Eğitim
Giriş Tarihi : 12-02-2021 21:15   Güncelleme : 12-02-2021 21:15

UREV GENÇLERİN YANINDA

Çocuk ve gençlerimizin eğitim ve öğretim sürecinde laik, çağdaş ve uygar olarak yetişip meslek sahibi olmaları amacıyla faaliyet gösteren UREV (Urla Eğitim Vakfı) 2020 öğretim yılında maddi ihtiyaç sahibi başarılı 58 öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkı sağladı.

UREV GENÇLERİN YANINDA

Vakfın 2020 yılı faaliyetlerini gazetemize değerlendiren Vakıf Başkanı Hale Pekerten açıklamalarında, “öncelikle Urla ve çevresinde olmak üzere Türkiye’de çocuk ve gençlerimizin eğitim ve öğrenimlerine, gönüllü olarak burs verenlerden topladığı bağışlarla katkı sağlayan UREV, 2020 yılında 44’ü üniversiteli 23 kız/21 erkek, 14’ü liseli 9 kız/5 erkek öğrenci olmak üzere toplam 58 öğrenciye burs verdi.

İYTE’nin faklı bölümlerinden 30 ve Urla’da yaşayan ailelerin Urla dışında okuyan 14 üniversite öğrencisine aylık 300TL, Urla Anadolu, Hakan Çeken Anadolu, Kız Meslek Anadolu Liseleri’nde okuyan 14 lise öğrencisine aylık 150TL burs sağladık.

Ayrıca maddi ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin eğitimlerine destek sağlamak amacıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gönüllüler çalışırken bağışçılardan destek sağlanıyor.

Ekim 2020’de gerçekleştirilen İzmir Maratonunda IRONMEN Beyazıt Boyacıoğlu bu kapsamda UREV için koşarak 3000 TL bağış topladı.

İYTE Rektörü Yusuf Baran 2020/2021 Eğitim Öğretim yılı başlarken faaliyetlerimizden dolayı UREV Vakfı’na teşekkür belgesi sunarak şükranlarını iletti.

Gene 2020 yılında Üniversite Sosyal Yardım Evi’nin açılışını gerçekleştiren IYTE Rektörü Yusuf Baran ile yeni iş birliği protokolü imzaladık.

İBB Yerel Hizmet Binası’nda gençler düzenli olarak aylık eğitim hayatlarına devam ederlerken; kişisel gelişimlerini güçlendirecek çeşitli sportif aktivitelere, sanatsal ve kültürel faaliyetlere katıldılar.

UREV Vakfı’nın 2020 yılında Kuşçular Köyü Yardımseverler İlk ve Orta Okulu’nda yaptırmış olduğu Resim Atölyesi ve ıslak zemin tadilatlarının açılışı Urla Kaymakamı Önder Can’ın katılımı ile gerçekleştirdik.

UREV Genel Kurulu büyük bir coşku ile hazırlamış olduğu birçok aktiviteyi 15 Mart 2020 kısıtlamaları nedeniyle ne yazık ki iptal etmek durumunda kaldı ve eğitim çalışmalarına online olarak devam etmeye başladı.

Lise ve üniversite öğrencileri için bilgisayar kampanyası başlatarak iki İYTE öğrencisinin yeni bilgisayar, 9 öğrencinin de ikinci el bilgisayar ve tablet sahibi olmasını sağladı.  Ayrıca eğitime gönül vermiş iki bağışçımız kendi çabaları ile iki adet bilgisayar alarak iki öğrenciye hediye etti.

“Beyin Farkındalık Yolculuğu“ seminerler serisini Narlıdere Brainfit ile birlikte başlatarak eğitim çalışmalarını sürdürdük.

Eğitime gönül vermiş gönüllüler tarafından 40 üniversite ve lise öğrencisine profesyonel koçluk eğitimi verildi.

Kitap Kulübü oluşturularak okunan kitaplarla ilgili on beş günde bir Zoom üzerinden söyleşiler yapılmaya başlandı.

Ocak 2021’de İYTE Yön Yönetim Yetkinlik, Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi ve UREV işbirliği ile İYTE öğrencilerine yönelik halen devam etmekte olan “Kariyer, Koçluk Programı“ başladı. Bu eğitim programında 100 öğrenci, 50 şer kişilik iki grup olarak beşer hafta sürecek olan eğitim programına katılıyorlar.

Pandemi nedeniyle evden çıkamayan 65 yaş üstü UREV gönüllüleri evlerinde el emekleri ile ürettikleri el örgüsü süveterler, bereler ve atkıları ülkemizin farklı bölgelerindeki miniklere ulaştırarak onlar için sıcacık sevgi ellerini uzatıyorlar. Böylece hem “farkındalık” yaratarak çocukların soğuktan korunmalarına bir nebze destek olurken hem de evdeki zamanlarını değerlendirmiş oluyorlar.

Ayrıca UREV gönüllüleri, büyük acılar yaşanılan İzmir depreminde bağışlarıyla yaraların sarılmasına destek olurken, UREV’li gençlerimiz de deprem bölgesinde gönüllü çalışarak destek verdiler.

UREV vermiş olduğu eğitimlerin her aşamasında, cumhuriyetimizi gençlerimize emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde laik, çağdaş ve bilimsel düşünme yöntemlerine sahip, ailelerine, çevrelerine ve ülkemize yararlı gençler yetiştirirken, aynı zamanda da gençlerimizin hayata atıldıkları zamanda da donanımlı, kültürlü, görgülü, uygar çağdaş ve becerikli insanlar olarak meslek sahibi olmalarına büyük katkı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.