Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 19-11-2020 17:04   Güncelleme : 19-11-2020 17:04

KOSGEB’ten aldığı destekle “sanat galerisi” açtı

KOSGEB’ten destek alan kadın girişimci Ayşe Bahar Eriş Soyoğuz İzmir’in Urla ilçesinde sanat galerisi açtı. Galeride ilk sergi de Ressam Suzan Batu’nun oldu.

KOSGEB’ten aldığı destekle “sanat galerisi” açtı

KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Destek Programı’na Sanat Galerisi Projesi ile başvuran kadın girişimci Ayşe Bahar Eriş Soyoğuz, Urla Yenice Mahallesi Park Sokak’ta BE CONTEMPORARY ART GALLERY isimli sanat galerisini 1991’den beri yurtiçi ve yurtdışında 23 solo sergi açan Ressam Suzan Batu’nun “Tanrıçanın Günlüğü” isimli sergisi ile açtı.

Kültür Politikaları Sanat Yönetimi’nde Yüksek Lisansını 2014’te tamamladığını aktaran Ayşe Bahar Eriş Soyoğuz, sanat yönetimi şirketinde çalışırken KOSGEB desteği ile bir mekâna kavuşmasının, KOSGEB’in sanata yönelik desteklerinin de olmasının çok değerli olduğunu kaydetti. KOSGEB’ten açılış için 5 bin lira hibe desteği ile birlikte sonraki giderler için 70 bin liralık faizsiz kredi kullanacağını belirten Soyoğuz, hayallerinin gerçekleşmesine katkı sunan herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

Ressam Suzan Batu “Tanrıçanın Günlüğü” sergisinde kadın işi olarak adlandırılıp, önemsenmediği için bir kenara atılan fakat yapması sabır, yetenek, sevgi gerektiren ve hayatımıza renk ve güzellik katan işleme, örgü, dikiş gibi el sanatlarını konu aldığını, bu önemsenmeyen uğraşlar üzerine odaklanıp, dokularından esinlendiğini ve süsleme sanatının sınırlarını zorlayarak ürettiği soyut resimleri sergilediğini açıkladı.

Eserlerinde iğne, iplik yerine akrilik, tual ve kâğıt üzerine ebru tekniklerini kullanan Batu, amacının kadın uğraşlarına destek vermek, kadın olarak yaşamanın zorluklarına dikkat çekmek ve emeklerin önyargıyla nasıl yok sayıldığını göstermek olduğunu söyledi.

Amerika, Hollanda ve Belçika’da da birçok sergi açan Suzan Batu’nun “Tanrıçanın Günlüğü” sergisi Urla BE CONTEMPORARY ART GALLERY’de 30 Aralık 2020 tarihine kadar ziyarete açık olacak.