Güncel
Giriş Tarihi : 06-11-2020 19:22   Güncelleme : 06-11-2020 19:22

SEFERİHİSAR'DA BİLANÇO BELLİ OLDU

İzmir'de yıkıma neden olan 6,9 büyüklüğündeki depremde, tsunaminin vurduğu Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi'nde hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

SEFERİHİSAR'DA BİLANÇO BELLİ OLDU

İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen ve merkez üssü Seferihisar açıkları olarak açıklanan 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan tsunaminin faturası ağır oldu. Depremle sarsılan Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi sakinleri, canlarını kurtarmak için panikle kendilerini evlerinden ve iş yerlerinden dışarı attı. Ancak depremin etkisiyle yaşanan tsunamiyi gören mahalle halkı, bu kez de yüksek yerlere kaçarak canlarını kurtarmaya çalıştı.

Tsunami nedeniyle mahalleyi deniz suyu bastı. Evler ve iş yerleri sular altında kaldı, tüm eşyalar kullanılamaz hale geldi. Tsunami sırasında limanda bağlı olan tekneler halatlarından kurtulup, açığa sürüklendi, bazıları da battı. Çok sayıda tekne de dalganın etkisiyle karaya oturdu. Kordon bölgesinde park halinde bulunan otomobiller, iş yerlerindeki masa, sandalye gibi bağımsız eşyalar da denize sürüklendi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Yaşanan afetin ardından Seferihisar Kaymakamlığı Sığacık Ortaokulu bahçesine kriz merkezi kurdu. Burada vatandaşların talepleri alınıp, hasar tespit çalışması yapıldı. Kaymakam Naci Aktaş, mahalledeki hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirtip, "Tsunami nedeniyle 45 konut, 195 iş yeri ve denize sürüklenen otomobillerle birlikte 54 araçta maddi hasar oluştu. Yapısal hasar tespit çalışmaları ise devam ediyor. 17 tekne battı, 34 tekne de karaya oturdu. Karaya oturan teknelerden 31'i kurtarılıp, denize indirildi. 17 batık tekneden 8'i denizden çıkarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Deniz Polisi ekipleri, kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca tsunami nedeniyle zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için nakdi yardımlar da başlatıldı" dedi.

BATIK TEKNELER ARANIYOR

Öte yandan Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polis ekipleri, tsunami nedeniyle halatlarından kurtularak açığa sürüklenen ve batan tekneleri Sığacık açıklarında arıyor. Dalgıçlar gün boyu denizde batan tekneleri bulmak için arama yapıyor.