Eğitim
Giriş Tarihi : 21-01-2021 17:17   Güncelleme : 21-01-2021 17:17

ÇEŞME AVRUPALI İKİZLERİYLE BULUŞUYOR

eTwinning Projesi “European Twin” (Avrupa İkizim), Çeşme’yi Avrupalı ortaklar Polonya, Yunanistan ve Moldova’yla buluşturuyor.

ÇEŞME AVRUPALI İKİZLERİYLE BULUŞUYOR

Feryal DEMİRDÖNDER- Çeşme, Alaçatı İsmail Güral Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Gül Nur Güleç’in kurucusu olduğu ve yine İsmail Güral Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hilal Uysal ve Sıdıka Kelami Ertan İngilizce Öğretmeni Rahime Muratoğlu’yla birlikte yürüttüğü eTwinning Projesi “European Twin” (Avrupa İkizim), Çeşme’yi Avrupalı ortaklar Polonya, Yunanistan ve Moldova’yla buluşturuyor.

AVRUPALI ÜLKELERİN KÜLTÜREL UNSURLARINI KEŞFEDİYORLAR

Eğitim-öğretimin uzaktan gerçekleştirildiği bu zor günlerde Çeşmeli öğretmenlerimiz üretmeye devam ediyor. Öğrencilerimizin Avrupa kültürünü tanımalarını, ortak yönlerimizi keşfetmelerini ve dil gelişimlerini sağlamalarını hedefleyen bu proje 2020 Ekim ayında çalışmalarına başladı. Ekim ayından itibaren her ay farklı çalışmalarla Avrupalı ortaklarla birlikte kültür, sanat, dil gibi birçok alanda ortak ürünler ortaya çıkardılar.

4 ÜLKE, 11 ÖĞRETMEN, 80 ÖĞRENCİ

Çeşme, Alaçatı İsmail Güral Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Gül Nur Güleç’in kurucusu olduğu ve yine İsmail Güral Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hilal Uysal ve Sıdıka Kelami Ertan İngilizce Öğretmeni Rahime Muratoğlu’yla birlikte yürüttüğü “Avrupa İkizim” eTwinning Projesi’nde 3’ü Türkiye’den, 5’İ Polonya’dan, 2’si Yunanistan’dan, 1’İ Moldova’dan olmak üzere toplam 11 öğretmen ve 80 öğrenci çalışmaları birlikte yürütüyor.

ÖĞRENCİLER PROJEYİ ÇOK SEVDİLER

Projedeki öğrenciler, hazırladıkları çalışmaları ortak okulların öğrencileriyle paylaşıp birbirleriyle etkileşim halinde oldular. Onlara bizim kültürümüzü, yaşadığımız yeri tanıtıp onların kültürlerini ve yaşadıkları yerleri tanıdılar. Onlarla ortak bir kelime sözlüğü hazırlayıp sosyal hayatta en çok kullanılan kelimelerini öğrendiler. Ayrıca birçok Web 2.0 aracını kullanmayı öğrendiler.

PROJE ORTAKLARI ÇEVRİMİÇİ TOPLANTILARLA BULUŞTULAR

Çeşmeli öğretmenlerimiz Gül Nur Güleç, Hilal Uysal ve Rahime Muratoğlu’nun birlikte düzenlediği çevrimiçi toplantıya Avrupalı ortakların tamamı katıldı. Yapılan çevrimiçi toplantıya daha önce TRT Erzurum Radyosu’nda ses sanatçısı olarak çalışan, aynı zamanda Çeşme ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan, Çeşme Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Osman Uysal katılarak kültürümüzün en önemli unsurlarından türkülerimizi ve bağlamayı tanıttı. Bağlamanın sesini büyük bir hayranlıkla dinleyen Avrupalı ortaklar çok beğendiklerini ve mutlu olduklarını ifade ettiler.