Güncel
Giriş Tarihi : 21-01-2021 16:57   Güncelleme : 21-01-2021 16:57

USTA YAZAR DOĞUMUNUN 100. YILINDA ANILDI

Türk Edebiyatının usta yazarı, Urla’da yaşamış ve bu ilçede birçok esere imza atmış “Yaşlanmaz şair çocuk” Necati Cumalı doğumunun 100.yılında anıldı.

USTA YAZAR DOĞUMUNUN 100. YILINDA ANILDI

Doğumunun 100.yılında Necati Cumalı Sempozyumu Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç’ın katılımıyla canlı yayın olarak gerçekleşti. Birçok üniversiteden de akademisyenlerin katıldığı sempozyumda Necati Cumalı’nın hayatı, şiirleri, romanları, öyküleri ve sinemaya olan katkıları konuşuldu.

Sempozyumun Düzenleme Kurulu Başkanlığını Doç. Dr. Mehmet Işık’ın yaptığı toplantı üç oturumdan oluştu.

Usta yazarın doğumunun 100.yılı dolayısıyla düzenlenen canlı yayın sempozyumunda konuşan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç; “Mübadele ile henüz iki yaşındayken Florina’dan Urla’ya gelmiş, çocukluk ile gençlik yıllarını Urla’da geçirmiş olan Necati Cumalı, çok sevdiği memleketi Urla’dan ilham almış, eserlerinde Urla’yı ve Urlalıları yansıtmıştır” dedi.

Urla’nın birçok sanatçıya da ev sahipliği yaptığını belirten Kaymakam Dayanç; “Cumhuriyet Dönemi şair ve yazarlarından olan Necati Cumalı, okul yıllarında ailesi ile birlikte çiftçilik yapıp, tarlalarında çalışırken Urla’daki köylülerin ve çiftçilerin doğayla mücadelelerine, özlemlerine, dertlerine, gelenek ve göreneklerine şahit olmuş ve bunları eserlerinde yansıtmıştır. Necati Cumalı; sevgi, sevinç, özlem, keder gibi bireyin güncel ve sosyal kaygılarıyla birlikte çağın toplumsal sorunlarını da ele alan birçok şiir, öykü ve roman kaleme almıştır. Kullandığı etkileyici dil ile hayatı ve insanları eserlerine olduğu gibi yansıtabilmeyi başarmıştır. Eserlerinde, anlaşılır olmaya önem vermiş olan Necati Cumalı, 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli yazarlarındandır” ifadelerini kullandı.

“ESERLERİNİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK BİZLERİN GÖREVİDİR”

Necati Cumalı'nın eserleri sadece bugüne değil gelecek kuşaklara da hizmet etmeli, bu eserleri aktarmakta bizlerin görevidir diyen Kaymakam Dayanç; “Cumalı'nın ilçemizde yaşadığı ev restore edildikten sonra 2000 yılında kültür ve sanat evi haline getirilmiş olup şu anda da Necati Cumalı Anı Evi olarak vatandaşlarımızın ziyaretine açıktır. Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir“  sözü ile ifade ettiği bu yaşamsal gereklilik ilgili eğitim, öğretiler ve kazanımlar okullarda alınabileceği gibi toplumsal etkinlikler yoluyla da verilebilir. Sanatçının toplumuna, toplumun sanatına bağı ancak bu yol ile beslenebilir. Bugün burada toplanmamıza vesile olan Türk edebiyatının ustalarından Necati Cumalı’yı minnet ve rahmetle anıyor, Necati Cumalı’nın 100. doğum günü anma programına katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.