ile bozuk alanların miktarı azaltıldı. Bitki örtüsünün artmasıyla da toprak, erozyon başta olmak üzere diğer çevre felaketlerine karşı korunmuş oluyor. Ayrıca bal arılarının yapacağı tozlaşma sayesinde biyolojik çeşitlilik de korunuyor” dedi.

Yöre halkına gelir kaynağı oluşturan bal ormanlarının ülke ekonomisine de büyük bir katkı sağladığını aktaran Derince, "Kurulan bal ormanlarıyla orman köylüleri tekrar arıcılık faaliyetlerine başlarken bal üretiminde de önemli artışlar sağlanıyor" ifadelerini kullandı.